Impeachment Donalda Trumpa – Amerykanie podzieleni

Amerykanie uważnie śledzą postępowanie ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa i są nieco bardziej skłonni do poparcia niż odrzucenia samego śledztwa. Ale są bardziej podzieleni w kwestii tego, czy Trump powinien zostać usunięty z urzędu - pisze agencja AP.

Kilka sondaży opublikowanych od wszczęcia 24 września przez Izbę Reprezentantów dochodzenia w sprawie impeachmentu pokazuje zmianę poglądów Amerykanów w porównaniu z wcześniejszym okresem w tym roku - zauważa Associated Press.

Ankieta telewizji Fox News, przeprowadzona od niedzieli do wtorku wykazała, że 51 proc. Amerykanów twierdzi, że Trump powinien zostać oskarżony i usunięty ze stanowiska. W lipcu uważało tak 42 proc. badanych.

Podobnie ankieta "Washington Post"-Schar School na początku października pokazuje, że 58 proc. Amerykanów popiera decyzję o wszczęciu dochodzenia, w tym 49 proc. twierdzi, że Kongres miał rację, aby rozpocząć dochodzenie i powinien również zrobić kolejny krok w kierunku usunięcia Trumpa z urzędu. Na początku tego roku w ankiecie dla "WP" i telewizji ABC News mniej niż połowa uważała, że Kongres powinien rozpocząć postępowanie w sprawie impeachmentu.

Sondaże pokazują, że zmiana w podejściu Amerykanów była ściśle związana z ogłoszeniem śledztwa przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - wskazuje AP. Z sondażu Quinnipiac University z początku października wynika, że 45 proc. respondentów uważa, że Trump powinien zostać oskarżony i odwołany ze stanowiska, w porównaniu z 37 proc. w ankiecie przeprowadzonej bezpośrednio przed ogłoszeniem wszczęcia dochodzenia.

Komisje Izby Reprezentantów spraw zagranicznych, wywiadu oraz nadzoru i reform prowadzą śledztwo, które może doprowadzić do odsunięcia prezydenta od władzy w związku z zarzutami, że naciskał na obce państwo, by zaingerowało w wybory w USA, co jest złamaniem amerykańskiego prawa wyborczego.

Postępowanie dotyczące impeachmentu wszczęto, gdy wypłynęły szczegóły rozmowy Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Izba Reprezentantów bada sprawę nacisków, jakie Trump miał wywierać na Zełenskiego, domagając się, by władze tego kraju wznowiła śledztwo w sprawie syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, Huntera, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings. (PAP)

cyk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 spaceavenger

Jak go usuną to Stany zmienia się w takie same szambo jak w latach 70-tych i to w ekspresowym tempie. Lewactwo dojedzie największą zachodnią gospodarkę i zostaną już tylko Chiny na placu boju.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil