Iberyjska odpowiedź na francuskie bąbelki

Hiszpania to jeden z trzech najważniejszych europejskich producentów wina. Wśród winiarskich regionów ojczyzny Don Kichota, corridy i flamenco na szczególną uwagę zasługuje Katalonia, z której pochodzi jedyna i niepowtarzalna cava Freixenet – iberyjska odpowiedź na francuskie bąbelki.

Tradycję uprawy winorośli przenieśli na Półwysep Iberyjski jeszcze starożytni Rzymianie. Dziś hiszpańskie trunki cieszą się światową renomą ze względu na swoją różnorodność oraz staranność procesów, w ramach których powstają. Do najbardziej znanych należą te pochodzące z rejonów Rioja, Penedes, La Mancha czy Ribera del Duero. Wielu z nas pamięta dobrze także smak malagi - słodkiego deserowego wina o charakterystycznej gęstej konsystencji, powstającego z podduszonych śliwek o tej samej nazwie. Tym, co wyróżnia Iberię na winiarskiej mapie świata, jest jednak cava, zwana najczęściej hiszpańskim szampanem.

Z katalońskich jaskiń na europejskie stoły

Cava to naturalnie musujące wino tworzone w oparciu o metodę wtórnej fermentacji, wykorzystywaną do produkcji znanych na całym świecie francuskich bąbelków z Szampanii. Nazwa trunku wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza jaskinię lub piwnicę. Dawniej bowiem butelki przez wiele miesięcy leżakowały w ciemnych, chłodnych zakamarkach, co pozwalało trunkowi dojrzewać w optymalnych warunkach.

Cava produkowana jest w regionie Penedes, którego łagodny klimat i pagórkowaty krajobraz pozwalają na uprawę szczepów nadających całej mieszance zarówno wytworności, jak i świeżości. Są to trzy odmiany białe: Xarel.lo, rosnące w ciepłym rejonie Bajo, niedaleko linii brzegowej, oraz Macabeo i Parellada, pochodzące z wyższych i chłodniejszych terenów Medio. Otrzymane z nich wino poddaje się podwójnej fermentacji, niezbędnej do wytworzenia bąbelków (poprzez dodanie drożdży winiarskich przed drugim etapem) oraz uzyskania klarownej cieczy bez osadów (dzięki procesowi degourment). Produktem finalnym tych procesów jest wysokiej jakości wino musujące o jasnożółtym kolorze i niezwykłym owocowym aromacie, które pasuje do wielu potraw: owoców morza, ryb, drobiu, a także – do deserów. Może być również inspiracją do tworzenia nowych kompozycji kulinarnych.

Miejsce, gdzie rośnie jesion…

Liderem na rynku producentów win typu cava jest Freixenet. To katalońskie przedsiębiorstwo o ponad stuletniej tradycji, które swoją nazwę zawdzięcza XIII-wiecznej posiadłości La Freixenada (kat.:„miejsce, gdzie rośnie jesion”), pozostającej od pokoleń w rękach rodziny właścicieli. Czołowymi produktami firmy, które przyniosły jej sławę, są: Carta Nevada oraz Cordon Negro.

Carta Nevada przyciąga uwagę już samą butelką: wytworną, białą i szronioną, do promocji której co roku zatrudniane są gwiazdy Hollywood. Pierwszą twarzą wina musującego została w 1977 roku Liza Minelli. Zapoczątkowała ona tradycję składania bożonarodzeniowych życzeń z Carta Nevada, którą kontynuowali m.in. Raquel Welch, Sharon Stone, Penélope Cruz, Pierce Brosnan, Anthony Quinn, Meg Ryan, Demi Moore czy Gwyneth Paltrow.

Cordon Negro to z kolei mieszanka gron o lekko złocistym kolorze i przyjemnym owocowym aromacie z wyraźną nutką cierpkiego jabłka i gruszki oraz ananasem w tle. Wino to często nazywane jest czarnym szampanem ze względu na swoje wyjątkowe opakowanie – elegancką czarną butelkę. Doskonałe zarówno jako zwieńczenie posiłku, jak i aperitif o każdej porze dnia.

źródło: informacja prasowa
Źródło: bn
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil