Ile wynoszą dodatkowe koszty zakupu mieszkania?

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania oprócz samej jego ceny warto również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, z jakimi wiąże się taka decyzja. Wynika to z faktu, że w tym wypadku wydatki nie kończą się na ostatecznie ustalonej kwocie transakcji.


Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl
Należy być gotowym na wydatki, które mogą nieraz znacznie podnieść całkowity koszt transakcji zarówno kupując, jak i sprzedając mieszkanie. Przede wszystkim trzeba w tym miejscu wspomnieć o taksie notarialnej. Jej maksymalna wysokość jest ustalana przepisami i składa się z kwoty bezwzględnej oraz określonego odsetka od wartości przedmiotu transakcji. Poza tym taksa jest jeszcze dodatkowo obłożona podatkiem VAT.

Kolejne obciążenie stanowi podatek od czynności cywilnoprawnej. W tym wypadku danina na rzecz państwa wynosi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (na rynku pierwotnym ta opłata nie występuje, gdyż deweloperzy podlegają przepisom o podatku VAT). Do listy wydatków trzeba również doliczyć opłatę za wpis do księgi wieczystej. Od 2006 r. jego koszt został określony na poziomie 200 zł, bez względu na wartość samej nieruchomości.

Wybrane koszty transakcyjne kupna/sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł

Rodzaj kosztów

Wartość mieszkania

300 000

Taksa notarialna wraz z podatkiem VAT*

2 423

Podatek od czynności cywilno - prawnej

6 000

Wpis do księgi wieczystej

200

Suma kosztów

8 623

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

*maksymalna stawka

Łączna suma kosztów transakcyjnych, którymi obłożony jest obrót nieruchomościami składa się również z podatku od zbycia mieszkania, jaki musi odprowadzić osoba je sprzedająca. W tym miejscu przepisy są wyjątkowo zagmatwane, a dokładna jego stawka zależy od momentu kupna sprzedawanej nieruchomości. Jeżeli lokal mieszkalny został nabyty po 31 grudnia 2008 r., to stawka ta wyniesie 19% od dochodu ze sprzedaży.Zbywając nieruchomość do kosztów trzeba także zaliczyć wydatki związane choćby z pozyskaniem drugiej strony transakcji. Trzeba tutaj wymienić przykładowo opłaty za ogłoszenia w prasie, ale i również czas, jaki należy poświecić na szukanie chętnych. Oszczędność zarówno nakładów czasu, jak i nerwów może zapewnić skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomościami. Pomoże on nie tylko w poszukiwaniach drugiej strony transakcji, ale także w załatwieniu wszelkich formalności. Takie wyjście może okazać się najbardziej korzystne zwłaszcza, że w wypadku tzw. umowy otwartej wypłata wynagrodzenia uzależniona jest od efektów pracy agenta nieruchomości, a samo jej podpisanie nic nie kosztuje./ Emmerson S.A.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~polak

BANK I PAŃSTWO bierzesz do jednego wora ?

! Odpowiedz
0 0 ~as

przyjdzie kataster ( nie straszę ) to będzie dodatkowy podatek i tak nie ma końca podatków.

! Odpowiedz
0 0 ~QW

"Zbywając nieruchomość do kosztów trzeba także zaliczyć wydatki związane choćby z pozyskaniem drugiej strony transakcji. Trzeba tutaj wymienić przykładowo opłaty za ogłoszenia w prasie, ale i również czas, jaki należy poświecić na szukanie chętnych. Oszczędność zarówno nakładów czasu, jak i nerwów może zapewnić skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomościami. Pomoże on nie tylko w poszukiwaniach drugiej strony transakcji, ale także w załatwieniu wszelkich formalności."

Chciałbym się dowiedzieć jak się spędza czas szukając chętnych? Czy stoi się na rogu większej ulicy i teatralnym szeptem ogłasza, mieszkanie, mieszkanie tanio sprzedam? A może trzeba biegać/jeździć po mieście z ogłoszeniem o sprzedaży. Bardzo możliwe że ogranicza mnie wyobraźnia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

POlska właśnie wchodzi w lekką recesję, a ludzie kredyty biorą i mieszkania kupują, na których wciąż jest BAŃKA CENOWA?????? no idiotyzm totalny, brak słów. Później znowu będzie płacz, jak z frankowcami...

! Odpowiedz
0 0 ~QW

Pytanie bez złośliwości. Obecnie jestem w trakcie negocjacji ceny mieszkania na Wilanowie. Deweloper już dość mocno zszedł z ceny przy czym chciałbym coś więcej. Wg was jaki będzie poziom ceny dużego mieszkania w budynku o podwyższonym standardzie.
Z mojego punktu widzenia obecna cena ofertowa nie spadnie więcej niż 10%, z taką stratą jestem wstanie się pogodzić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~obywatel odpowiada ~QW

Odpowiedź również bez złośliwości - na polach wilanowskich nie ma budynków od podwyższonym standardzie. Także nie ma czegoś takiego jak "deweloper dużo zszedł", to jest pojęcie mocno względne od punktu, w którym startują negocjacje. A taka cena wyjściowa zazwyczaj jest z przysłowiowego "kosmosu".
Aha, jeżeli ten deweloper to mill-yon to uciekaj, nie bież za żadne pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Setu odpowiada ~QW

Poczekaj rok, a dostaniesz to mieszkanie 20% taniej niż nawet myślisz...

! Odpowiedz
0 0 ~pm odpowiada ~Setu

poczekaj jeszcze 30 lat...

! Odpowiedz
0 0 ~QW odpowiada ~Setu

Jeśli miało by stanieć od obecnej ceny o kolejne 20% to kosztowało by już w okolicach 4500 za m2, a szczerze powiedziawszy nie wierzę w aż taki spadek cen mieszkań.
Co do podwyższonego standardu to porównuję ten budynek z innymi okolicznymi i prezentuje się znacznie lepiej. Choć z tego co czytałem o Wilanowie to grzyb w garażach nie jest rzeczą niezwykłą, zazwyczaj z powodu fuszerek wykonawcy.
O milyjonie i jego inwestycji Aqua park słyszałem, nazwa firmy pewnie wzięła się z faktu że tyle będzie musiała wydać każda rodzina by móc znośnie mieszkać w tej inwestycji.
Powiem szczerze że nie wiem też czy Wilanów jest dobrym miejscem do mieszkania, z jednej strony dużo terenów zielonych w okolicy, z drugiej strony są to tereny podmokłe a w Polsce a szczególnie w Warszawie gwałtowne ulewy wiosną i latem nie są niczym szczególnym. A po czymś takim spora część Wilanowa zamienia się w jezioro a na dodatek w siedlisko komarów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~k

ludzie placa, placza i powiazac faktow nie potrafia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne