Ile jest warta różowa złotówka [Podcast]

Tytułowa różowa złotówka – przez analogię do pink dollar - oznacza siłę nabywczą osób należących do środowiska LGBT w Polsce. Czy róż dodaje czy ujmuje jej wartości?

O ile za oceanem, czy w Europie Zachodniej tacy klienci – zazwyczaj bogatsi niż przeciętny konsument – są doceniani, a nawet hołubieni, to u nas biznes dostrzega ich nader rzadko. Dlaczego? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w niniejszym podcaście.

Najpierw jednak warto poznać bliżej polskiego konsumenta spod znaku LGBT. Jakim klientem jest gej, a jaką klientką lesbijka, co cenią, jak spędzają wolny czas, no i na co wydają pieniądze? Dowiadujemy się tego od Alicji Hadam z firmy badawczej Nielsen Polska, która opracowała specjalny raport na ten temat. Okazuje się, że osoby LGBT to aż 10 proc. polskich konsumentów.

Martyna Kaczmarek z firmy Ben&Jerry's, która produkuje lody mówi nam, ile można zyskać na tym, że deklaruje się sympatię wobec gejów i lesbijek, a Bartek Nowakowski z firmy Chrum.com, która ma w ofercie m.in. koszulki i bluzy z symboliką LGBT – ile można na tym stracić. Przedsiębiorca prezentuje jednak dość rzadką w biznesie postawę – warto, choć to się nie opłaca.

Dawid Szczepaniak z agencji reklamowej VMLY&R wyjaśnia, że szybkich pieniędzy na sprzyjaniu środowiskom LGBT zrobić się nie da. Jeśli już firma chce się z nim wiązać, to nie może tego robić nie na krótką metę, ale musi na dobre i na złe.

Natomiast Karolina Kędziora, radczyni prawna z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego tłumaczy, dlaczego na docenienie klienta LGBT czekać trzeba będzie w Polsce jeszcze długie lata.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania na pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych (np. na Spotify lub na Lectonie).

Bartek Mayer

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 onepropos

"Warto choć się nie opłaca" to jest polska odmiana angielskiego wyrażenia "go woke go broke".

! Odpowiedz
16 2 tygztqbq77n5mg9ercmet

Bardzo stereotypowe i stygmatyzujący materiał. Powiela krzywdzące i nieprawdziwe informacje, że LGBT to tylko Geje i Lesbijki oraz Kobiety i Mężczyźni. Kompletnie pomijacie osoby o innych płciach oraz preferencjach seksualnych, wykraczających poza wąski zakres narzucony przez nietolerancyjne społeczeństwo. Myślałem, że Bankier.pl to nowoczesny i otwarty na każdego serwis, zawiodłem się na was. Nie widzicie problemu z rzucaniem hasłem _LGBT_ i później mówić TYLKO o _binarnych płciowo LG_?

Nienawistnej postawy _bogaci, bo nie mają dzieci na utrzymaniu_ nawet nie będę komentować, bo każda wykształcona osoba wie, że w związkach nieheteronormatywnych rodzi się więcej dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 silvio_gesell

A to do ludzi z marketingu piszących takie obrzydliwe artykuły:

https://m.youtube.com/watch?v=jW4eQYFUHPA

! Odpowiedz
5 22 burzawa

Wspieranie niemoralnych zachowań na ostateczną mete nigdy sie nie opłacało i nie ooplaci.

! Odpowiedz
6 25 pc1974

A kogo to obchodzi. Fuj. Ten portal schodzi na psy!

! Odpowiedz
4 24 krswlr

"O ile za oceanem, czy w Europie Zachodniej tacy klienci – zazwyczaj bogatsi niż przeciętny konsument".

Zazwyczaj, to osoby lgbt są kojarzone z AIDS. Zamożność tej bliżej nieokreślonej liczenie grupy to mit (chyba, że autor mógłby to poprzeć danymi).

! Odpowiedz
5 39 grzegorzkubik

LGBT to już nie tylko ruch związany z orientacją. To polityka i to bardzo brzydka.

! Odpowiedz
11 4 search

Zadzwon do Banasia to moze jakis alfons podesle ci cos do ru....

! Odpowiedz
2 38 kolumb1234

prawdziwy porządny homoseksualista nie paraduje nago z piórkiem w du...e na platformie

! Odpowiedz
4 19 _justus

10% LGBT to chyba gruba przesada, ale przeciwników LGBT jest pewnie więcej niż 20% co przy afiszowaniu się z sympatiami do homosiów daje nam minus 10% klientów. Tak że tego...

! Odpowiedz
2 0 tygztqbq77n5mg9ercmet

Żeby być klientem LGBT nie trzeba być samemu nieheteronormatywną osobą. Można być przeciętną osobą i wspierać postęp! Dlatego 10%, elita wspiera otwartość.

! Odpowiedz
6 36 sammler

Być może to ja jestem ułomny i pewnej subtelności nie wychwyciłem, ale co to oznacza, że członkowie LGBT są "na Zachodzie hołubieni"? Czy wyjmują przy kasie jakąś legitymację członkowską, czy jak się taka identyfikacja odbywa? No bo chyba nie chodzi o inny rodzaj hołubienia, czyli np. towary "nur fur LGBT"? A może jednak? Oni ubierają się inaczej? Jedzą jakieś specjalne produkty?

Biję się w pierś - nie rozumiem. Podobno cały Zachód walczy z dyskryminacją LGBT, a tu rozsiewa się jakieś herezje, że oni są "hołubieni", co jest równoznaczne z dyskryminacją nie-LGBT. Więc jak to jest?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 72 talmud

zboczency jak wchodza do instytucji/ korpo tworza hermetyczne bagno wzajemnie promujace sie - jakakolwiek krytyka tych chorych osobnikow w obecnych warunkach jest karana usuwane sa posty szykany w pracy etc etc
normalni ludzie sa bezpardonowo atakowani przez zboczencow/ dewiantow probujacych wywrocic lad spoleczny.......sodom & gomorrah

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 62 remo87

Nie wiem skąd wziąłeś te 2-3 %, zboczków nie będzie nawet 0,5 %

! Odpowiedz
9 58 qroman

LGBT to aż 10% konsumentów? W ten sposób próbujecie zwiekszyc wielkorotnie ilość tego
typu osób w społeczeństwie, kiedy tak naprawdę to jest góra 2-3%. To 10 to wasz mokry sen, ale przynaje, jak tak dalej bedziecie ryć ludziom berety, to faktycznie parę procent idiotów zwątpi w swoją tozsamość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 23 jkendy

wszystko zależy od grupy zawodowej. Dla kleru to 30%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne