Ile wypłacamy z bankomatu?

W trzecim kwartale 2019 roku wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce opiewały w sumie na 90,6 mld zł, czyli o 2,5 mld zł więcej niż w poprzednim kwartale, kiedy wypłacono gotówkę o wartości 88,1 mld zł - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

(fot. Paket / Shutterstock)

Jak podaje NBP, wartość pojedynczej wypłaty w ciągu dziesięciu lat systematycznie rosła. O ile w trzecim kwartale 2009 roku średnia wartość pojedynczej transakcji wypłaty gotówki w bankomacie wynosiła 372 zł, to w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrosła do 558 zł.

Według banku centralnego, wraz ze wzrostem wartości wypłacanych środków w bankomatach, rośnie też wartość gotówki deponowanej we wpłatomatach. W trzecim kwartale 2019 roku średnia wartość depozytu gotówkowego w urządzeniu przyjmującym wpłaty wyniosła bowiem 2008 zł, podczas gdy dziesięć lat wcześniej było to 979 zł.

Łączna wartość depozytów gotówkowych w trzecim kwartale ubiegłego roku opiewała na 32,3 mld zł, czyli była o 2 mld 788 mln zł większa w porównaniu do okresu poprzedzającego; wówczas wyniosła 29,5 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 wojto73

... czyli do dwóch lat państwo wie o każdym Twoim zakupie. Tylko czekać kiedy przyjdzie do Ciebie pseudo komisja i będzie chciała wysłać Ciebie np. za odwyk bo za dużo w ciągu miesiąca kupiłeś piwa. Zastanów się jakie złe strony ma płacenie kartą a nie tylko widzisz pozytywne strony. Ja np. poranne zakupy bułeczki, mleczko to wyłącznie płacę telefonem ale wieczorne-rozrywkowe wyłącznie gotówką. Niekoniecznie chciałbym żeby państwo (żona) wiedziało ile czego poszło... domyślasz się czego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 5 silvio_gesell

Ja nie byłem w bankomacie od dwóch lat.

! Odpowiedz
2 6 jes

Wiemy, nie wychodziłeś z domu, ze swego świata. Łańcuch za krótki ...

! Odpowiedz
2 2 silvio_gesell odpowiada jes

A możesz mi wytłumaczyć po co mam chodzić do bankomatu? Żeby płacić bankom?

! Odpowiedz
21 41 nie_lewacz_lemingu

czyli równo o 50% więcej w ciągu 10 lat
czyli 50% podzielić na 10 lat wychodzi 5% inflacji rocznie

! Odpowiedz
3 71 enthe

Czyli Polska bezgotówkowa to mokry sen spoconych banksterów

! Odpowiedz
30 12 daniel_1

Przeciętny Kowalski "wykazuje" dochód ok 2000PLN miesięcznie. Dwa samochody ( nawet niemieckie) w kredycie do tego mieszkanie w kredycie, pralka, kanapa itd...
Płatności kartą są na ok 4000PLN.
Co robi Urząd Skarbowy!!!!??? Wszystko ma na tacy!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne