Idzie kryzys? Polacy mniej wydają

2019-10-24 06:39
publikacja
2019-10-24 06:39

Aż 52 proc. Polaków spodziewa się recesji. Dlatego zapowiadają oszczędności, zwłaszcza w wydatkach na posiłki poza domem i ubrania. Co trzeci redukuje wydatki także na żywność. Dla firm to niezbyt dobre informacje - pisze w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Dziennik podaje, że z globalnego badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey wynika, że Polacy nadal dobrze oceniają aktualną sytuację gospodarczą. Tylko 14 proc. widzi oznaki recesji, zdaniem 34 proc. jest ogólnie gorzej niż rok temu.

"Na tle innych społeczeństw europejskich są bardzo optymistycznie nastawieni wobec aktualnego stanu gospodarki i swojej sytuacji ekonomicznej. W tej ocenie przewyższają często obywateli krajów, które zawsze były uważane za zamożne, jak np. Francja czy Wielka Brytania" - powiedział "Rz" Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. Firma odpowiadała za polską część badania. "Oczywiście ocena sytuacji zazwyczaj jest bardzo subiektywna i w dużej mierze zależy od punktu odniesienia. Ale wyraźnie widać, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej we Francji jest odbierane przez Francuzów niemal jako koniec świata. Z kolei Polacy, mający zupełnie inny punkt widzenia, tę ocenę mają dużo bardziej pozytywną" - wskazał Czarnecki.

Dziennik zwraca uwagę, że sytuacja zmienia się jednak, jeśli chodzi o pytania dotyczące przyszłości. Ponad 50 proc. uważa, że recesja nadejdzie w ciągu kilku miesięcy i – co więcej – już zaczynają się na nią szykować. Co więcej, niektórzy już odczuwają, iż ich sytuacja jest gorsza. Ponad 50 proc. zaczyna ograniczać wydatki na jedzenie poza domem czy ubrania. Takie trendy zawsze widać najpierw w sklepach z tańszą ofertą, liczymy się z takim zjawiskiem – podaje jedna z sieci odzieżowych.

"Z licznych badań wiemy, że Polacy mają poczucie, że jest ciężko. Mimo że mamy bardzo niski współczynnik bezrobocia, to jednocześnie płace nie rosną tak szybko i Polacy cały czas mają poczucie, że są w tyle za innymi krajami UE, jeżeli chodzi o zarobki" - wyjaśniła gazecie Julia Izmałkowa, prezes Izmałkowa Consulting. "Gdy podróżujemy, tym bardziej na tle innych krajów odczuwamy, że nie jest nam dobrze. Dopóki nie ma znaczącej i pewnej informacji, że coś się polepsza – będziemy przekonani, że raczej się pogarsza. Polacy się boją, nie mają pewności, co się wydarzy, a lęk zawsze powoduje ograniczenie wydatków i skulenie się jak jeż na zimę, żeby przeczekać" - dodała.

Gazeta powołując się na badania podaje, że 33 proc. Polaków twierdzi, iż trudniej im się wiąże koniec z końcem niż jeszcze rok temu; w grupie wiekowej 45–65 mówi tak już 39 proc. Z kolei 28 proc. przyznaje, że w ostatnim czasie nie było ich stać na wizytę u lekarza – w miastach od 100 do 199 tysięcy mieszkańców odsetek ten to już 36 proc. Do tego 30 proc. ogranicza wydatki na leki, a co trzeci badany również na żywność. (PAP)

nmk/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
1as
Nareszcie.
mam już dość tych wszechobecnych kolejek w sklepach, korków i tłumów ludzi.
Niech sobie odpoczną, ochłoną, zajmą sferą duchową, a nawet cielesną, relacjami, a nie tylko gonitwą za dobrami.
psokal
Najbardziej obrywają biedni. Jeśli ktoś niewiele zarabia, to prawie cały dochód wydaje na opłaty oraz żywność. A to właśnie te kategorie drożeją najbardziej, w tempie znacznie wyższym niż wzrost płac.
cowabunga
No i biedni głosowali na PIS. Teraz zobaczymy jak ich wspaniali fachowcy, których wybrali poradzą sobie w prawdziwej rzeczywistości a nie w czasach dobrej koniunktury. Coś czuję że za dwa lata będą palić opony pod sejmem i wywozić ich taczkami, albo powtórka z ZOMO będzie...
fred_
Ludzie poprostu maja juz wszystko. Odkuli sie finansowo przez ostatnie 10 lat i nakupowli wszystko co potrzebowali i nie potrzebowali. Nie da sie konsumowac w nieskonczonosc. Teraz po fali konsumpcji nadchodzi moment znudzenia i depresji. To normalne.
jes
Co ty nie powiesz. To w takich USA czy Niemczech kryzys powinien trwać od 30 lat.
nellington
Nawet stosunkowo bogaci ludzie zaczynają narzekać na wszechobecną drożyznę. Pora na korektę. Czekam z niecierpliwością.
cykor21
A co się zmieniło dla ludzi, którzy wcześniej 'wiązali koniec z końcem'? Jest zwyczajnie drożej, a nie czekaj: chwilówki potaniały...
cowabunga
To chyba narzekają ci co nie oglądają TVP. Przecież "... mamy super rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy ..." jak śpiewał Muniek.
Prawda jest taka, że sprzedaż już mocno spada a to dopiero początek, usługi odczują to później. Złotówka na fali optymizmu nie wróciła nawet
To chyba narzekają ci co nie oglądają TVP. Przecież "... mamy super rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy ..." jak śpiewał Muniek.
Prawda jest taka, że sprzedaż już mocno spada a to dopiero początek, usługi odczują to później. Złotówka na fali optymizmu nie wróciła nawet do cen z maja sprzed informacji o TSUE. Wszystko będzie droższe... Zapiąć pasy !
marxs
masz rację ja sam nie rozumiem jak można nie wierzyć i nie ufać tak szlachetnym i uczciwym na wskroś ludziom jak Pani Holeckiej ,Panu Rachoniowi czy Pani Ogórek z TVPis
marcin321 odpowiada marxs
Zaraz Waszą dyskusję ktoś nazwie atakiem na jedyne niezależne, prawdomówne media w Polsce.

BTW, ciekawie się to układa z wczorajszą wiadomością, że ponad 50% Polaków nie wie, że przez inflację pieniądze tracą na wartości.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki