REKLAMA

Ile metrów mieszkania można dostać za średnią pensję?

2011-12-21 14:00
publikacja
2011-12-21 14:00

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z roku na rok obserwowano systematyczny wzrost cen mieszkań, które historyczne szczyty osiągnęły w 2008 r. Od tamtej pory na rynku dominują spadki średnich stawek za mkw. powierzchni nowych lokali.

Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl

Zgodnie z takim rozwojem wypadków można by się spodziewać, że dostępność mieszkaniowa powinna się widocznie zwiększyć. Niestety, jak to często bywa i w tym wypadku rzeczywistość nie do końca pokrywa się z teorią. Wynika to z faktu, że na to czy łatwiej jest o własne mieszkanie, czy wręcz przeciwnie – staje się ono dobrem trudno dostępnym, oprócz samych cen mają wpływ również inne czynniki. Należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o poziomie dochodów ludności. Średnie zarobki w naszym kraju od dłuższego czasu systematycznie się zwiększają, w listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dla całego kraju wyniosło 3 682,19 zł brutto. Trzeba jednak zaznaczyć, że tempo ich wzrostu nie dorównywało postępowi cen nowych lokali mieszkalnych.

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające, jak dużą powierzchnię nowego mieszkania mogą nabyć mieszkańcy głównych miast Polski za dochód odpowiadający przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw netto, narastająco w okresie styczeń – wrzesień 2011 r.

Relacja przeciętnego wynagrodzenia netto w poszczególnych miastach do średniej ceny mkw. nowego mieszkania

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Miasto

Warszawa

Kraków

Łódź

Wrocław

Poznań

Katowice

Średnia cena mieszkania (tys. zł/mkw.)*

8,5

7,1

5,2

6,6

6,7

5,5

Stosunek pensji netto do ceny mkw. mieszkania**

0,38

0,37

0,45

0,38

0,43

0,62

* za III kwartał 2011 r.** na podst. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw netto narastająco za III kwartał 2011 r. dla poszczególnych miast (GUS)

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A .

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w przyjętym okresie najwyższe było w Katowicach i w Warszawie. Duża różnica średnich cen mkw. powierzchni nowych mieszkań w tych miastach sprawiła jednak, że ślązacy są w dużo lepszej sytuacji niż mieszkańcy stolicy. Na większą powierzchnię niż w Warszawie wystarcza też pensja w Poznaniu i Łodzi, gdzie przeciętne wynagrodzenie było najniższe w rozpatrywanej grupie. Z kolei mieszkańcy Wrocławia mogą sobie pozwolić na dokładnie taki sam metraż, co warszawiacy. W najtrudniejszym położeniu znajdują się krakusi, którzy za przeciętny dochód mogą nabyć około 0,37 mkw. mieszkania deweloperskiego. W przyszłym roku należy spodziewać się nieznacznego wzrostu tego wskaźnika, co będzie wynikało z kontynuacji obecnego trendu stopniowych obniżek cen mieszkań. Z drugiej jednak strony liczba Polaków, którzy będą mogli sobie pozwolić na zakup nowego lokum i tak zapewne ulegnie zmniejszeniu. Taki stan rzeczy będzie rezultatem nowych zapisów rekomendacji S, które wpłynął na obniżenie zdolności kredytowej./ Emmerson S.A.
Źródło:
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~normalny
Dodajmy iz zdrowy stosunek w Europie i na Świecie to od 1,00 do 1,3 M2 za przeciętną pensję. Także ceny mamy ZDECYDOWANIE ZA WYSOKIE w porównaniu do zarobków. W związku z tym ceny nieruchomości musza zdecydowanie spaść, albo średnie zarobki wzrosnąć.
~cyklotron
a ja czytalem ze 2-2,5m za mies skad Ty masz takie dane?
~inwestor odpowiada ~cyklotron
ceny mieszkania beda spadać a najgorszym rozwiązaniem jest budowa własnego domu jesli weżniemy fachowców i w dodatku kiepskich i tanich, przepłacimy nawet 100% bo ewentualne poprawki beda droższe nisz budowa przez dobrych i drogich fachowców - wtedy 1 m2 wyniesie 6 tys
~Yamnik odpowiada ~inwestor
Aleś Pan bajki napisał... Teraz właśnie zaczyna być dobry moment na budowę domu - ceny działek zaczynają spadać, maleje liczba zleceń wśród budowlańców - więc ceny też się urealniają. 6 tys za metr - to chyba z drzwiami szerokimi, żeby rogi przeszły....
Kończę właśnie 250 m.kw pow. użytkowej w dużym mieście - stan deweloperski
Aleś Pan bajki napisał... Teraz właśnie zaczyna być dobry moment na budowę domu - ceny działek zaczynają spadać, maleje liczba zleceń wśród budowlańców - więc ceny też się urealniają. 6 tys za metr - to chyba z drzwiami szerokimi, żeby rogi przeszły....
Kończę właśnie 250 m.kw pow. użytkowej w dużym mieście - stan deweloperski bez działki i przyłączy - 1300 zł/metr. Fakt, trochę trzeba się naszukać kontaktów, materiałów itd, ale realny koszt jest właśnie taki.
~jasne!
podane ceny mieszkań są debilnymi pobożnymi życzeniami. w Katowicach czy Łodzi kupuje się metr poniżej 4000, w stolycy spokojnie po 7000. tylko kretyni kupują nowe M i to bez targowania z życzeniowym deweloperem.
~Adam
w Katowicach jesli wylaczymy Debowe Tarasy to srednia cena 1 m2 mieszkania to 3000 zl, a w osciennych miastach mozna znalesc fajne mieszkanie po remoncie z nowymi oknami za 2500 zl/m2 wiec za 1 srednia pense spokojnie mozna kupic powyzej 1 m2 mieszkania. Chyba, ze ktos koniecznie chce mieszkac na parkingu SCC.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki