Ile zarabiają strażacy?

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji przyjrzyjmy się, jak kształtują się wynagrodzenia tej grupy zawodowej.

Głównymi czynnikami, wpływającym na wysokość zarobków strażaków są: rodzaj zajmowanego stanowiska oraz typ jednostki, w której służą. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej określa cztery grupy stanowisk, w ramach których zaszeregowane są wszystkie stanowiska służbowe w hierarchii. Są one zróżnicowane ze względu na jednostkę na: komendę główną, komendę wojewódzką i komendę powiatową straży pożarnej. Wynagrodzenia w takim właśnie podziale zostały przedstawione na wykresie.Ponadto dla każdego rodzaju stanowiska, określone są maksymalne i minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Również w tym podziale zarobki różnią się między sobą w zależności od rodzaju jednostki. I tak, na przykład osoba w grupie stanowisk szeregowych pracująca w Komendzie Głównej Straży Pożarnej może zarabiać od 1 447 PLN do 1 737 PLN, ale na stanowisku oficerskim otrzymuje od 2 361 do nawet 8 119 PLN. Nieco mniejsze jest zróżnicowanie wynagrodzeń w komendach wojewódzkich, gdzie sięgają one maksymalnie 2 770 PLN. Najbardziej zrównoważone płace są w komendach powiatowych.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym osoby pracujące w strukturach PSP mogą liczyć na szereg dodatków do wynagrodzenia. Do najważniejszych zaliczają się:
  1. dodatek za stopień (od 380 do 1 080 PLN),
  2. dodatek służbowy (do 50% płacy zasadniczej i dodatku za stopień),
  3. dodatek motywacyjny (do 30% minimalnej na danym stanowisku płacy zasadniczej),
  4. dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby (5% - 20% godzinowej stawki przeciętnego wynagrodzenia).

Ostatecznie więc, płace strażaków zależą od wielu elementów. Przykładowo technik, którego płaca zasadnicza wynosi 1 843 PLN w rzeczywistości może otrzymywać miesięcznie nawet 2 794 PLN. Starszy inspektor może zarabiać nawet 3 272 PLN (przy płacy zasadniczej na poziomie 2 117 PLN).

Więcej informacji o płacach tej grupy zawodowej znajdą Państwo w artykule „Wynagrodzenia strażaków” w portalu wynagrodzenia.pl.


Redakcja portalu
wynagrodzenia.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 1 ~Nauczyciel

Ja w podstawówce zarabiam 4800pln w jednej szkole w drugiej 780 więc całość około 5500 netto, no ale trzeba było się uczyć, jestem nauczycielem dyplomowanym to taki odpowiednik pułkownika dyplomowanego w wojsku. Pozdrawiam zarobionych roboli z PSP:D

! Odpowiedz
0 0 ~bylembordo

Ciekawy artykuł. Dobry wywiad ze strażakiem znajduje się tutaj: http://www.careego.pl/1612/zawod-strazak/

! Odpowiedz
8 4 ~lubiniak

tez mi coś, jak sie nie podoba w strazy to wypad na budowe do prawdziwej meskiej pracy tam zarobicie pieniadze..tylko narzekac potraficie lenie!!,mowicie ze narazacie zycie?? kiedy?? gdzie ?? co jaki czas?? smiech... skoro wy jak to mowicie narazacie tak ,,czesto" zycie to co ma powiedziec taki gornik pracujący w przodku pod ziemia w temperaturze czesto powyzej 40 stopni o tapnieciach.zawałach,ruchomym strzelajacym stropie nad głową ,czy zagrozeniem gazowym nie wpsominajac..na prawde wstyd i hanba jak sie czyta takie rzeczy ,zawsze myslalem ze straz to sluzba a nie zarobek bo jak wiadomo zarabiac to mozna : w banku , w kopalni ,na budowie ,czy gdziekolwiek indziej.. ale w strazy to już jakies nie porozumienie!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~K S

Lecz się człeniu !!! Pewnie nie nadajesz się do straży i cie nie przyjeli i piszesz takie bzdury...
Za 1800 zł miesięcznie jesteś na slużbie 10 x 24 godz (240 godz) Zalezy od jednostki, w niektórych jest lajt a w niektórych przewalone. Codzienne dbanie o sprzet, ciągłe szkolenia. Każda akcja jest inna, każdy wyjazd.
Nawet raz w miesiącu się przejdz na 10 pietro w masce, kasku, z aparatem, cały obładowany do budynku który płonie. nawet raz do roku przenieś sobie spalone zwłoki dziecka. Naprawde do służby w straży trzeba mieć pasje i poświęcić jej życie.
Bo 1800 zł to zarobi zwykły człowiek który jdzie na 8 godz do pracy i ma reszte gdzieś
Wg mnie strażak powinien zarabiać od 2500 zł na ręke do 6000 zł na reke miesięcznie
budowlańcem może być każdy a strażakiem nie.......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~aa

jakbyście wszyscy popracowali chociaż miesiąc w PSP i mieli kilka konkretnych akcji zmienilibyście zdanie o ich zarobkach. To wszystko tak ładnie wygląda jak jest napisane.

! Odpowiedz
0 1 ~eeeee

lepiej od nauczycieli....

! Odpowiedz
0 1 ~żenada ich zarobki

Tusk powinien się wstydzić za przedstawione powyżej zarobki strażaków.
To jest hańba, że narażają swoje życie a stawki mają jak sprzątaczki.
Przecież to są ludzie, którzy ciągle muszą się kształcić, robić dziwne kursy, utrzymywać sprawność fizyczną - jaką mają zapłatę?
Wstyd Tusk, Wstyd dla rządu - (strażacy mają zarobki niższe niż parlamentarzyści diety)

Składam wielki pokłon tym ludziom za swoją ciężką służbę.
Pozdrawiam wszystkich i życzę Wam zdrowia i podwyżek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jery

Też chciałbym zostac strazakiem ,super zawód za dobre pieniażki wstydzili by się strajkowac,jadą na akcję dwa razy w tygodniu ,resztę czasu byczą się na pryczach ,dodam że u nas w miescie na 3 wolne miejca było 56 osób chętnych , powinni wymienic tych cwaniaków , poszli by do prywatnej firmy np tesco to dostali by w dupę

! Odpowiedz
0 0 ~bomba

Kompletna komuna :
ja strajkuję bo mam zasadniczego 2000zł?
czy nie strajkuję bo de facto mam 4000zł?

! Odpowiedz
0 0 ~k

Polska to kartoflana republika. Te wszystkie dodatki, ulgi premie itp to jeszcze pozostalosc po komunie. Tworzy sie takie swiete krowy poprzez rozne przywileje zamiast rozliczac ich uczciwie. A potem jeden na 2tys a drugi 8tys. Jeden pracuje 50 lat a drugi 15. Jeden ma 40godz tydz pracy a inny 15. Takimi lepiej zarzadzac straszac ich odebraniem przywilejow. A podatnika nie kluje to tak w oczy.
"ten system musi upasc, teraz i zaraz"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne