Ile zarabia deweloper? Sprawdzamy marżę i koszty budowy

Około 1500 zł na każdym metrze kwadratowym - tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie. Stanowi ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 - 7300 zł/mkw.). Oznacza to, że w stolicy na każdym sprzedanym 50-metrowym mieszkaniu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc. Sporo zarabiają też deweloperzy m.in. we Wrocławiu - na każdym metrze ok. 1200 zł. Wśród miast powyżej 400 tys. mieszkańców najniższe marże naliczają sobie natomiast firmy w Łodzi - około 600 zł, czyli niecałe 14 proc. średniej ceny (4300 zł/mkw.).

(fot. HH / Bankier.pl)

Co składa się na cenę metra kwadratowego mieszkania? W raporcie NBP za II kw. 2015 wyróżniono takie składowe jak: koszty ogólne, koszty robocizny, koszty pośrednie, projekt, VAT, materiały, sprzęt, koszty gruntu i wreszcie skumulowany zysk brutto dewelopera, czyli właśnie marżę.

Zanim przejdziemy do wysokości marży, kilka słów o tym, za ile inwestorzy budują nam mieszkania. Koszt wybudowania metra kwadratowego pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w miastach z liczbą ludności powyżej 400 tysięcy (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łódź) największy jest w stolicy i wynosi około 2500 zł. W Poznaniu jest to 2400 zł, w Krakowie i Łodzi - 2300 zł, a najniższy jest we Wrocławiu i Trójmieście - około 2200 zł. Okazuje się więc, że samo wybudowanie mieszkania (koszty bezpośrednie) to około 35 - 40 proc. jego ceny. Koszt materiałów budowlanych, jako składowa kosztów bezpośrednich w cenie metra kwadratowego, wynosi średnio około 1000 zł, natomiast robocizna około 500 - 600 zł. Do tego dochodzą jeszcze m.in. koszty projektu budowlanego i sprzętu.

Oczywiście sama budowa to nie wszystko. Jednym z najwyższych kosztów jest zakup gruntu. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie tyle pazerność deweloperów, a właśnie ceny ziemi w dużym stopniu windują ostateczną cenę mieszkania. Przykładowo: w Warszawie, w cenie metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania (w przeciętnym 5 - kondygnacyjnym budynku mieszkalnym), około 1300 zł to cena gruntu, a więc 17 proc. W Krakowie koszt zakupu ziemi w cenie 1 mkw. to około 800 zł, a więc 13 proc. W Poznaniu około 1000 zł z ceny metra przypada na grunt, podobnie jak we Wrocławiu. Najmniejszy udział ziemi w cenie mieszkania jest w Łodzi - około 500 zł/ mkw., ale pozostałe koszty nie odbiegają od tych z innych miast.

Przechodząc do marż deweloperów w poszczególnych miastach od razu można zauważyć, że są zbliżone do siebie. Wysoka, bądź niska marża świadczy o kondycji danego rynku oraz o strukturze kosztów. Przykładowo - w Krakowie średnie marże wynoszą 25 proc. Deweloperzy mogą sobie pozwolić na podbicie ceny, bo w porównaniu do Krakowa czy Poznania nieco mniej płacą za grunty. Z kolei w Łodzi, gdzie udział ziemi w cenie mkw. mieszkania jest najniższy spośród analizowanych miast, niskie marże świadczą po prostu o słabej kondycji tamtejszego rynku mieszkaniowego.

Wykres 1 - na podstawie raportu NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2015 r."
Wykres 1 - na podstawie raportu NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2015 r."

Choć 20 proc. marża wydaje się duża warto wspomnieć, że złote czasy dla branży deweloperskiej już dawno minęły. Najwyższe zyski firmy odnotowywały pod koniec 2007 i na początku 2008 roku, czyli na tzw. górce cenowej, przy bardzo wysokim popycie, rozkręconej akcji kredytowej, kiedy ceny mieszkań rosły nieomal z dnia na dzień. W Warszawie w cenie wynoszącej około 8200 zł, średnia marża stanowiła 2000 zł, a więc 25 proc. Zdarzały się jednak i projekty, gdzie oczywiście zyski były dużo, dużo większe - sięgające nawet i 40 proc.

Obecnie mieszkania znów dobrze się sprzedają, ale ich ceny od co najmniej roku praktycznie się nie zmieniły. Wszystko dlatego, ze jednym z głównych motorów rynku deweloperskiego jest dziś program Mieszkanie dla Młodych, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale wymusza na nich albo obniżkę kosztów, albo zejście z marży. Ten pierwszy scenariusz firmy próbują realizować poprzez poszukiwanie tanich gruntów, co nie zawsze jest możliwe.

Wg REAS w II kw. 2015 rekord sprzedaży (w stosunku do 1 kw. 2015) został pobity o 11 proc. Mimo to mieszkania nie drożeją. Deweloperzy dużo ostrożniej podchodzą dziś do polityki cenowej - obawiają się nadpodaży i zmiany pozytywnych czynników (m.in. wzrostu stóp procentowych) , która mogłaby uderzyć w popyt na mieszkania. 

Wykres 2 - na podstawie raportu NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2015 r.
Wykres 2 - na podstawie raportu NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2015 r.

  Marcin Moneta

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 myszaszarysza

A niech zarabiają ile chcą! Dla mnie ważne jest, aby budowane przez nich osiedla i domy był warte tych pieniędzy, żeby były budowane zgodnie ze sztuką, żeby ściany nie pękały po pierwszym roku od zamieszkania, żeby okna były ciepłe, stropy dobrze wygłuszone, tani czynsz i miejsce parkingowe. Ludzie są w stanie wiele zapłacić, ale niech to będzie warte tych pieniędzy. Większość krakowskich deweloperów odstawia fuszerkę. Są oczywiście uczciwe wyjątki (np. Fronton) i te wyjątki zazwyczaj są już na rynku od dawien dawna i zasłużyli sobie na dobrą opinię. Czego nie można powiedzieć o nowicjuszach.....aż skóra cierpnie patrząc co się w tym Krakowie wyczynia :/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 zoltan123

Ja nie kojarzę dewelopera o którym piszesz. Natomiast w Krakowie od wielu lat liczy się Ekopark. Aktualne inwestycje Ekoparku: Art-City, 7 Życzeń, More-Love etc. I każda z tych inwestycji cieszy się powodzeniem. A to ile zarabia deweloper kompletnie mnie nie interesuje i akurat w tej kwestii mam takie samo zdanie co i ty.

! Odpowiedz
0 5 ~kolega

od tego czasu budowanie jest tylko tansze. a wtedy wyliczali marze na poziomie 100%

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/nieruchomosci/duze-marze-deweloperow/f08fm

! Odpowiedz
13 7 ~marek

Dobrze że zarabiają i dobrze że budują, gorzej gdyby był zastój. do momentu kiedy lokaty bankowe nie będą już tak bezpieczne jak kiedyś lokowanie pieniędzy w nieruchomości dalej będzie napędzało ten rynek, apartamenty takie jak Wola Invest dobrze się sprzedają, być może również dzięki gwarancji zysku.

! Odpowiedz
1 7 ~Michal

poczatkujacy troll :D

! Odpowiedz
4 5 ~Polecam

http://wdomachzbetonu.pl/w-poszukiwaniu-zaginionych-kosztow/

! Odpowiedz
3 4 ~a2000

Pytanie ile zarabia jeśli jest użytkowanie wieczyste, a nie własność gruntu, a taki przypadek jest w Warszawie w dzielnicach przy centrum.......

! Odpowiedz
8 4 ~PLanktON

Kaczyńskji wam da za 2.5 gór 3kpln za metr :D:D:D:D:D

! Odpowiedz
5 1 ~wera

Zapewne nie nastąpi to szybko o ile nastąpi, lepiej liczyć na siebie i kupić mieszkanie samemu, na kredyt jak się uda z dopłatą, na osiedlu Arkadia Łomianki można się zmieścić spokojnie w limicie.

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 4 ~polik

jesli faktycznie koszt zwiazany z powstaniem m2 w wawie to 5,8k to lepiej wynajac jakas firme audytorska ktora zbije ten koszt o 30% :)

! Odpowiedz
1 7 ~pa

A jakby słupek "koszty inne" jeszcze powiększyć, to marża wyjdzie jeszcze niższa! :) Powodzenia

! Odpowiedz
4 4 ~pzdr

koszt budowy bloku 3 klatki 4 pietra bez windy bez parkingu podziemnego niecale 2 mln zl (2012r oddany)
m2-2,5k zl
60km od wawy

! Odpowiedz
10 10 orkus

Developerka zarabia też na zwrotach różnicy VAT pomiędzy 8 a 23%
Jak dobrze policzą to na zwrocie mają nawet więcej niż na marzy :)

! Odpowiedz
1 8 ~bmiara

Kto ci takich bzdur naopowiadał? Żadna firma nie zarabia na zwrocie VATu. VAT jest dla firmy podatkiem neutralnym, to podstawy rachunkowości. Dla firm zwrot VATu jest problemem, bo trzeba na niego czekać, często jest kontrola US itp.

! Odpowiedz
0 0 ~majsterek

od kiedy na zwrocie VAT się zarabia?????

! Odpowiedz
0 0 ~olek

Nie widzę tu zarobku, co najwyżej zamrożenie pieniędzy co można kupujemy na stawce 8% bo jest to stawka dla budynków mieszkalnych, reasumując czy budujesz sam sobie czy deweloper ci buduje to nie zarobi na VAT

! Odpowiedz
8 10 ~lampeduza

Szkoda, że autor nie tłumaczy niektórym podnieconym ... że marża typu 20-25% oznacza zysk rzędu 7-10 %. Z marży pokrywa się koszty firmy.

! Odpowiedz
5 6 ~Grzechu_comeback

no... faktycznie... normalnie na granicy opłacalności pracują, dlatego mafia pseudoobywateslko-pseudoludowa wsparła ich biznes programem wykupu mieszkań :)
Ceny mieszkać w POlsce są absurdalnie wysokie! I to jest fakt. A podawana tutaj marża jest hipotetyczna.

! Odpowiedz
1 5 ~bmiara odpowiada ~Grzechu_comeback

Oj fachowcu od siedmiu boleści. Ceny mieszkań (jak i oczywiście innych rzeczy) nie zależą od PO i rządu. Gospodarka centralnie sterowana skończyła się kilkadziesiąt lat temu.

A podawana marża nie jest hipotetyczna, tylko rzeczywista, wyliczona na podstawie np raportów finansowych giełdowych deweloperów. To nie są tajne dokumenty, każdy, także ty, może się z nimi zapoznać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kriss odpowiada ~bmiara

Przecież ratuje się developerów DOPŁATAMI, dla zmyłki nazywanymi "dopłatami dla młodych" itp. :)

! Odpowiedz
4 7 ~hubu

Marża to nie jest zysk. Z marży należy pokryć koszty firmy deweloeprskiej jak odsetki kredytów, marketing, pracownicy firmy deweloperskiej, koszty projektowania itp, itd. Dobre firmy zarabiają 800 zl z m2, średnie 500 a słabe wychodzą na zero.

! Odpowiedz
1 16 ~Spec

Drogi Autorze, zdanie: "... jednym z głównych motorów rynku deweloperskiego jest dziś program Mieszkanie dla Młodych, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale wymusza na nich albo obniżkę kosztów, albo zejście z marży." jest nieprawdziwe. Żaden rozsądny deweloper nie rezygnuje z marży przez program MDM, a wręcz odwrotnie, zwiększa ją, bo część ceny pokrywa budżet Polski. Jak to robi? Ukrywa marżę w cenie garażu, który nabywca kupuje w pakiecie i sztuczne wymuszanie ceny za mkw nie ma znaczenia.
Każdy program dopłat jest szkodliwy dla gospodarki i marnotrawi publiczne pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~bezbe

Coraz częściej developer jest wykonawcą więc zyski są większe- około 40 %.Oczywiście najlepiej wychodzą na tym procederze banksterzy-zysk może być większy niż 100 % jeżeli szczęsliwy nabywca mieszkania straci pracę i przestanie spłacać 30-letni kredyt wówczas lokal może być sprzedany ponownie....

! Odpowiedz
0 1 ~G1

Specyficzny sposób liczenia marży.
"...Około 1500 zł na każdym metrze kwadratowym - tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie. Stanowi ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 - 7300 zł/mkw.). Oznacza to, że w stolicy na każdym sprzedanym 50 - metrowym mieszkaniu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc..."
Jeśli metr kosztuje 7300PLN, a koszt budowy 5800PLN, to chyba marża nie wynosi 20%, tylko 25,86%. Co prawda zdanie dotyczące Warszawy jest poprawne, bo napisane jest, że te 20% stanowi procent ceny transakcyjnej, ale w zdaniu dotyczącym Krakowa jest już manipulacja, bo tam marża wynosi 34,88% a nie 25%. A napisano wprost, że 25%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Bubu

Marźa to nie jest zysk.

! Odpowiedz
0 1 ~Daffa

W Warszawie w inwestycjach poza mdm marze są wyższe od waszego poziomu. Ceny może i trochę spadły, ale ceny gruntów również. Co więcej nikt o tym nie pisze, ale obecnie buduje się znacznie taniej - styropian, tynk strukturalny, kolor i jest apartament. Inna sprawa , że buduje się znacznie ciasniej, okno w okno nabiera obecnie zupełnie nowego wymiaru.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Bankster

Ad Wroclaw za 5900 mozna kupic mieszkanie na peryferiach gdzie udzial kosztu gruntu jest juz znikoma(roznica miedzy 2000/m2 w centrum a 150-200 pln/m2 na stablowicach w koszcie calosci,
Tak wiec marza z 25% rosnie do min 50% jesli udujemy w polu.
Dodajac ze deweloper przezuca ryzyko w wiekszosci na bank i klienta to premia za ryzyko jest niewspolmierna do ich nakladu pracy i ryzyka. Jak sie urealni te kwoty to widac ze cena nieruchmosci ma okolo 50% pole do spadku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~breslauer

za 5900 to mam m2 w centrum więc WTF ? Poza tym czy Ty pisząc tego posta brałeś mocarza ? Bo ciężko wywnioskować OCB

! Odpowiedz
0 9 ~hyu

oni zarabiają znacznie więcej bo koszty budowy zbijają biorąc podwykonawców z wiosek
w Łodzi buduja ludzie z prowincji bez umowy i na zcarno....

! Odpowiedz
8 26 ~StanRS

Zarobki deweloperów powinny wynosić 5-10 % wartości mieszkać. Widać, że ktoś robi ludzi w bambuko. To jest zmowa cenowa. O wolnym rynku nie ma tu mowy.

! Odpowiedz
14 11 ~Romuś

To zostań człowieku deweloperem i zacznij sam zarabiać

! Odpowiedz
1 4 ~yeti

Gościu , marża to nie jest zysk. Z marży firma deweloperska pokrywa swoje koszty. Z marż giełdowych dweloperów pozostaje zysk na poziomie 5- 7%

! Odpowiedz
0 8 ~JanuszBanknot

Radziłbym tylko nie przyjmować tego wszystkiego co autor tu powypisywał za dobrą Monetę.

! Odpowiedz
0 4 ~polak2

Koszt zależy? od tego ile da Bank deweloperowi na 1m2 mieszkania .papier wszystko przyjmie i koszty też.

! Odpowiedz
2 22 ~TB

TO JEST ZAKŁAMANE WYLICZENIE MAJĄ DRUGIE TYLE BUDUJE DLA DEVELOPERÓW COŚ O TYM WIEM !

! Odpowiedz
0 14 ~zeroxx

Proponuję przeczytać ten artykuł.
http://wdomachzbetonu.pl/w-poszukiwaniu-zaginionych-kosztow/

! Odpowiedz
1 8 ~RafałP

Mogę się założyć, że autor przeanalizował tylko sprawozdania finansowe i zysk netto danych spółek. (Pewnie średni na dodatek).
Proszę mi przedstawić Panie Redaktorze, która z tych spółek przedstawia marżę brutto na sprzedaży w swoich zestawieniach...
To jest miarodajny wskaźnik... A po odliczeniu wspomnianych niżej limuzyn szefów i rozbujałych kosztów marketingu, wtedy policzy Pan prawdziwy koszt 1m2 wybudowania mieszkania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~hmm

coś mi tu nie gra:

warszawa:
1. Srednia cena transakcyjna: 7300/m
2. Srednia cena gruntu: 1300/m

5kondygnacyjny budynek = 7300*5 = 36500PLN
1300/36500 to 3,56% a nie 17%

! Odpowiedz
0 2 ~G1

Ale oni chyba liczą, że każdy metr zawiera 1300PLN opłaty za grunt. Czyli w pięciokondygnacyjnym budynku koszt gruntu to 5*1300=6500PLN. Wiadomo, że działka nie jest zabudowana w 100%.
Zgodnie z tym artykułem
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-dzialek-budowlanych-po-III-kw-2014-roku-7219028.html
cena metra kwadratowego działki budowlanej w Warszawie w III kwartale 2014 wynosiła 776PLN. Z tego wynika, że aby uzyskać 6500PLN wartości gruntu w metrze całego budynku tylko około 12% powierzchni działki jest zabudowane. Patrząc na to jak upchane są budynki na nowobudowanych osiedlach, gdzie przez okno można oglądać telewizję u sąsiada, trochę mnie to dziwi. Wydaje mi się, że jednak większy procent działek jest zabudowywany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 5 ~tedee

uważam, że spirala kupna mieszkań po kryzysie znowu zaczyna się napędzać. Obserwuję ją od około 1 roku. Należy się zaopatrzyć w akcje firm budowlanych. W ciągu kilku następnych lat te lepsze pójdą kilkaset procent do góry.

! Odpowiedz
1 22 ~att

taaaa, wszystkie oczy na GANT'a ;D

! Odpowiedz
14 4 ~tedee odpowiada ~att

dlaczego piszesz o firmie, która praktycznie już nie istnieje i która oszukała swoich inwestorów. Są inne warte zaufania firmy budowlane i deweloperskie na GPW. To że umoczyłeś na Gancie, to nie mój problem. Ja piszę o tym co zaczyna się teraz dziać, nie sztuka kupować akcje w szczycie hossy po 100 zeta, sztuka kupować akcje, gdy na rynku jest cicho. To działanie typowego leszcza. Przypomnisz sobie za 2-3 lata o tym komentarzu i wtedy pójdziesz na zakupy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~att odpowiada ~tedee

Nigdy nie miałem akcji Gant'a wiec riposta mocno nietrafiona. Jakbyś był nieco bardziej inteligentny to byś wiedział, że mój post to czysty sarkazm ( jak nie wiesz co to, sprawdź w słowniku)

! Odpowiedz
0 2 ~Olo

Taa, może i firm budowlanych pójdą do góry, jak przestaną budować g***o... za to akcje deweloperów pójdą w dół... Jak będzie z czego spadać.

! Odpowiedz
1 21 ~Biedak

Zarabiają dużo więcej. Oficjalna marża to jedno a zatrudnieni na czarno pracownicy a niezapłacone pieniądze podwykonawcom a wrzucone w koszta luksusowe limuzyny szefów?

! Odpowiedz
1 1 ~Ironia_na_dziś

Marnie Ci deweloperzy zarabiają. Pewnie dlatego na każdym pustym terenie trwa budowa mieszkań w moim mieście, a nie dlatego, że to dobry biznes.

! Odpowiedz
2 21 ~dd

Brednie napędzające klientów deweloperom.
Drogi Panie Redaktorze
A jak mają się do pana analizy ceny przetargów na TBS-y które są wykończone pod klucz a nie w stanie deweloperskim? (wykończenie co namniej 500zł/m2)
Cena budowy w Warszawie mieszkań w TBS jest zupełnie (inna wliczając w to łapówki za wygranie przetargu). Dużo niższa.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, A cenę gruntu też należy podzielić przez 12(dziesięć pięter + 2 piętra garażu)
Ceny mieszkań spadną! A jak nie to reszta Polaków kupi sobie mieszkania ale w Wiedniu czy Berlinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~lolipop

MdM obniża ceny mieszkań... - bzdura. Jedyny pozytywny skutek MdM jest taki ze jak ktos nie ma na wklad minimalny to MdM do pokrywa. Cała reszta to lipa. W MdM mieszkania przez bodaj 5 lat nie da sie sprzedać ani wynajmować. Czasami bywa w zyciu tak ze noga sie podwinie i trzeba uciekac - a tu kotwica w postaci MdM. Kolejna sprawa, developerzy nie obnizaja ceny ale pod stolem kasuja roznice zeby załapac sie prog. Kolejny temat to marża bankowa. Banki klientów MdMowych traktują jako ryzykowanych i kaza sobie płacić 0,2% maży więcej. Suma sumaru MdM jest instytucja wsparcia dla developerów i banków - sam kowalski w praktyce niewiele z tego ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Olo

MdM może wręcz spowodować wzrost cen, w zależności od limitów. Albo inaczej, bez MdM byłoby teraz po prostu taniej dla większości jak nie wszystkich kupujących.

! Odpowiedz
3 23 ~jui

to to nic ale jak można płacić za 40 letnie rudery z perelowskiego betonu po 3-8 k za metr.....

! Odpowiedz
1 9 ~hyy

gdyby patzreć na ceny stolicą Polski jest monciak A Sopocie tam nawet rudera kosztuje ponad milion - resta POlski to prowincja....

! Odpowiedz
2 6 ~Kamil

Jakiej wyższości? Ja zdecydowanie wolalbym mieszkać w Gdyni niż w Gdańsku, mimo że jestem z Gdańska.

! Odpowiedz
0 23 ~AngelOfDeath

Jeśli chodzi o cenę gruntu, to w Warszawie tylko 40% deweloperów ma grunt wykupiony na własność. Reszta ma wykupione prawo do użytkowania wieczystego. W efekcie już po odbiorze mieszkania trzeba corocznie, w ramach opłaty za użytkowanie wieczyste, spłacać dewelopera.

! Odpowiedz
7 8 ~SmA_Microsoft

Miasto, Trójmiasto a gdzie to jest?

! Odpowiedz
6 14 ~Paweł

Swoją lokalną wojenkę o wyższości Gdańska nad Gdynią i Sopotem prowadź u siebie. Mieszkańców reszty Polski to nie interesuje.

! Odpowiedz
0 2 ~SmA_Microsoft odpowiada ~Paweł

Indyku, widać, że nie czytałeś.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.