Ile spraw frankowych mają banki? Sprawdzamy

analityk Bankier.pl

Banki notowane na warszawskim parkiecie uczestniczą łącznie w 8,5 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mld zł.

Po październikowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE sądowe spory dotyczące kredytów „frankowych” znalazły się w centrum uwagi zarówno analityków rynku, jak i klientów oraz instytucji zajmujących się ochroną praw konsumentów. Przeanalizowaliśmy informacje publikowane na ten temat w raportach okresowych kredytodawców za III kwartał 2019 r.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Banki informują w raportach skierowanych do akcjonariuszy o liczbie spraw sądowych, w których są stroną pozwaną. Większość instytucji osobno wyróżnia sprawy obejmujące tzw. walutowe kredyty hipoteczne (głównie „frankowe”), z podziałem na pozwy indywidualne (składane przez pojedynczych kredytobiorców) oraz pozwy grupowe. Dane obejmują stan na 30 września 2019 r.

Wśród banków najczęściej wzywanych na sądowe sale dominują instytucje o największych portfelach kredytów mieszkaniowych opartych na frankach. Kolejność w zestawieniu nie koresponduje jednak wprost z czołówką „frankowych” banków. Na pierwszym miejscu znajduje się mBank, który ma dopiero trzeci pod względem wielkości portfel tego rodzaju kredytów. Druga lokata przypada Getin Bankowi, a trzecia – bankowi PKO BP.

Warto jednak wskazać, że informacji o liczbie pozwów indywidualnych nie publikuje Bank Millennium, który ograniczył się pod podania łącznej wartości przedmiotu sporu dla wszystkich spraw, wskazując, że dominują w nich „dotyczące portfela walutowych kredytów hipotecznych”. Po przejęciu Eurobanku instytucja ma w bilansie kredyty frankowe o wartości brutto 15,4 mld zł i pod tym względem zajmuje drugą pozycję wśród giełdowych banków.

Liczba pozwów dotyczących kredytów hipotecznych opartych na walutach obcych, w których uczestniczą banki notowane na GPW w Warszawie

Bank

Liczba spraw sądowych, w których bank jest stroną pozwaną

Łączna wartość przedmiotu sporu w sprawach indywidualnych

Liczba pozwów grupowych, w których bank jest stroną pozwaną

Liczba umów kredytowych objętych pozwami zbiorowymi

mBank

3453

794,7 mln zł

2

2566*

Getin Noble Bank

1904

555 mln zł

2

0

PKO BP

1379

321 mln zł

2

83

Santander Bank Polska

1258

266,9 mln zł

2

558

BNP Paribas Bank

161

46,15 mln zł

0

0

ING Bank Śląski

130

43,1 mln zł

0

0

Bank Pekao

130

40 mln zł

0

0

BOŚ

74

12,8 mln zł

0

0

Citi Handlowy

9

1,2 mln zł

0

0

Bank Millennium

Brak danych

481,9 mln zł**

3

3288

SUMA

8498

2562,75 mln zł

11

6495

* Bank podał liczbę osób (a nie umów), które przystąpiły do pozwów zbiorowych

** Bank podaje wartość przedmiotu sporu wszystkich spraw indywidualnych, część dotyczy innych produktów niż kredyty hipoteczne

Źródło: Bankier.pl na podstawie raportów kwartalnych banków za III kw. 2019 r.

Kredytodawcy, prezentując wyniki finansowe, informują także o stanie wysokości rezerw na ryzyko prawne zawiązanych w związku z sądowymi sporami toczącymi się wokół kredytów hipotecznych. W raportach za III kw. 2019 r. takie dane podał:

  • mBank – 186,3 mln zł,
  • Santander Bank Polska – 76,1 mln zł,
  • ING Bank Śląski – 24,3 mln zł,
  • Getin Noble Bank – 15,6 mln zł,
  • BOŚ – 2,8 mln zł,
  • BNP Paribas Bank – 1,03 mln zł.

Banki informują również o pozwach zbiorowych wytoczonych przez kredytobiorców. Jest ich łącznie 11 i dotyczą około 6 tys. umów kredytowych. Oszacowanie dokładnej liczby kontraktów utrudnia zróżnicowany sposób informowania - mBank w raporcie podaje wyłącznie liczbę uczestników sporów.

Nieliczne instytucje w raportach informują dokładnie jaki jest bilans prawomocnych orzeczeń sądów w sprawach obejmujących kredyty hipoteczne oparte na walutach obcych. Getin Noble Bank wskazuje, że spośród 87 rozstrzygniętych spraw wygrał 77, a przegrał 10. BNP Paribas Bank podkreśla w raporcie, że wygrał 13 sporów i nie przegrał prawomocnie żadnego. W większości przypadków banki nie komentują wyników, podkreślają, że sprawy znajdują się na wczesnym etapie rozstrzygania lub ograniczają się do skrótowego podsumowania (jak np. BOŚ wskazujący na „korzystny bilans” orzeczeń).

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 31 slaw007

Podane dane odnośnie ilości spraw sądowych przeciwko bankom wprowadzają odbiorców w błąd, ponieważ nie uwzględniają ilości spraw wytoczonych przez klientów przeciwko bankowi Millenium, który jest jednym z większych "umoczonych" we franki.

! Odpowiedz
35 42 loool

Za kilka lat bedzie to samo tylko w sprawie oszukanych kredytobiorców ktorym nie powiedzieli ze stopy procentowe mogą nagle wzrosnąć. Na miejscu bankow nagrywal bym każdą rozmowe w sprawie kredytu.

! Odpowiedz
24 52 marekrz

Banki nie są zainteresowane nagrywaniem. W przypadku "kredytów" frankowych nie tylko nie informowały o tym, że wartość kapitału może przekroczyć wielokrotnie wartość udzielonego kredytu (była mowa o 20% wzrostu) ale nie informowały też, że uczestniczą w spekulacji walutowej przeciwko swoim klientom zawierając umowy FX SWAP ze spekulantami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 15 loool odpowiada marekrz

To jest właśnie ryzyko , każdy frankowicz dobrze wiedział czym ryzykuje tyle że jak zwykle każdy myślał że to nie tym razem i nie u niego. Dokładnie to samo jest teraz przy złotówce i stopie 1-2 %. Frank wzrósł 2-krotnie przy prawie zerowej stopie i jest tragedia bo rata wzrosła 2 razy. Jak nagle stopy złotówkowe wzrosną do 5-6 % to raty kredytów wzrosną wielokrotnie. Ale na razie każdy uważa że nie tym razem i nie na jego kredycie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 marekrz odpowiada loool

Jedyne co frankowicz "dobrze wiedział", to że bank kupuje i sprzedaje franki, bo tak było napisane w umowie. Tyle tylko, że bank tego nie robił, tylko angażował się w spekulacje na FX SWAP-ach. Firmom zarabiającym do 2008 roku na carry trade potrzebny był frajer, który pozwoli im bezpiecznie wyjść z zyskiem z krajów Europy Śr-Wsch i banki im tych nieświadomych frajerów podały na tacy. Udowodnij, że klienci byli zgodnie z MIFID informowani o swoim ryzyku inwestycyjnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 zzibi2 odpowiada marekrz

@mareksz Banki nie spekulowały przeciwko klientom tylko zawierały transakcje przeciwne FX SWAP bo nie miały finansowania w walucie - a musiały wyeliminować ryzyko zmiany kursu co nakazuje im Prawo Bankowe.
Dzięki temu nie zarabiały ani nie traciły z powodu zmiany kursu waluty jak twierdzi większość "nabitych" - czyli spekulantów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 45 marekrz

"Bank pozywa i przegrywa" to coraz częstsza sytuacja. A jak widać - o tym banki w ogóle nie informują swoich akcjonariuszy. Wprowadzają ich w błąd.

! Odpowiedz
11 34 kafar72

Największa fala pozwów nastąpi w 2 kw. 2020. W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE. Banki dymały swoich klientów na spredach. Gdyby nie instytucje unijne to mogłoby to im ujść na sucho. Jedyną drogą w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF jest unieważnienie umowy. Przestrzegam naiwnych klientów by nie godzili się na inne propozycje ze strony banków. Nawet jeżeli któryś z polskich sądów nie podzieli tego stanowiska, to na końcu jest zawsze trybunał europejski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 muhh5

"W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE" - Musisz być ostro niewidomy, jeśli nie widzisz innych korzyści.

! Odpowiedz
3 20 ja-gna

Millennium ma największy w PL pozew grupowy ponad 5 tys osób, + sporo pozwów indywidualnych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-27
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-27
LIBOR 3M CHF 0,0018 -0,6756%
2020-01-22
EURIBOR 3M -0,0120 -0,3980%
2020-01-27