Ile wynosi kwota bazowa dla nauczycieli?

Pytanie: Ile wynosi kwota bazowa dla nauczycieli? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.

Odpowiedź: Kwota bazowa na 2008 r. dla nauczycieli wynosi 2.074,15 zł.

Proszę zauważyć, że zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalonej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć), skorygowanej do końca roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełen wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Artykuł 30 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm., dalej: Karta Nauczyciela) stanowi, że średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowi co najmniej 82% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. W ustawie budżetowej na 2008 r. nie określono tej kwoty bazowej na ten rok. Kwota ta została określona w art. 2 ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela.

Kwota bazowa na 2008 r. dla nauczycieli wynosi 2.074,15 zł.

Podstawa prawna:

- art. 30, art. 53 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.), - ustawa budżetowa na 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 19, poz. 117),
- art. 1, art. 2 ustawy z 6 grudnia 2007 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U. nr 247, poz. 1821).

www.portalfk.pl

To pierwszy serwis, gdzie możesz indywidualnie konsultować swoje wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Elzbieta W.

Kwota bazowa - owszem jest niezła, ale zauważcie ludzie, że szregowy nauczyciel dostaje średnie wynagrodzenie, więc średnie to znaczy wszystkich uważanych za nauczycieli. Chyba więc ministrów MEN, jakichś tam ekspertów zatrudnianych w różnych komórkach, instytutach, kuratoriach itd. Tak kołują,że nie zaskoczysz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~atom

13% kwoty emerytury ubekoesbeka

! Odpowiedz
0 0 ~budżetowka

wam to zawsze mało a my mamy tylko 906 i żyjemy, nie mówiac juz o emerytach marne lekko ponad stówe.

! Odpowiedz
0 0 ~Re. odpowiada ~budżetowka

ile wynosi kwota bazowa nauczyciele od 2009r

! Odpowiedz
0 0 ~bika odpowiada ~Re.

Witam!
Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć, otóż: pracę jako nauczyciel zaczęłam do wrześnie 2007, wtedy kwota bazowa wynosiła 1835,31, licząc z tego 82% powinnam dostać 1504,95 a dostałam 1318.80.
w styczniu 2008 kwota bazowa została podniesiona do 2074,15, więc powinnam zarabiać 1700,00 a dostałam 1568,00.
w 2008 zdałam na kontraktowego, więc licząc tak jak ustawa tzn Karta Nauczyciela nakazuje powinnam zarabiać 2126,00 a ja ile mam?? 1744,00!!
Bardzo proszę o wytłumaczenie, dlaczego moja pensja zasadnicza brutto nie ma nic wspólnego z ustawą i kwotą bazową???? Na czym polega to prawo i ustawa, może ja czegoś nie doczytałam?? A może po prostu prawo sobie, a ZOSiPy itp. sobie :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~czytelnik

Jaka jest kwota bazowa dla nauczycieli rencisty od 2003 do 2008 r.- choroba zawodowa przy godz pracy 13 /18 zmniejszenie etatu ile można dorobić miesięcznie oraz w ciągu roku aby nie zmniejszono renty i czy dolicza się fundusz socjalny dodatek mieszkaniowy i dodatek wiejski . Jeśli 30 lat pracy będę miała w marcu 2009 r, to kiedy najlepiej ubiegać się o emeryturę ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~czytelnik

Jaka jest kwota bazowa dla nauczycieli rencisty - choroba zawodowa ile można dorobić miesięcznie oraz w ciągu roku aby nie zmniejszono renty i czy dolicza się fundusz socjalny - dodatek mieszkaniowy i dodatek wiejski

! Odpowiedz
0 0 ~stażystka

tylko teraz proszę mi powiedzieć dlaczego tak naprawdę nie jest wypłacane 82% stażystom z kwoty bazowej. po moich obliczeniach powinno wyjść 1700 zł brutto dla nauczyciela stażysty a tak naprawdę otrzymujemy 1400 z groszami. dlaczego tak jest skoro karta nauczyciela wyraźnie mówi jaka jest kwota bazowa i ile ma z tego stażysta. Proszę o odpowiedz.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne