Impeachment w USA? Pelosi: Trump zostanie pociągnięty do odpowiedzialności

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła, że Donald Trump "zostanie pociągnięty do odpowiedzialności" po tym, jak Biały Dom poinformował, że odmawia współpracy przy kongresowym dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

"Panie Prezydencie, nie jesteś ponad prawem. Będziesz pociągnięty do odpowiedzialności" - ostrzegła we wtorek wieczorem czasu lokalnego Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej. Określiła odmowę współpracy w śledztwie ws. impeachmenu jako "zdradę demokracji" i "nielegalną próbę ukrycia faktów".

Podkreśliła, że działania Trumpa zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i stanowią naruszenie konstytucji.

Wcześniej we wtorek w liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Biały Dom poinformował, że odmawia wszelkiej współpracy w dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ - jak podkreślił - postępowanie to nie ma podstaw prawnych i jest motywowane politycznie.

Pod koniec września Izba Reprezentantów, w której większość mają Demokraci, wszczęła śledztwo, które może doprowadzić do impeachmentu Donalda Trumpa. Sprawa dotyczy podejrzeń, że prezydent wywierał naciski na władze Ukrainy, by zaszkodzić Joe Bidenowi, potencjalnemu rywalowi w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Trump rzekomo wywierał presję na Zełenskiego, domagając się, by władze tego kraju wznowiły śledztwo w sprawie syna Bidena, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings.

W swoim liście Biały Dom podkreślił, że dochodzenie ws. ewentualnego impeachmentu Donalda Trumpa jest niezgodne z konstytucją i jest "politycznym spektaklem", w którym "rząd nie będzie uczestniczył".

Biały Dom zapowiedział też, że zablokuje wszystkie ewentualne żądania dotyczące przekazania dokumentów i zeznań świadków. 

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 abcx

Zatrzymanie śledztwa i zwolnienie prokuratora jest w pełni demokratyczne, przywrócenie prokuratora i wznowienie śledztwa w sprawie przekrętów to "zdrada demokracji"

! Odpowiedz
4 8 open_mind

Demokracja nie istnieje. zrozumcie to wreszcie, to forma przejściowa to socjalizmu.

! Odpowiedz
4 2 open_mind odpowiada open_mind

Przekonuje się o tym Kalifornia odłączono jak na razie prąd 800 tysiącom odbiorcom niby z powodu upałów a prawda jest taka że infrastruktura się sypie, ona podąża śladami Wenezueli. Powodzenia. Że nie wspomnę i bezdomnych i ekskrementach na chodnikach. Do tego zawsze prowadzi demokracja.

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 31 arudni

Pan Trump wygrywając wybory otworzył puszkę pandory. Jak widać układy i układziki "elyt" sięgają dalej niż przypuszczał.. Tam potrzeba polityka jak Putin - Kto za ten zostaje, kto przeciw ten do łagru:)

! Odpowiedz
1 8 meryt

"Co najciekawsze, ani prezydent Trump, ani Kongres USA nie zdawali sobie sprawy, że sprawa karna łącząca Burism i firmę Huntera Bidena już istnieje."
"rachunek Rosemont Seneca, który reprezentował Huntera Bidena" (rospres)

! Odpowiedz
6 24 skaurus

79 lat i dalej aktywna. Trudno nie spekulować jakie środki utrzymują ją przy takiej aktywności, transfuzje? Jakiś nowy geriatryk? Moze pożera małe dzieci? Lewica miała już z tym do czynienia przecież, każda ich "rewolucja" upadała właśnie przez kanibalizm. Natury nie oszukasz, ziodecenia nie da się łatwo wyleczyć.

! Odpowiedz
9 3 grab

skaurus- zidiocenia nie da się wyleczyć, zwłaszcza w twoim przypadku!

! Odpowiedz
14 28 abcx

Ciekawe czy Trumpowi uda się osuszyć "bagno" czy nie da rady i "bagno" go pochłonie.
Obiecał w kampanii coś z tym zrobić ale jak na razie "bagno" ma się dobrze.

! Odpowiedz
12 9 dziki_losos

Trump osuszający bagno to jak małpa obcinająca gałąź, na której sama siedzi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil