Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Kiedy komornik przystępuje do działania, nie może zająć wszystkich środków. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Podajemy limity i kwoty wolne od zajęć komorniczych obowiązujące w 2016 roku. Ze względu na wprowadzone zmiany prawa, niektóre limity będą ustalane inaczej niż dotychczas.

[Aktualizacja 22.02.2017 r.]

Ile może zająć komornik w 2017 roku - sprawdź w artykule "Ile może zabrać komornik? Nowe limity potrąceń i kwoty wolne".

***

Komornik może prowadzić egzekucję z ruchomości i nieruchomości. Jednak popularnym sposobem, wskazywanym dotąd często przez wierzycieli jest także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalno-rentowych ZUS czy środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia odpowiednio: zakład pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bank o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik otrzymuje odpowiednie zawiadomienie zawierające jednocześnie zakaz odbioru zajętych kwot. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej. W świetle prawa nie do ruszenia przez komornika są też pewne rodzaje świadczeń, między innymi: świadczenia alimentacyjne, z pomocy społecznej czy stypendia na cele specjalne.

W 2016 roku obowiązują nowe limity zajęć komorniczych - wynikają one z aktualizacji podstaw uwzględnianych przy ich wyliczeniu, czyli np. najniższej emerytury lub renty czy płacy minimalnej w danym rok. Od września br. w życie wejdą też nowelizacje prawa zakładające inne kwoty wolne w przypadku zajmowania przez komornika rachunku bankowego.

Ile komornik może zająć z renty i emerytury?

Zgodnie z obowiązującym prawem, emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

ZUS ogłosił pod koniec lutego kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego 2017. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS, od marca 2016 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że 441,28 zł (50% z 882,56 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 676,75 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 338,37 zł.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa renta

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

1 marca 2016

882,56 zł

441,28 zł

676,75 zł

338,37 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia za pracę?

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, również przewidziano pewne limity i kwoty wolne od zajęć. Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów.

Inaczej też kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. W tych przypadkach zajęciu podlegają kwoty w całości, a komornik może nie pozostawić z otrzymywanego wynagrodzenia ani złotówki. Jest jednak pewna możliwość. Jeśli umowa-zlecenie lub umowa o dzieło są jedynym i stałym źródłem utrzymania dłużnika, mogą być zastosowane zasady obowiązujące w przypadku umowy o pracę. Chodzi tu o sytuacje, kiedy dłużnik od dłuższego czasu pracuje u jednego pracodawcy, otrzymuje stałe i w miarę regularne dochody, ale nie ma umowy o pracę. Istotne w tym zakresie będzie, aby dłużnik zgłosił to komornikowi, składając odpowiednie dokumenty i wnioski.

Czytaj dalej: Ile komornik może zająć z rachunku bankowego - ważne zmiany w prawie

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 25 ~jot

Czeka, kiedy ktoś ukroci bezprawie komornikow. Jak długo można jeszcze zajac cos komus przez pomylke bezkarnie.

! Odpowiedz
4 22 slc350

Komornik, urzędas, i POlitycy MUSZĄ !!! w końcu odpowiadać za swoje decyzje...!!! a są bezkarni to już Pani na kasie ma większa odpowiedzialność bo jak ktos coś ukradnie i nie zobaczy to odpowiada..........adsfads

! Odpowiedz
9 2 ~zma

Głupoty piszesz, że ziemia jęczy. Nie masz pojęcia o odpowiedzialności, przynajmniej komorników

! Odpowiedz
3 16 ~Magda

wiecie ile zarobil najzdolniejszy komornik w ciągu mca w Polsce ? :)

! Odpowiedz
5 7 ~Magda

katarzyna wojewoda lesniewicz idz na solarium bo blada jestes :) albo zmien kolor włoso dobrze byloby Ci w cieplejszych odcieniach jakims brazie miodowym np

! Odpowiedz
26 15 ~Ami

Zadziwiające jest to jak przez kilku komorników oceniane jest całe środowisko. Wy komentatorzy przecież jesteście tacy idealni... Jak chcecie się pozbyć komorników to proszę płacić swoje zobowiązania na czas a nie narzekać ze ktoś chce odzyskać swoje... to taka polska cechą narzekać na wszystkich i wszystko.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 ~Magda

hmm ja widzę ze co niektorzy tu to ciemni jak tabaka :) z dedykacja dla Ami

! Odpowiedz
0 6 ~MIA

Problem z komornikami jest taki, że nie rozumieją, że te "święte zasady", które każą traktować dłużnika jak prawie nie-osobę pozbawiając ją elementarnych socjalnych praw człowieka i jednocześnie traktować wierzyciela jak świętą krowę, to tylko taka lub inna ideologia, która - jak każda- nie będzie wiecznie jedynie naukową. Potworne zadłużenia dużej części społeczeństwa ( już nie tylko w biedniejszych krajach) są patologią wynikającą z faktu, że wolno nie płacić za pracę, wolno płacić mniej niż kosztuje czynsz w mieszkaniu i wyżywienie dzieci, wolno wypłacać emeryturę minimalną w wysokości 800 zł, wolno udawać, że każdy mógł być chirurgiem lub komornikiem i sobie zarobić ( oczywiście większość nikim takim być nie mogła), wyzyskując pracowników i dorabiając się kosztem ich nędzy wolno jeszcze nie płacić podatków, wolno póki co ciąć wydatki na świadczenia socjalne ( chociaż nie można się utrzymać z pracy). I ja nie wiem, bo ja lubię rozwiązania pokojowe ale takie mówienie: trzeba było nie mieć długu wywołuje uzasadnioną agresję. Może nie jest miło egzekwować długi ale to nie uzasadnia zakłamania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ~savastano

Czyli wystarczy, że dłużnik dogada się na pensję minimalną, reszta do rączki i komornik może się w przysłowiową d...pocałować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne