REKLAMA

Ile naprawdę zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego w Polsce?

2021-02-23 11:53
publikacja
2021-02-23 11:53
fot. Burben / Shutterstock

Szef PAŻP podał, że w wyniku spadku kwoty bazowej średnie wynagrodzenie brutto kontrolerów ruchu lotniczego spadło z 38 388 zł w 2019 do 32 576 zł brutto miesięcznie w 2020 roku. Dane te wywołały sprzeciw wśród związkowców, którzy pokazali, ile naprawdę zarabiają kontrolerzy ruchu lotniczego. 

"Średnie wynagrodzenie brutto kontrolerów ruchu lotniczego zatrudnionych w PAŻP, czyli 617 osób, spadło z 38 388 złotych w 2019 r. do 32 576 zł w roku 2020. To są jak najmniej dotkliwe działania, w celu przede wszystkim utrzymania miejsc pracy u wysoko wykwalifikowanego personelu", podał Janusz Janiszewski, szef PAŻP, czytamy w "Pulsie Biznesu". Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że odnotowała straty w wysokości 703 mln zł w 2020 roku.

Na tak przedstawione stawki zareagowali związkowcy, którzy podają składniki wynagrodzenia kontrolerów ruchu lotniczego: 

  • wynagrodzenie zasadnicze zależne od wielkości ruchu i stopnia doświadczenia kontrolera
  • dodatek stażowy (od 3 proc. do 20 proc. w zależności od stażu pracy – wzrost 1 proc. rocznie)
  • dodatek operacyjny (20 proc. za utrzymywanie uprawnień do wykonywania zawodu)
  • dodatek za pracę w nocy (+25 proc.) oraz w dni świąteczne (+100 proc.)
  • dodatek za pełnienie dodatkowych funkcji, tj. instruktor szkolący, kierownik, dyrektor, prezes

Z kolei na wynagrodzenie informatora FIS składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze stałe niezależnie od doświadczenia
  • dodatek stażowy (od 3 proc. do 20 proc. w zależności od stażu pracy – wzrost 1 proc. rocznie)
  • dodatek za pracę w nocy (+25 proc.) oraz w dni świąteczne (+100 proc.)
  • dodatek za pełnienie dodatkowych funkcji, tj. instruktor szkolący, kierownik, dyrektor. 

"Po zsumowaniu tych wszystkich składników, wynagrodzenia naszych członków wyniosły często nawet 6000zł netto i rzadko przekraczają 10 000zł" 

Lotnisko Katowice – kontroler, 3 lata doświadczenia / ozzsrl.org
Lotnisko Poznań – kontroler, 18 lat doświadczenia / ozzsrl.org

Związkowcy uzupełniają, że załączone “paski” obejmują w większości wypłaty z 2020 roku – dodatkowo należy uwzględnić obniżkę o ok. 23,5 proc. wynikającą z obniżenia kwoty bazowej od 1 stycznia 2021 oraz w części średnich i dużych ośrodków regionalnych obniżki ok. 10 proc. wynikające z przeszeregowania ze względu na spadek ruchu (prawdopodobnie od 1 czerwca 2021). 

Lotnisko Gdańsk – kontroler, 3 lata doświadczenia / ozzsrl.org

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (8)

dodaj komentarz
luxferre
10-15K za patrzenie w ekran?
Zmieniam pracę.
dreustachy
Na tych krótkich wyciągach nie ma 13ek, premii, nadgodzin, rozdmuchanego socjalu, opieki medycznej (full), tzw wczasów pod gruszą i wycieczek zagranicznych opłacanych przez państwo, organizowanych pod płaszczykiem "szkolenia językowego" np. Nowa Zelandia, USA, Hawaje itd.
ractaros96
Takie dodatki mnie niesamowicie wkurzają, bo pozwalają ukryć realne zarobki i fałszują tym samym rzeczywistość. Jedyną formą wynagrodzenia powinny być pieniądze i kropka. Jeśli pracodawca przewiduje takie dodatki, to po prostu powinien dopłacić kwotę jaką przewiduje w tych celach do wynagrodzenia pracownika. Jeśli Takie dodatki mnie niesamowicie wkurzają, bo pozwalają ukryć realne zarobki i fałszują tym samym rzeczywistość. Jedyną formą wynagrodzenia powinny być pieniądze i kropka. Jeśli pracodawca przewiduje takie dodatki, to po prostu powinien dopłacić kwotę jaką przewiduje w tych celach do wynagrodzenia pracownika. Jeśli pracownik chce, to wyda tą kasę np. na ten wyjazd czy na karnet na siłowni czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne, a jak nie, to nie. Wtedy pełna kwota jaką otrzymujesz realnie oddaje to ile zyskujesz u swojego pracodawcy.
ractaros96
Jak sam widzę w ogłoszeniach o pracę dodatek w formie karnetu na siłownię, to mnie cholera bierze, bo wolę ćwiczyć w domu i w takim wypadku jest to dla mnie bezużyteczne. Nie wiem jak to wygląda, gdy już pracujesz, bo jeszcze się z tym nie zetknąłem czy można się dogadać z pracodawcą odnośnie takiego dodatku, że Jak sam widzę w ogłoszeniach o pracę dodatek w formie karnetu na siłownię, to mnie cholera bierze, bo wolę ćwiczyć w domu i w takim wypadku jest to dla mnie bezużyteczne. Nie wiem jak to wygląda, gdy już pracujesz, bo jeszcze się z tym nie zetknąłem czy można się dogadać z pracodawcą odnośnie takiego dodatku, że np. zamieni to na dodatkowe 50 czy 100 zł (tyle chyba te karnety na miesiąc kosztują zwykle) wynagrodzenia czy nic się nie da zrobić.
jes
Prosty zabieg stosowany często przez inne grupy zawodowe jak nauczyciele, górnicy itd. Pokazywana jest wypłata podstawowa ponieważ reszta dodatków wypłacana jest osobnym przelewem.
demeryt_69 odpowiada ractaros96
Dodatek w formie karnetu na siłownię? Myślałem, że te siłownie są nieczynne :)
atco_here
Sprostuję: nie dostajemy 13tek, premii już praktycznie nie ma, finansowanie zagranicznych wyjazdów zostało wstrzymane. Wszystkie nadgodziny w całości wliczone są w widoczne przelewy. Prawdą jest prywatna opieka medyczna i stosunkowo dobry socjal. Podsumowując - dodatkowe korzyści poza wypłatą to około 5%, z rzadka okolice Sprostuję: nie dostajemy 13tek, premii już praktycznie nie ma, finansowanie zagranicznych wyjazdów zostało wstrzymane. Wszystkie nadgodziny w całości wliczone są w widoczne przelewy. Prawdą jest prywatna opieka medyczna i stosunkowo dobry socjal. Podsumowując - dodatkowe korzyści poza wypłatą to około 5%, z rzadka okolice 10%. I jeszcze jeden BARDZO WAŻNY fakt - agencja finansuje się sama, budżet państwa nie dokłada ani złotówki. Powiedziałbym raczej że czasami zyskuje poprzez kreatywną księgowość.
dreustachy odpowiada atco_here
Wysokie dodatki są wstrzymane bo praktycznie nie ma ruchu, a agencja tonie w długach. Jesteście na utrzymaniu podatnika - program nazywa się "Kontroler+"
Musicie zaczekać na lepsze czasy, które kiedyś nastąpią jeśli wcześniej nie zastąpi was sztuczna inteligencja od Elona Muska...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki