Imigracja netto do Wielkiej Brytanii najniższa od 6 lat

2019-08-22 16:59
publikacja
2019-08-22 16:59

Imigracja netto do Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 2013 roku - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS omawianych przez agencję Reutera.

/ fot. Stefan Wermuth / Reuters

W ciągu 12 miesięcy (od końca marca 2018 do końca marca 2019) do Wielkiej Brytanii przybyło 612 tys. osób, podczas gdy kraj opuściło 385 tys. ludzi. Tym samym imigracja netto wyniosła 227 tys.

Znacznie spadła liczba netto imigrantów z krajów UE - do 59 tys.; rekordowy napływ netto imigrantów z krajów Wspólnoty - 218 tys. - odnotowano w 2015 roku.

Napływ netto osób spoza UE pozostał zbliżony do rekordowego poziomu 236 tysięcy ustanowionego w okresie wrzesień 2017 - wrzesień 2018 i wyniósł 219 tys.

Opublikowane dane opracowano na podstawie nowych eksperymentalnych metod, mających na celu ograniczenie błędów występujących w czasie poprzednich badań, w których nie doszacowano liczby długoterminowych imigrantów z UE i przeszacowano liczbę osób spoza UE, które pozostały w Wielkiej Brytanii po ukończeniu studiów - pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że imigracja do Wielkiej Brytanii z innych krajów UE wzrosła po kryzysie strefy euro w 2012 roku. Madeleine Sumption, dyrektor Obserwatorium Migracyjnego Uniwersytetu Oxfordzkiego podkreśliła, że jeśli chodzi o imigrację netto z krajów UE, dane wskazują na powrót do trendu migracyjnego sprzed kryzysu strefy euro. Według niej masowe wyjazdy obywateli UE z Wielkiej Brytanii w związku z brexitem są mało prawdopodobne.

"Emigracja (obywateli) UE jest wciąż znaczna, ale stabilna - nie jest to +masowy postbrexitowy exodus+, o którym mówili niektórzy" - podkreśliła.

Organizacja opowiadająca się za ograniczeniem imigracji MigrationWatch po opublikowaniu czwartkowych danych wyraziła przekonanie, że napływ imigrantów jest wciąż "stanowczo zbyt wysoki", a brexit stanowi "świetną okazję" do wdrożenia większej kontroli nad tym zjawiskiem.

Według sondażu przeprowadzonego w czerwcu bieżącego roku przez ICM 53 proc. Brytyjczyków opowiada się za ograniczeniem imigracji; jej zwiększenia chciałoby 13 proc. badanych. (PAP)

ndz/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
oorim
Czyli 200 tys rocznie wzrasta liczba imigrantów a do tego rodzą się dzieci imigrantów na miejscu z prędkością ok 300 tys rocznie... czyli prawie 0,5 mln PLN rocznie zwiększa się liczba osób w UK pochodzenia nieeuropejskiego...
tomi44g
Warto dodać że migracja netto z EU8 (czyli głównie Polski) była kolejny raz ujemna. W okresie Marrzec 2018/Marzec 2019 7 tys. więcej osób wyemigrowalo z UK niż przybyło. Czyli Polaków w UK powoli ubywa.
talmud
jak euro bedzie po 4 funty to wtedy emigracja wzrosnie....
nostsherlock
Od pewnego czasu współczynnik dzietności w UE spada. Zgadnij cie kiedy zaczął spadać i kiedy ta grupa pokoleniowa zaczyna wchodzić w wiek produkcyjny

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki