REKLAMA

ISW: Rosja nie rezygnuje z "maksymalistycznych celów" wojny z Ukrainą

2022-12-09 08:00
publikacja
2022-12-09 08:00

Pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

ISW: Rosja nie rezygnuje z "maksymalistycznych celów" wojny z Ukrainą
ISW: Rosja nie rezygnuje z "maksymalistycznych celów" wojny z Ukrainą
fot. Mikhail Metzel/Kremlin Pool / / ZUMA Press

Kreml nie porzucił swoich głównych celów na Ukrainie, chociaż rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow po raz pierwszy oświadczył, że obecnym celem terytorialnym Rosji jest zajęcie całości okupowanych częściowo czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego – pisze amerykański ośrodek analityczny.

Rzecznik Władimira Putina mówił również, że celem Rosji nie jest przyłączanie nowych terytoriów.

Jednocześnie Pieskow, jak zwraca uwagę ISW, powtórzył rosyjskie stwierdzenia o dążeniu do „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy. „Innymi słowy, cele Kremla pozostają niezmienne” – ocenił think tank.

Eksperci przypomnieli „imperialistyczne” deklaracje Putina ze środy (w których mówił o Morzu Azowskim jako wewnętrznym akwenie Rosji i porównywał się do cara Piotra I) oraz jego wypowiedź na temat roli Rosji jako jedynego „gwaranta suwerenności Ukrainy”.

Według ISW „celowo niespójny przekaz Kremla jest częścią operacji informacyjnej, która ma zmylić Zachód i skłonić go, by popychał Kijów do negocjacji i ustępstw”.

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja zapewne otrzymała nową dostawę dronów z Iranu

Pierwsze od trzech tygodni doniesienia o rosyjskich atakach na Ukrainę przy użyciu irańskich dronów sugerują, że Rosji skończyły się ich zapasy, ale otrzymała już nową dostawę - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

„Po raz pierwszy od trzech tygodni pojawiły się doniesienia o atakach dostarczonych przez Iran jednokierunkowych (OWA) bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zdarzenia te muszą zostać zweryfikowane, ale prawdopodobnie Rosja wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i teraz otrzymała uzupełnienie” - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dodano, że 6 grudnia ukraiński Sztab Generalny poinformował o zestrzeleniu 17 UAV, w tym 14 Shahed-136, a 7 grudnia ukraińscy urzędnicy poinformowali o użyciu dostarczonych przez Iran jednokierunkowych dronów w atakach na obwody zaporski i dniepropietrowski. Ostatnie wcześniej zgłoszone zestrzelenie irańskich Shahed-136 na Ukrainie miało miejsce 17 listopada.

„Jeśli zostanie to potwierdzone, jest prawdopodobne, że Rosja wznowiła ataki przy użyciu nowo dostarczonych OWA UAV” - wskazał brytyjski resort obrony. (PAP)

bjn/ ap/

(PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
somebody17
Czemu głowa putlera wygląda jak bulwa rzepy?
mirek199mg
Rosja to prostytutka euroazjatycka
a Putin jej waginą.
kontiki12345
Rosja okazuje słabość hehehe

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki