REKLAMA

Ile będzie kosztować paliwo na wakacje?

2013-05-16 15:21
publikacja
2013-05-16 15:21
Na niektórych stacjach paliw za olej napędowy płacimy już mniej niż 5 zł. Jakie będą ceny paliw na wakacje? Zdaniem Pawła Olechowicza, prezesa zarządu Lotosu, mogą być one jeszcze niższe.

– Ceny są niskie. Ludzie jeszcze niedawno mówili, że będzie ponad 6 zł. Jest 5,5 zł i poniżej. Według mnie w stosunku do sytuacji na rynku, to jest kapitalna cena. Ja też mam samochód i chętnie kupowałbym paliwo po 4 zł. Niektórzy pewnie tak robią i to nazywamy szarą strefą – twierdzi Paweł Olechowicz, prezes zarządu Lotosu.

Prezes wypowiedział się także w kwestii szarej strefy. Ostatnio resort finansów zainteresował się kierowcami, którzy masowo przewożą paliwo z Obwodu Kaliningradzkiego. W zeszłym roku, zgodnie z umową o małym ruchu przygranicznym, ułatwiono wjazd i wyjazd z tej części Federacji Rosyjskiej. Korzystają na tym szczególnie Polacy, którzy mogą kupować tam dużo tańsze rosyjskie paliwo.

Walka z szarą strefą

– Mam nadzieję, że ta szara strefa o której się mówi coraz głośniej, w końcu zostanie zlikwidowana. Bo szkodzi ona legalnemu biznesowi. Moje przewidywania są takie, że cena ropy w tym roku utrzyma się na poziomie 100 dolarów, a cena paliw w lecie, może być bliżej 5 zł niż dzisiaj. No chyba, że zdarzy się coś nieoczekiwanego, np. jakieś kataklizmy gospodarcze lub coś w tym rodzaju – przekonuje prezes Lotosu.

Prezes Lotosu: Ceny paliw mogą być jeszcze niższe

Inną sprawą jest wydobycie gazu łupkowego. Okazuje się, że w USA przy okazji pozyskiwania tego surowca wydobywa się także ropę. Dzięki temu Stany Zjednoczone już za kilkanaście lat mogą stać się całkowicie samowystarczalnym krajem w zakresie surowców energetycznych.

– Bardzo wielki wpływ na to mają wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. W USA przy okazji wydobycia gazu „łupkowego” wydobywa się także ropę i tego jest już 2 mln baryłek dziennie. To jest niesamowita ilość i to już rzutuje na pozycję Stanów Zjednoczonych w zakresie zasobów ropy naftowej. Dzięki temu mają bardzo ciekawą pozycję do rozwoju gospodarczego, bo mniej pieniędzy wydają na surowce, to mogą inwestować w co innego. To jest siła państwa. USA będzie miało wpływ na politykę europejską – twierdzi Paweł Olechowicz.

/Ł.P.

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~TOMASZ
KOCHANI PALIWO POWINNO BYĆ TANIE JAK PRZYSŁOWIOWY BARSZCZ, ALE PRZEDSTAWIONY PREZES JAK WIDAĆ WOLI OKRADAĆ KAŻDEGO Z NAS, BO JAK CZYTAMY UWAŻNIE TO ZAUWAŻAMY NISZCZENIE tzw. SZAREJ STREFY, KTÓRĄ STWORZYŁA MAFIA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ PO 1989 roku UBIEGŁEGO WIEKU. POPIERAM LUDZI KTÓRZY KUPUJĄ PALIWO ZA GRANICĄ POMIMO TEGO,KOCHANI PALIWO POWINNO BYĆ TANIE JAK PRZYSŁOWIOWY BARSZCZ, ALE PRZEDSTAWIONY PREZES JAK WIDAĆ WOLI OKRADAĆ KAŻDEGO Z NAS, BO JAK CZYTAMY UWAŻNIE TO ZAUWAŻAMY NISZCZENIE tzw. SZAREJ STREFY, KTÓRĄ STWORZYŁA MAFIA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ PO 1989 roku UBIEGŁEGO WIEKU. POPIERAM LUDZI KTÓRZY KUPUJĄ PALIWO ZA GRANICĄ POMIMO TEGO, ŻE JEDNAK PODATKI NIE TRAFIAJĄ DO "NASZEGO" BUDŻETU, ALE BYNAJMNIEJ MAFIA NIE MA SIĘ CZYM DZIELIĆ, A JAKOŚ PALIWA JEST LEPSZA I CENA ODGRYWA ZNACZĄCĄ ROLĘ I DZIĘKI TEMU NIE UTRZYMUJEMY TYCH DARMOZJADÓW NA NIEZŁYCH POSADKACH STWORZONYCH JAK JUŻ WSPOMNIAŁEM PO 89 I NIE BUDUJEMY tzw. BEZPIECZNEGO PAŃSTWA O CZYM DZISIAJ MÓWIŁ SIKORSKI, BO BEZPIECZNE TO ONO JEST DLA PASOŻYTÓW NASZEGO NARODU, ALE NIE DLA NAS I NASZYCH KIESZENI SZCZEGÓLNIE. POZDRAWIAM...
~gd
a co nie bede mógł w kaliningradzie zatankować baku do pełna?
~endi
Czyli rosyjskie lobby przekonało amerykanów do zakończenia poszukiwań gazu łupkowego w polsce z obawy przed uzależnieniem się naszego kraju od rosyjskiej ropy ...wszystko jasne . Jeśli chodzi o szarą strefę - popieram , dzięki niej monopoliści obniżają cenę
~gość
tak zlikwidujcie , i wtedy juz wogole bedzie po 8 zl to chyba prosta matematyka ze skoro ludzie moga kupowac na lewo taniej to kupuja tak niż maja przeplacać bo to nie jest tania sprawa , co za tym idzie mniejszy popyt na legalne paliwo ktore moim zdaniem dzięki "szarej strefie " tanieje-.-

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki