REKLAMA

Ile kosztuje wypłata z bankomatu? Czasem nawet kilkaset złotych

autorzyWojciech BoczońMonika Dekrewicz2019-08-06 06:00, akt.2021-02-04 21:33
publikacja
2019-08-06 06:00
aktualizacja
2021-02-04 21:33

Ubywa kont, które pozwalają wypłacać gotówkę z dowolnych bankomatów bez prowizji. Tymczasem skorzystanie z obcej maszyny może w niektórych przypadkach kosztować nawet kilkaset złotych. Taką pułapkę zastawiają na swoich klientów Bank Pekao czy Getin Noble Bank. Co do zasady wypłaty z bankomatów własnych banku są bezpłatne. Ale i tu zdarzają się wyjątki.

Na polskim rynku działa 21,9 tys. bankomatów. Największymi sieciami urządzeń dysponują firmy Euronet i PlanetCash oraz banki: PKO Bank Polski, Bank Pekao i Santander Bank Polska. Z punktu widzenia klienta wybór maszyny do wypłaty gotówki jest istotny. Za skorzystanie z obcego bankomatu banki pobierają bowiem prowizję. Dlatego dokonując wypłat, w pierwszej kolejności należy korzystać z urządzeń wskazanych przez bank. Mogą to być jedynie bankomaty własne banku (tak jest np. w PKO BP) lub bankomaty własne i sieci, z którymi bank nawiązał współpracę (np. w ING Banku Śląskim jest to PlanetCash). I lepiej dobrze to sprawdzić, zanim wybierzemy maszynę do wypłaty gotówki.

fot. Krzysztof Serafin / / FORUM

Prowizja-pułapka

Nie wszystkie banki dysponują własną siecią bankomatów. Na przykład Alior Bank czy mBank oferują jedynie urządzenia firm partnerskich, z którymi nawiązały współpracę (m.in. Euronet). Co do zasady za skorzystanie z obcej maszyny pobierana jest prowizja. Może być ona ustalana kwotowo, np. 5 zł, lub procentowo, np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne i może okazać się pułapką, gdy wypłacamy większe kwoty. Jeżeli prowizja ustalana jest procentowo (3 proc.) i wypłacimy z obcej maszyny 5000 zł, to zapłacimy aż 150 zł prowizji.

Opłaty za wypłaty z bankomatów krajowych

Bank

Konto

Prowizja za wypłatę z bankomatu własnego

Prowizja za wypłatę z bankomatu obcego

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

0,00 zł

0 zł - po aktywowaniu korzyści "wszystkie bankomaty bez prowizji"

2,50 zł - wypłata bez aktywowanej korzyści

Bank Millennium

Konto 360

0,00 zł

0,00 zł - po spelnieniu warunków bezpłatności konta, 

1,00 zł - wypłata z bankomatu sieci Santander Bank Polska i PlanetCash

5,00 zł - wypłata z pozostałych bankomatów w kraju 

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

0,00 zł

0 zł - dwie pierwsze wypłaty po spełnieniu warunków bezpłatności konta

2,30% min. 5 zł - wyplaty w pozostałych przypadkach

Bank Pocztowy/

EnveloBank

Konto w Porządku 

0,00 zł w bankomatach PlanetCash

0 zł - po wykupieniu abonamentu za 6,50 zł

2,00 zł - pozostałe przypadki

BNP Paribas Bank Polska

Konto Otwarte na Ciebie

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

5,00 zł

BOŚ Bank 

EKOkonto Bez Kosztów

0,00 zł od kwoty 100 zł

2,50 zł dla kwot poniżej 100 zł 

0,00 zł - dla wypłat od kwoty 100 zł, 

2,50 zł - dla wypłat poniżej kwoty 100 zł 

Citi Handlowy

CitiKonto 

0,00 zł

0 zł - cztery pierwsze wypłaty w miesiącu, 

8 zł - kolejne wypłaty 

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

0,00 zł

0,00 zł - po spełnieniu warunków bezpłatności konta

6,00 zł - w pozostałych przypadkach 

Getin Noble Bank

Konto Proste Zasady

0,00 zł w bankomatach PlanetCash

3,50% min. 5 zł - pozostałe bankomaty

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

0,00 zł - pierwsza wypłata w miesiącu, 

5,00 zł - kolejne wypłaty

Inteligo

Konto Inteligo

0,00 zł w bankomatach PKO BP i Santander Banku Polska

5,00 zł

mBank

eKonto osobiste

0,00 zł od kwoty 100 zł

2,50 zł dla kwot poniżej 100 zł  

0,00 zł - dla wypłat od kwoty 100 zł,

2,50 zł - dla wypłat poniżej kwoty 100 zł 

Nest Bank

Nest Konto

0,00 zł

0,00 zł

PKO Bank Polski

Konto za Zero

0,00 zł

10,00 zł 

PlusBank

Konto Plus

0,00 zł

0,00 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

0,00 zł

0,00 zł - po wykupieniu pakietu wypłat za 7,00 zł

5,00 zł - w pozostałych przypadkach 

Toyota Bank

Konto Osobiste

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

Źródło: Bankier.pl, banki, stan na 4.02.2021 r.

W kilku bankach znajdziemy jednak konta, które pozwalają dokonywać wypłat z obcych bankomatów za darmo. Takie pakiety oferują: Alior Bank (po wykupieniu korzyści dostępnej w Koncie Jakże Osobistym), Nest Bank i Plus Bank. Kilka banków daje taką możlwość po spełnieniu dodatkowego warunku, którym zwykle jest realizacja wymogów bezpłatności konta. Grupę tych instytucji zasilają Bank Millennium i Credit Agricole. 

Z kolei BOŚ Bank i mBank pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli klient dokonuje wypłaty powyżej 100 zł. Przy mniejszych wypłatach oba banki naliczają opłatę w wysokości 2,50 zł. 

Może się zdarzyć, że bank pozwala dokonać wypłaty za darmo z dowolnego bankomatu, ale tylko kilka razy w miesiącu. Tak jest na przykład w Citi Handlowym - cztery pierwsze transakcje z bankomatu obcego są bezpłatne, ale każda kolejna kosztuje już 8 zł. Podobnie jest w Toyota Banku, Banku Pekao (po spełnieniu warunków bezpłatności konta) i ING Banku Śląskim. 

Jeszcze do niedawna bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów oferowało znacznie więcej banków. Sytuacja uległa zmianie po obniżeniu opłat interchange w 2015 roku. Są one pobierane od punktów akceptujących karty za każdą transakcję kartową. Ponieważ banki zaczęły mniej zarabiać na sklepikarzach, pojawiły się dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów, a część instytucji zrezygnowała z oferowania wszystkich maszyn bez prowizji.

Kolejne banki podnoszą opłaty

Wypłaty z bankomatów są coraz droższe. Jednym z ostatnich banków, które zmieniły oplaty na niekorzyść klientów, jest Getin Noble Bank. Do 30 września 2020 r. włącznie wszystkie bankomaty obce (oraz oczywiście własne) były dostępne bez dodatkowych opłat za wypłaty. Obecnie stawka za wypłatę z bankomatu innego niż PlanetCash wynosi 3,50% i nie mniej niż 5 zł. Zmiana opłat szykuje się także w w Nest Banku. Od 15 lutego 2021 r. klienci tej instytucji będa mogli z kolei korzystać bezpłatnie z maszyn sieci Euronet. Podjęcie gotówki z innego bankomatu będzie skutkowało obciążeniem w wysokości 6 zł. 

Bankomatów ubywa

Jak podaje Narodowy Bank Polski, sukcesynie ubywa bankomatów. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. kurcząca się sieć placówek bankowych. Kiedy bank rezygnuje z placówki, likwiduje jednocześnie znajdujący się w niej bankomat.

Innym czynnikiem mającym wpływ na zmniejszającą się sieć bankomatów są zmieniające się preferencje klientów w zakresie obsługi bezgotówkowej. Coraz więcej osób dokonuje płatności za pomocą karty lub bankowości elektronicznej. W obiegu nadal króluje gotówka, ale widoczny jest wzrost popularności kart płatniczych i rozliczeń bezgotówkowych.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
zops
Czyje to urządzenia cyberhakerskie ingerują w systemy bankowe w centralach bankowych w Warszawie? Klientom banków giną środki w wysokości (przeważnie) od 200 zł. Tzw." znikanie środków" na kontach osobistych odbywa się zawsze w momencie dokonywania standardowej transakcji przelewu elektronicznego. SĄ DOWODY.Czyje to urządzenia cyberhakerskie ingerują w systemy bankowe w centralach bankowych w Warszawie? Klientom banków giną środki w wysokości (przeważnie) od 200 zł. Tzw." znikanie środków" na kontach osobistych odbywa się zawsze w momencie dokonywania standardowej transakcji przelewu elektronicznego. SĄ DOWODY... (jednak)...
mba_tomy
Kilka lat temu posiadałem darmowe konto mBanku z darmowymi wypłatami we wszystkich bankomatach. Pewnego razu wypłacałem większą sumę z bankomatu PKO i zapłaciłem prawie 100 zł prowizji. Po złożeniu reklamacji okazało się, że został zmieniony regulamin, a w nim wprowadzono prowizję za wypłaty z niektórych bankomatów.Kilka lat temu posiadałem darmowe konto mBanku z darmowymi wypłatami we wszystkich bankomatach. Pewnego razu wypłacałem większą sumę z bankomatu PKO i zapłaciłem prawie 100 zł prowizji. Po złożeniu reklamacji okazało się, że został zmieniony regulamin, a w nim wprowadzono prowizję za wypłaty z niektórych bankomatów. Co kilka tygodni przychodzą zmiany, a więc pewnie nikt już tego nie czyta. A więc nieważne jaką umowę podpiszemy z bankiem, nieważne są te porównywarki, skoro w dowolnej chwili bank może zmienić swój regulamin.

Od kilku lat posiadam konto w innym kraju. Przez ten czas ani jednej zmiany regulaminu. Tylko oferty, czy nie chciałbym coś zmienić.
joska
zgadza się z euronetu już są prowizje pobierane przy wypłacie
forfun
credit agricole mnie kasuje po 5zł za każda wypłate poniżej 100zł
karbinadel
W mBanku też są konta z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów (nawet za granicą). Np. mKonto Intensive
marcin321
Panie Wojtku, wdarło się kilka błędów, radzę zredagować artykuł jeszcze raz
- np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 proc
- 1,30 zł powyżej kwoty 100 zł (2,50 zł od 19.08)
wboczon
Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiam.
pozdrawiam
Wojciech Boczoń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki