REKLAMA

Ile Włoch musi pracować na mieszkanie?

2015-01-27 02:24
publikacja
2015-01-27 02:24
fot. Hemera/Thinkstock / Thinkstock

Blisko 6 lat musi pracować statystyczny mieszkaniec Włoch na kupno własnego mieszkania o powierzchni 65 metrów kwadratowych. Niekończący się spadek cen nie przyniósł ożywienia na tamtejszym rynku nieruchomości, a najgorsza sytuacja panuje w Rzymie, gdzie jest najdrożej.

Włoch na mieszkanie musi pracować 6 lat (fot. Hemera / Thinkstock)

Przeznaczając na kupno mieszkania całe zarobki, trzeba dziś pracować na nie przez blisko 6 lat. To oczywiście średnia krajowa. W każdym regionie wygląda to nieco inaczej. W Palermo czy Weronie wystarczą niecałe 4 lata, w Mediolanie musi ich być już prawie 8, a w Rzymie wciąż blisko dziesięć.


8 lat temu średnia krajowa wynosiła 8,5 roku. Wtedy też, gdy było jeszcze drożej, o kupnie własnego dachu nad głową pomyślała zdecydowana większość mieszkańców. W rezultacie w tej chwili posiada go około 80 procent Włochów. Coraz trudniej natomiast jest z uzyskaniem lokalu komunalnego. Szerzy się jednocześnie zjawisko nielegalnego zajmowania mieszkań.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Lehnert/Rzym/dabr


Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~saddas
co to na nas... w zielonej wyspie Polak ma swoje 65 metrów po 30 latach pracy, no czasami po 20 latach, ale pod warunkiem, że pracuje mąż i żona
~bandit
dobrze, że w polsce musimy tyrać tylko 1,5 roku, no góra 2 lata................chyba, że coś mi się pobiedroniło.
~Autor
chyba na minimalny wkład własny do kredytu ...
~miro
na ryżej wyspie bananowej "polak" kupi mieszkanie po 4 latach
~zdzisiek
Pracowałem trochę we Włoszech i zasadniczo to jest tam ten sam burdel co w Polsce. Państwo zadłużone po uszy szuka gdzie tu jeszcze dokręcić śrubkę, nie ma specjalnie pracy i płace nie powalają na kolana, tak jak u nas w statystykach jest znacznie kolorowo niż w rzeczywistości...
Ceny wszystkiego bardzo porównywalne
Pracowałem trochę we Włoszech i zasadniczo to jest tam ten sam burdel co w Polsce. Państwo zadłużone po uszy szuka gdzie tu jeszcze dokręcić śrubkę, nie ma specjalnie pracy i płace nie powalają na kolana, tak jak u nas w statystykach jest znacznie kolorowo niż w rzeczywistości...
Ceny wszystkiego bardzo porównywalne do tych w Polsce z tą różnicą że mają tam euro a my mamy PLN.
~dziadek_Władek
A ja korzystnie wykupiłem w latach 90-tych od spółdzielni mieszkanie za wartość dywanu.
~biednywloch
Biedni Włosi :( muszą tyrać przez 6 czy 8 lat na własne m4.. jak rząd mógł do tego dopuścić?? Może powinniśmy ich wesprzeć? Cieszę się, że mieszkam w Polsce gdzie na własne mieszkanko muszę zarabiać tylko 30 lat z kredytem na plecach polską płacą a cenami europejskimi! jaki jestem Biedni Włosi :( muszą tyrać przez 6 czy 8 lat na własne m4.. jak rząd mógł do tego dopuścić?? Może powinniśmy ich wesprzeć? Cieszę się, że mieszkam w Polsce gdzie na własne mieszkanko muszę zarabiać tylko 30 lat z kredytem na plecach polską płacą a cenami europejskimi! jaki jestem szczęśliwy!
~nieidiota
głupiś jak but. średnia krajowa u nas na poziomie 4k brutto, netto jakieś 2,8. metr mieszkania ok. 6k i po prostej matematyce mamy, że 12 lat się robi w Polsce na mieszkanie. w artykule nie ma, czy Włochom średnią policzyli netto czy brutto, więc zakładam, że netto.
~biednypolak
rzeczywiście jesteś głupi jak but . czytaj ze zrozumieniem :
" Przeznaczając na kupno mieszkania całe zarobki " - oznacza to ze hipotetycznie wloch nie jedząc nie pijąc w ciągu 6 lat kupił by mieszkanie. Polak nie jedząc nie pijąc załóżmy w 12 lat kupił by mieszkanie. Tylko panie, jak żyć ?
~Grzechu_comeback odpowiada ~nieidiota
no to teraz pytanie: dlaczego kredyty mieszkaniowe muszą być tak długie skoro twoja kalkulacyjka jest tak optymistyczna? Idą wybory, więc takich POpisówek młodzieżówki zapatrzonej w łatwą kasę przy mafii nie będzie brakować. A teraz konkrety średnia cena 60m2 to ok 200 000PLN, dzieląc to przez średnią platformianą,no to teraz pytanie: dlaczego kredyty mieszkaniowe muszą być tak długie skoro twoja kalkulacyjka jest tak optymistyczna? Idą wybory, więc takich POpisówek młodzieżówki zapatrzonej w łatwą kasę przy mafii nie będzie brakować. A teraz konkrety średnia cena 60m2 to ok 200 000PLN, dzieląc to przez średnią platformianą, czyli 2 800PLN....oj, chyba kalkulator się POpsuł bo jakieś antyplatformiane wyniki wychodzą...

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki