Ile jest wart polski rynek gier?

Światowy rynek gier osiągnął w ubiegłym roku wartość ponad 100 mld dolarów. Największy kawałek tortu zgarniają nie gry komputerowe czy konsolowe, jak mogłoby się wydawać, a gry mobilne. Największymi przychodami ze sprzedaży mogą pochwalić się Chiny i Stany Zjednoczone, Polska zajmuje 23. miejsce w rankingu światowym.

- Będę grał w grę - popularne hasło z filmu na YouTube stało się już kultowym hasłem w Polsce. Łącznie wydaliśmy na gry wideo w 2016 roku 0,46 mld dolarów amerykańskich – na tyle wyceniany jest polski rynek gier w raporcie Kondycja Polskiej Branży Gier ’17 koordynowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Sprzedaż gier jest w Europie większa m.in. we Włoszech (1,72 mld dol.), Hiszpanii (1,78 mln dol.) czy Francji (2,77 mln dol.). Najwięcej na Starym Kontynencie sprzedają Niemcy – przychody z tego rynku osiągnęły tam w 2016 roku 4,09 mld dol. To wciąż sześciokrotnie mniej niż w Chinach.

Ile jest wart polski rynek gier?
Ile jest wart polski rynek gier? (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Komputery i konsole królują w Polsce

Wbrew trendowi światowemu w Polsce wciąż główną siłą napędzającą sprzedaż gier są komputery osobiste i konsole – dystrybucja fizyczna na te platformy stanowiła 32 proc. całego rynku. Dodatkowo należy doliczyć kolejne 15 proc. cyfrowej dystrybucji gier PC i 4 proc. cyfrowej dystrybucji gier na konsole. Gry mobilne stanowiły natomiast 20 proc. – o 1 p.p. więcej niż gry z gatunku MMO. Zaledwie 10 proc. sprzedaży przypada na gry w serwisach społecznościowych.

Autorzy raportu sporządzili także prognozę tego, jak rynek będzie wyglądał w 2019 roku. Według ich analizy sprzedaż urośnie do 0,56 mln dol. w ciągu trzech lat, a udział gier mobilnych w przychodach branży wzrośnie do 29 proc. Stracą natomiast gry społecznościowe i online (MMO). Tytuły przeznaczone na komputery osobiste i konsole utrzymają udział z ubiegłego roku.

Branża gamedev w Polsce chce zwolnień podatkowych i promocji zagranicznej. Pracowników wyszkolą sobie sami

Wyniki badania Polish GameDev 2017, w którym wzięły udział polskie firmy zajmujące się produkcją gier, wskazują, ze branża oczekuje od rządu i instytucji państwowych zwolnień podatkowych i dofinansowania do promocji zagranicznej. Za pierwszą formą wsparcia opowiedziało się 63,7 proc. przedstawicieli polskiego gamedevu, a za drugą 57,8 proc. Blisko 40 proc. uważa, że podatki nakładane na producentów są zbyt wysokie – tyle samo sądzi także, że system podatkowy jest zbyt skomplikowany i niejasny. Mniej niż połowa (44,1 proc.) chciałaby natomiast udziału państwa w finansowaniu produkcji gier.

Choć brak wykwalifikowanych pracowników na rynku jest problemem dla rozwoju 40 proc. ankietowanych, to tylko ¼ odczuwa potrzebę większego wsparcia państwa w procesie edukowania do pracy przy tworzeniu gier. Obecnie maturzyści mają możliwość wybrania się na jeden z 47 kierunków związanych z game developingiem – m.in. w zakresie grafiki komputerowej, projektowania gier i rzeczywistości wirtualnej czy nawet cyberkulturoznawstwa. Firmy jednak wolą same przygotowywać absolwentów do pracy w swoich biurach – na pytanie, „czy firma wspiera, zamierza wspierać lub sama organizuje warsztaty/wykłady mające przygotować do pracy w branży gier”, prawie 60 proc. badanych odpowiedziało twierdząco.

1/3 badanych uważa, że obecne wsparcie rządu jest niewłaściwie realizowane, a kolejna 1/3 sądzi, że jest ono potrzebne, ale obecnie realizowane jest w zbyt małym zakresie. Tylko 5 proc. przyznało, że jest to zbędne.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 www.eurodolar.pl

Ja potrafie pisac w unity3d w c#
Odniose sukces w zyciu

! Odpowiedz
1 0 xyz83

Nie znam się tylko żeby tak nie było jak z tulipanami.

! Odpowiedz
16 6 polityk_przy_korycie

Ty graj w gre i zbieraj itemy, ja gram w zycie i zbieram monety. Zgadnij kogo wybieraja kobiety.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil