Ile kosztuje wypłata z bankomatu? Czasem nawet kilkaset złotych

Wojciech Boczoń2019-08-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-08-06 06:00

Ubywa kont, które pozwalają wypłacać gotówkę z dowolnych bankomatów bez prowizji. Tymczasem skorzystanie z obcej maszyny może kosztować nawet kilkaset złotych. Taką pułapkę zastawiają na swoich klientów Bank Pekao, PKO BP i Idea Bank. Co do zasady wypłaty z bankomatów własnych banku są bezpłatne. Ale i tu zdarzają się wyjątki.

Na polskim rynku działa 22,7 tys. bankomatów. Największymi sieciami urządzeń dysponują firmy Euronet i Planet Cash oraz banki: PKO BP, Pekao i Santander. Z punktu widzenia klienta wybór maszyny do wypłaty gotówki jest istotny. Za skorzystanie z obcego bankomatu banki pobierają bowiem prowizję. Dlatego dokonując wypłat, w pierwszej kolejności należy korzystać z urządzeń wskazanych przez bank. Mogą to być jedynie bankomaty własne banku (tak jest np. w PKO BP) lub bankomaty własne i sieci, z którymi bank nawiązał współpracę (np. w ING jest to Planet Cash). I lepiej dobrze to sprawdzić, zanim wybierzemy maszynę do wypłaty gotówki.

/ fot. Krzysztof Serafin / FORUM

Prowizja-pułapka

Nie wszystkie banki dysponują własną siecią bankomatów. Na przykład Alior Bank czy mBank oferują jedynie urządzenia firm partnerskich, z którymi nawiązały współpracę (m.in. Euronet). Co do zasady za skorzystanie z obcej maszyny pobierana jest prowizja. Może być ona ustalana kwotowo, np. 5 zł, lub procentowo, np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne i może okazać się pułapką, gdy wypłacamy większe kwoty. Jeżeli prowizja ustalana jest procentowo (3 proc.) i wypłacimy z obcej maszyny 5000 zł, to zapłacimy aż 150 zł prowizji.

Opłaty za wypłaty z bankomatów krajowych

Bank

Konto

Prowizja za wypłatę z bankomatu własnego

Prowizja za wypłatę z bankomatu obcego

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

0,00 zł

2,5 zł (Możliwość aktywowania korzyści "wszystkie bankomaty bez prowizji")

Bank Millennium

Konto 360

0,00 zł

0,00 zł

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

0,00 zł

2 pierwsze wypłaty za 0,00 zł, każda kolejna 2% min 5,00 zł

Bank Pocztowy

Bliskie

Konto Pocztowe

0,00 zł

2,00 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

5,00 zł

BOŚ

Ekokonto Bez Kosztów

0,00 zł

0,00 zł

Citi Handlowy

Konto Internetowe Citi Priority

0,00 zł

7,00 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

0,00 zł

0,00 zł

Eurobank

Konto w pełni

0,00 zł

0,00 zł powyżej kwoty 100 zł, 1,90 zł poniżej kwoty 100 zł

Getin Noble Bank

Konto Proste Zasady

0,00 zł

0,00 zł

Idea Bank

Konto Idealne

0,00 zł

5 pierwszych transakcji za 0,00 zł, kolejne 1%

ING Bank Śląski

Konto Direct

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

2,50 zł

Inteligo

Konto Inteligo

0,00 zł w bankomatach PKO BP i Santander BP

3% nie mniej niż 5,00 zł

mBank

eKonto Standard

0,00 zł powyżej kwoty 100 zł w bankomatach  Euronet, Planet Cash oraz Santander BP. 1,30 zł poniżej kwoty 100 zł (2,50 zł od 19.08)

7,00 zł

Nest Bank

Nest Konto

0,00 zł

0,00 zł

PKO BP

Konto za Zero

0,00 zł

3% nie mniej niż 5,00 zł

Plus Bank

Konto Plus

0,00 zł

0,00 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

0,00 zł

5,00 zł lub 0,00 przy aktywnym pakiecie wypłat (7 zł m/c)

TMUB

Konto Freemium

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 6,00 zł każda kolejna

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 6,00 zł każda kolejna

Toyota Bank

Konto Osobiste

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

Źródło: Bankier.pl, banki, stan na 2.08.2019 r.

W kilku bankach znajdziemy jednak konta, które pozwalają dokonywać wypłat z obcych bankomatów za darmo. Takie pakiety oferują: Alior Bank (po wykupieniu korzyści dostępnej w Koncie Jakże Osobistym), Bank Millennium, BOŚ, Credit Agricole, Getin Bank, Nest Bank i Plus Bank.

Z kolei eurobank i mBank pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli klient dokonuje wypłaty powyżej 100 zł. Przy mniejszych wypłatach eurobank nalicza 1,90 zł prowizji, a mBank 1,30 zł prowizji (dotyczy także własnych urządzeń). W mBank prowizja ta wzrośnie do 2,50 zł po 19 sierpnia 2019 r.

Może się zdarzyć, że bank pozwala dokonać wypłaty za darmo z dowolnego bankomatu, ale tylko kilka razy w miesiącu. Tak jest na przykład w T-Mobile Usługi Bankowe - trzy pierwsze transakcje z dowolnej maszyny są bezpłatne, ale każda kolejna kosztuje już 6 zł. Podobnie jest w Toyota Banku, Banku Pekao i Idea Banku.

Jeszcze do niedawna bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów oferowało znacznie więcej banków. Sytuacja uległa zmianie po obniżeniu opłat interchange w 2015 roku. Są one pobierane od punktów akceptujących karty za każdą transakcję kartową. Ponieważ banki zaczęły mniej zarabiać na sklepikarzach, pojawiły się dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów, a część instytucji zrezygnowała z oferowania wszystkich maszyn bez prowizji.

Bankomatów ubywa

Jak podaje Narodowy Bank Polski, drugi rok z rzędu ubywa bankomatów. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zniknęło ponad 200 urządzeń. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. kurcząca się sieć placówek bankowych. Kiedy bank rezygnuje z placówki, likwiduje jednocześnie znajdujący się w niej bankomat.

Innym czynnikiem mającym wpływ na zmniejszającą się sieć bankomatów są zmieniające się preferencje klientów w zakresie obsługi bezgotówkowej. Coraz więcej osób dokonuje płatności za pomocą karty lub bankowości elektronicznej. W obiegu nadal króluje gotówka, ale widoczny jest wzrost popularności kart płatniczych i rozliczeń bezgotówkowych.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
credit agricole mnie kasuje po 5zł za każda wypłate poniżej 100zł
karbinadel
W mBanku też są konta z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów (nawet za granicą). Np. mKonto Intensive
marcin321
Panie Wojtku, wdarło się kilka błędów, radzę zredagować artykuł jeszcze raz
- np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 proc
- 1,30 zł powyżej kwoty 100 zł (2,50 zł od 19.08)
wboczon
Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiam.
pozdrawiam
Wojciech Boczoń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki