Idą zmiany w 500 plus. Będzie łatwiej

500 plus na drugie i kolejne dziecko będzie łatwiejsze do uzyskania. Nie trzeba będzie bowiem mieć już ustalonego prawa do alimentów. Nowe zasady potwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w rozmowie z „Faktem”.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

– Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko – mówi Rafalska i dodaje, że zmiany te mają wejść życie jeszcze w 2019 roku.

We wrześniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zakwestionował wymaganie od rodziców ubiegających się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko posiadanie ustalonego prawa do alimentów. Sąd uznał, że procedura powinna mieć miejsce tylko wówczas, gdy rodzic stara się o 500 plus na pierwsze dziecko, zaś drugiego i kolejnych dotyczyć powinny takie same zasady, jakie panują w pełnych rodzinach – wówczas świadczenie wychowawcze przyznawane jest bez żadnych warunków.

Decyzja WSA stała w sprzeczności ze stanowiskiem MRPiPS. Resort rodziny wprowadził taki warunek, aby zapobiec wyłudzaniu świadczeń i samotny rodzic, składając wniosek o 500 plus, musiał przedstawić dokument potwierdzający ustalenie alimentów od drugiego rodzica.

To nie jedyna zmiana w przyznawaniu świadczenia. Podwyższony zostanie próg dochodowy, jeśli rodzic stara się o 500 zł na pierwszą pociechę. Dokładna kwota nie jest jeszcze znana, minister Rafalska podaje jednak, że próg wzrośnie o co najmniej 100 zł. Dziś wynosi on 800 zł lub 1200 zł jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 carlito1

Czyli znowu nie zmienia to sytuacji tych którzy za to płacą.... Tzw. Gorszy sort z jednym dzieckiem, bo oboje rodziców pracuje na jego przyszłość i nie może sobie pozwolić na drugie i rezygnację z pracy....

! Odpowiedz
15 29 grzegorzkubik

PIS wcale nie chce by tu było więcej dzieci. Jak ktoś ma dwójkę to już nie dąży by mieć trzecie a 500 plus dostanie gdy są niepełnoletnie. Jak ktoś ma jedno dziecko to nie dostanie a najgorzej mają młodzi i starsi single bo oni na to wszystko tyrają za grosze. Oni nie założą rodziny i nie będą mieli dzieci. Nie mają podstaw egzystencjalnych ku temu. Za niskie zarobki, brak podwyższonej kwoty wolnej od podatku, brak mieszkania a miały być mieszkania plus. No mili państwo ekonomiści wyliczyli, że rodzina powinna mieć 6000 zł netto dochodu. To wcale nie jest za dużo a oferty pracy to ok 2000 - 2500 zł. Wynajem kawalerki to ok 1500 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 14 search

Bzury piszesz, wystarczy aplikowac na asystentke NBP i masz 65k miech. Zapisz sie do plemienia PIS i bedziesz zyc jak paczek czarnecki. Pis niedlugo wprowadzi recepyu na gumki i automatycznie skoczy dzietnosc, bo jak zakazane sa tabletki anty czy PO to dlaczego gumy nie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne