REKLAMA

Idea Bank Ukraina operacyjnie działa w zmniejszonym zakresie, ale wznowił akcję kredytową

2022-05-25 11:04
publikacja
2022-05-25 11:04
Idea Bank Ukraina operacyjnie działa w zmniejszonym zakresie, ale wznowił akcję kredytową
Idea Bank Ukraina operacyjnie działa w zmniejszonym zakresie, ale wznowił akcję kredytową
fot. Robson90 / / Shutterstock

Należący do Getin Holdingu Idea Bank Ukraina nadal prowadzi działalność operacyjną w zmniejszonym zakresie, ale bank wznowił akcję kredytową - poinformował prezes spółki Piotr Kaczmarek.

"Dobre wiadomości są takie, że cała infrastruktura krytyczna banku jest nienaruszona. W związku z wojną jest wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi, ale wydaje nam się - i taką stawiamy tezę - że odbudowa banku będzie możliwa i zakończy się sukcesem" - powiedział Kaczmarek.

"Obecnie bank wszedł w normalny, operacyjny cykl pracy, bank w pełni przeszedł w rytm pracy biurowej, obecnie pracuje już 68-70 oddziałów - około 80 proc. potencjału sprzedażowego jest uruchomione. Bank od 3 tygodni wrócił do działalności kredytowej - oczywiście to kredytowanie jest w dużo mniejszych wolumenach - trzeba selekcję robić dużo ostrożniej, dużo bardziej precyzyjnie" - dodał.

Prezes poinformował, że obecna sprzedaż kredytowa stanowi około 10 proc. sprzedaży sprzed wojny.

Dodał, że bank ten posiłkował się pomocą ukraińskiego banku centralnego, zaciągnął kredyt refinansowy, ale został on spłacony i w tej chwili bank jest nadpłynny.

Getin Holding poinformował w środę, że strata przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej grupy w I kwartale 2022 roku wyniosła 218,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk grupy wyniósł 13,9 mln zł.

Wpływ na wyniki miały odpisy na ukraińskie aktywa - Getin dokonał w wynikach za I kwartał 2022 r. odpisy aktualizujące wartość aktywów na Ukrainie na poziomie skonsolidowanym w wysokości 222,9 mln zł brutto, a na poziomie jednostkowym w wysokości 192,3 mln zł brutto.

Kwartalny wynik netto segmentu Ukraina wyniósł minus 201,5 mln zł i był silnie determinowany odpisami aktualizacyjnymi na utratę wartości aktywów. Rok wcześniej segment zanotował zysk w wysokości 23,8 mln zł.

Na koniec marca suma bilansowa segmentu Ukraina wynosiła 607,6 mln zł. (PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki