Ile spraw frankowych mają banki? Sprawdzamy

Michał Kisiel2019-11-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-27 06:00

Banki notowane na warszawskim parkiecie uczestniczą łącznie w 8,5 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mld zł.

Po październikowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE sądowe spory dotyczące kredytów „frankowych” znalazły się w centrum uwagi zarówno analityków rynku, jak i klientów oraz instytucji zajmujących się ochroną praw konsumentów. Przeanalizowaliśmy informacje publikowane na ten temat w raportach okresowych kredytodawców za III kwartał 2019 r.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Banki informują w raportach skierowanych do akcjonariuszy o liczbie spraw sądowych, w których są stroną pozwaną. Większość instytucji osobno wyróżnia sprawy obejmujące tzw. walutowe kredyty hipoteczne (głównie „frankowe”), z podziałem na pozwy indywidualne (składane przez pojedynczych kredytobiorców) oraz pozwy grupowe. Dane obejmują stan na 30 września 2019 r.

Wśród banków najczęściej wzywanych na sądowe sale dominują instytucje o największych portfelach kredytów mieszkaniowych opartych na frankach. Kolejność w zestawieniu nie koresponduje jednak wprost z czołówką „frankowych” banków. Na pierwszym miejscu znajduje się mBank, który ma dopiero trzeci pod względem wielkości portfel tego rodzaju kredytów. Druga lokata przypada Getin Bankowi, a trzecia – bankowi PKO BP.

Warto jednak wskazać, że informacji o liczbie pozwów indywidualnych nie publikuje Bank Millennium, który ograniczył się pod podania łącznej wartości przedmiotu sporu dla wszystkich spraw, wskazując, że dominują w nich „dotyczące portfela walutowych kredytów hipotecznych”. Po przejęciu Eurobanku instytucja ma w bilansie kredyty frankowe o wartości brutto 15,4 mld zł i pod tym względem zajmuje drugą pozycję wśród giełdowych banków.

Liczba pozwów dotyczących kredytów hipotecznych opartych na walutach obcych, w których uczestniczą banki notowane na GPW w Warszawie

Bank

Liczba spraw sądowych, w których bank jest stroną pozwaną

Łączna wartość przedmiotu sporu w sprawach indywidualnych

Liczba pozwów grupowych, w których bank jest stroną pozwaną

Liczba umów kredytowych objętych pozwami zbiorowymi

mBank

3453

794,7 mln zł

2

2566*

Getin Noble Bank

1904

555 mln zł

2

0

PKO BP

1379

321 mln zł

2

83

Santander Bank Polska

1258

266,9 mln zł

2

558

BNP Paribas Bank

161

46,15 mln zł

0

0

ING Bank Śląski

130

43,1 mln zł

0

0

Bank Pekao

130

40 mln zł

0

0

BOŚ

74

12,8 mln zł

0

0

Citi Handlowy

9

1,2 mln zł

0

0

Bank Millennium

Brak danych

481,9 mln zł**

3

3288

SUMA

8498

2562,75 mln zł

11

6495

* Bank podał liczbę osób (a nie umów), które przystąpiły do pozwów zbiorowych

** Bank podaje wartość przedmiotu sporu wszystkich spraw indywidualnych, część dotyczy innych produktów niż kredyty hipoteczne

Źródło: Bankier.pl na podstawie raportów kwartalnych banków za III kw. 2019 r.

Kredytodawcy, prezentując wyniki finansowe, informują także o stanie wysokości rezerw na ryzyko prawne zawiązanych w związku z sądowymi sporami toczącymi się wokół kredytów hipotecznych. W raportach za III kw. 2019 r. takie dane podał:

  • mBank – 186,3 mln zł,
  • Santander Bank Polska – 76,1 mln zł,
  • ING Bank Śląski – 24,3 mln zł,
  • Getin Noble Bank – 15,6 mln zł,
  • BOŚ – 2,8 mln zł,
  • BNP Paribas Bank – 1,03 mln zł.

Banki informują również o pozwach zbiorowych wytoczonych przez kredytobiorców. Jest ich łącznie 11 i dotyczą około 6 tys. umów kredytowych. Oszacowanie dokładnej liczby kontraktów utrudnia zróżnicowany sposób informowania - mBank w raporcie podaje wyłącznie liczbę uczestników sporów.

Nieliczne instytucje w raportach informują dokładnie jaki jest bilans prawomocnych orzeczeń sądów w sprawach obejmujących kredyty hipoteczne oparte na walutach obcych. Getin Noble Bank wskazuje, że spośród 87 rozstrzygniętych spraw wygrał 77, a przegrał 10. BNP Paribas Bank podkreśla w raporcie, że wygrał 13 sporów i nie przegrał prawomocnie żadnego. W większości przypadków banki nie komentują wyników, podkreślają, że sprawy znajdują się na wczesnym etapie rozstrzygania lub ograniczają się do skrótowego podsumowania (jak np. BOŚ wskazujący na „korzystny bilans” orzeczeń).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (17)

dodaj komentarz
tergal
To bardzo zaniżone liczby, tak co do ilości pozwów jak i kwot spornych. Gdy w styczniu 2015 sprawa stała się tak medialna podawano, że dotyczy to 750 tys. kredytów - to jest, poza działalnością tzw. komisji rabunkowej, bezsprzecznie największa afera finansowa PRL-bis!

Rząd Viktor Orbána załatwił tą kwestię
To bardzo zaniżone liczby, tak co do ilości pozwów jak i kwot spornych. Gdy w styczniu 2015 sprawa stała się tak medialna podawano, że dotyczy to 750 tys. kredytów - to jest, poza działalnością tzw. komisji rabunkowej, bezsprzecznie największa afera finansowa PRL-bis!

Rząd Viktor Orbána załatwił tą kwestię na Węgrzech definitywnie raz na zawsze w sposób bardzo imponujący w grudniu 2014 roku. Można? Można :)
zzibi2
Nie nie można - okradać większości społeczeństwa przez hazardową mniejszość - która i tak lepiej spłaca te kredyty niż CI co wzięli w PLN
tergal odpowiada zzibi2
Sugerujesz, że na Węgrzech kogoś okradziono zmuszając banki do pzrewalutowąń? Jeśli tak, to współczuję :)
niezawistny_polak odpowiada zzibi2
To znaczy, że jak kupiłem samochód i spłacałem terminowo raty, ale okazało się, że auto ma od nowości niesprawne hamulce (podobnie jak 30 tys. tych samych modeli tego samego producenta) - to nie mogę się ubiegać o wymianę samochodu ani iść do sądu, bo terminowo płaciłem? Ochłoń :-)
marekrz odpowiada zzibi2
Banki spekulowały bez wiedzy klientów.
muhh5
Ludzie mają w d... ryzyko. Wiedzieli, że było i co? Mieszkanie to mieszkanie. Tak jak teraz doskonale sobie zdają sprawę, że podobna sytuacja nastąpi gdy wzrosną stopy, ale też ich to nie interesuje. Kraj optymistów.
liczygrosz
W ramach solidarności społecznej "ty" za to zapłacisz, a rząd już się o to zatroszczy. Im więcej durni w kraju tym większa będzie niesprawiedliwość. W końcu najważniejsza jest liczba oddanych głosów.
ja-gna
Millennium ma największy w PL pozew grupowy ponad 5 tys osób, + sporo pozwów indywidualnych
kafar72
Największa fala pozwów nastąpi w 2 kw. 2020. W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE. Banki dymały swoich klientów na spredach. Gdyby nie instytucje unijne to mogłoby to im ujść na sucho. Jedyną drogą w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF jest unieważnienie umowy.Największa fala pozwów nastąpi w 2 kw. 2020. W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE. Banki dymały swoich klientów na spredach. Gdyby nie instytucje unijne to mogłoby to im ujść na sucho. Jedyną drogą w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF jest unieważnienie umowy. Przestrzegam naiwnych klientów by nie godzili się na inne propozycje ze strony banków. Nawet jeżeli któryś z polskich sądów nie podzieli tego stanowiska, to na końcu jest zawsze trybunał europejski.
muhh5
"W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE" - Musisz być ostro niewidomy, jeśli nie widzisz innych korzyści.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki