REKLAMA

Impeachment w USA? Pelosi: Trump zostanie pociągnięty do odpowiedzialności

2019-10-09 04:43
publikacja
2019-10-09 04:43

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła, że Donald Trump "zostanie pociągnięty do odpowiedzialności" po tym, jak Biały Dom poinformował, że odmawia współpracy przy kongresowym dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta.

/ fot. Jonathan Ernst / Reuters

"Panie Prezydencie, nie jesteś ponad prawem. Będziesz pociągnięty do odpowiedzialności" - ostrzegła we wtorek wieczorem czasu lokalnego Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej. Określiła odmowę współpracy w śledztwie ws. impeachmenu jako "zdradę demokracji" i "nielegalną próbę ukrycia faktów".

Podkreśliła, że działania Trumpa zagrażają bezpieczeństwu narodowemu i stanowią naruszenie konstytucji.

Wcześniej we wtorek w liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Biały Dom poinformował, że odmawia wszelkiej współpracy w dochodzeniu ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ - jak podkreślił - postępowanie to nie ma podstaw prawnych i jest motywowane politycznie.

Pod koniec września Izba Reprezentantów, w której większość mają Demokraci, wszczęła śledztwo, które może doprowadzić do impeachmentu Donalda Trumpa. Sprawa dotyczy podejrzeń, że prezydent wywierał naciski na władze Ukrainy, by zaszkodzić Joe Bidenowi, potencjalnemu rywalowi w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Trump rzekomo wywierał presję na Zełenskiego, domagając się, by władze tego kraju wznowiły śledztwo w sprawie syna Bidena, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings.

W swoim liście Biały Dom podkreślił, że dochodzenie ws. ewentualnego impeachmentu Donalda Trumpa jest niezgodne z konstytucją i jest "politycznym spektaklem", w którym "rząd nie będzie uczestniczył".

Biały Dom zapowiedział też, że zablokuje wszystkie ewentualne żądania dotyczące przekazania dokumentów i zeznań świadków. 

sp/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
abcx
Zatrzymanie śledztwa i zwolnienie prokuratora jest w pełni demokratyczne, przywrócenie prokuratora i wznowienie śledztwa w sprawie przekrętów to "zdrada demokracji"
open_mind
Demokracja nie istnieje. zrozumcie to wreszcie, to forma przejściowa to socjalizmu.
open_mind odpowiada open_mind
Przekonuje się o tym Kalifornia odłączono jak na razie prąd 800 tysiącom odbiorcom niby z powodu upałów a prawda jest taka że infrastruktura się sypie, ona podąża śladami Wenezueli. Powodzenia. Że nie wspomnę i bezdomnych i ekskrementach na chodnikach. Do tego zawsze prowadzi demokracja.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arudni
Pan Trump wygrywając wybory otworzył puszkę pandory. Jak widać układy i układziki "elyt" sięgają dalej niż przypuszczał.. Tam potrzeba polityka jak Putin - Kto za ten zostaje, kto przeciw ten do łagru:)
meryt
"Co najciekawsze, ani prezydent Trump, ani Kongres USA nie zdawali sobie sprawy, że sprawa karna łącząca Burism i firmę Huntera Bidena już istnieje."
"rachunek Rosemont Seneca, który reprezentował Huntera Bidena" (rospres)

skaurus
79 lat i dalej aktywna. Trudno nie spekulować jakie środki utrzymują ją przy takiej aktywności, transfuzje? Jakiś nowy geriatryk? Moze pożera małe dzieci? Lewica miała już z tym do czynienia przecież, każda ich "rewolucja" upadała właśnie przez kanibalizm. Natury nie oszukasz, ziodecenia nie da się łatwo wyleczyć.
grab
skaurus- zidiocenia nie da się wyleczyć, zwłaszcza w twoim przypadku!
abcx
Ciekawe czy Trumpowi uda się osuszyć "bagno" czy nie da rady i "bagno" go pochłonie.
Obiecał w kampanii coś z tym zrobić ale jak na razie "bagno" ma się dobrze.
dziki_losos
Trump osuszający bagno to jak małpa obcinająca gałąź, na której sama siedzi.

Powiązane: Impeachment Donalda Trumpa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki