REKLAMA

IRR Quarterly: Globalne rynki akcji pogrążyły się w bessie

2020-04-05 13:02
publikacja
2020-04-05 13:02

Światowe rynku akcji weszły w bessę, na fali obaw inwestorów, związanych z wpływem koronawirusa na aktywność gospodarczą. Rynki wschodzące w takim otoczeniu radziły sobie relatywnie gorzej niż rynki rozwinięte – wynika z raportu IRR Quarterly, przygotowanego przy współpracy z PAP Biznes.

fot. pathdoc / / Shutterstock

Jak wynika z raportu, indeks MSCI World (gospodarki rozwinięte) spadł o ok. 20 proc. w I kwartale 2020 roku. Silniej zniżkował MSCI Emerging Markets (gospodarki wschodzące), który stracił ok. 24 proc. Najmocniej, bo prawie 28 proc., spadł indeks rynków peryferyjnych (MSCI Frontier Markets).

„Na rynku akcji zapanowały minorowe nastroje, jak tylko inwestorzy uświadomili sobie, że gospodarkę z powodu epidemii SARS-CoV-2, czekają trudne czasy i nie jest to jedynie problem Chiny czy regionu azjatyckiego. Poszukują analogii, porównując bessę z poprzednimi kryzysami dot-comów i wielkiego kryzysu finansowego, zapoczątkowanego bankructwem amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers” – napisano w opracowaniu.

„W odróżnieniu jednak od poprzednich kryzysów, obecny ma o wiele większy wpływ praktycznie na wszystkie sektory gospodarcze. Część inwestorów zastanawia się, czy to wirus wywołał przecenę aktywów, czy ceny niektórych z nich były tak wygórowane, że wirus stanowił pretekst do przeceny. Wydaje się to bezproduktywne, bo przypomina nierozstrzygalny dylemat, co było pierwsze: jajko czy kura” – dodali autorzy raportu.

Zdaniem analityków Morgan Stanley i Goldman Sachs epidemia koronawirusa doprowadzi do znaczącego zmniejszenia aktywności gospodarczej. Według nich amerykański PKB w drugim kwartale 2020 roku zmniejszy się o przeszło 30 proc. kdk w ujęciu zannualizowanym (saar).

W gronie rynków rozwiniętych najsilniej zniżkowały ceny akcji m. in. australijskich (-34,9 proc.) i norweskich (-33,7 proc.). Wśród rynków wschodzących bardzo silne spadki odnotowały m. in. Brazylia (-50,6 proc.) i Rosja (-36,7 proc.).

„Wspólnym mianownikiem tych gospodarek jest to, że, mając mocną ekspozycję eksportową, są skorelowane z cenami na rynkach towarowych” – uważają twórcy IRR Quarterly.

Trend spadkowy dominował także na alternatywnych rynkach akcji.

Najmocniej zniżkowały akcje kanadyjskie (S&P/TSX Venture Composite poszedł w dół o prawie 37 proc.). Ponad 30-proc. przeceną zakończył się kwartał na rynku brytyjskim i singapurskim.

Polski NewConnect okazał się drugim najmocniejszym parkietem na świecie w tej klasie. NC Index stracił 1,8 proc. w ujęciu dolarowym, zaś w przeliczeniu na złotego był prawie 8 proc. nad kreską.

W ocenie twórców opracowania inwestorzy poszukują sektorów, które mogą zachowywać się lepiej niż szeroki rynek. Przykładem Nasdaq Biotechnology Index, który w I kwartale okazał się relatywnie lepszy niż cały amerykański rynek (-10 proc. wobec prawie 20 proc. spadku indeksu MSCI USA). W kręgu ich zainteresowania znalazły się spółki z sektora ochrony zdrowia, które mogą skorzystać na pandemii koronawirusa – dotyczy to w szczególności firm, wytwarzających leki przeciwwirusowe czy szczepionki, choć wciąż nie został odkryty lek w terapii przeciw COVID-19, a szczepionka jest odległą przyszłością. 

maq/ tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
No to jak? W tym tygodniu się odbijamy, DAX, S&P 500, WIG20. W górę mkniemy.
the_truth
Ten link wyjasnia wszystko: https://www.usdebtclock.org
bha
Pogrążenie przed nimi i to na Maxa.
open_mind
Dzięki szulerni złoto stało się pieniądzem biedaków, bo np. David M. Solomon
Dyrektor naczelny banku Goldman Sachs USA kupił sobie 23 marca 2020 roku dwa prywatne odrzutowce każdy o wartości 75 milionów dolarów. Niestety ponowny szturm na „pałac zimowy” tym razem w zupełnie innej części globu staje się z dnia
Dzięki szulerni złoto stało się pieniądzem biedaków, bo np. David M. Solomon
Dyrektor naczelny banku Goldman Sachs USA kupił sobie 23 marca 2020 roku dwa prywatne odrzutowce każdy o wartości 75 milionów dolarów. Niestety ponowny szturm na „pałac zimowy” tym razem w zupełnie innej części globu staje się z dnia na dzień coraz bardziej realny.
semperparatus
"Szturm na Pałac Zimowy" było zorganizowany i sfinansowany właśnie przez pazerną i skorumpowaną Wall Street...a także-niemiecki Sztab Generalny...A więc porównanie-nietrafione...
open_mind odpowiada semperparatus
To ty myślisz że Deep State żyje w symbiozie, nie widzisz jak się gryzą, i podpuszczają głupi lud na siebie nawzajem! Przebudź się o przebudź ! Ty myślisz że np. Nancy Pelosi & Chuck Schumer ciebie reprezentują ? Historyk od siedmiu boleści się znalazł. Zasada jest ta sama. Jak kiedyś !
szczecinianin
on i bez tego kryzysu mógł sobie na nie pozwolić.
marianpazdzioch
Zastanawiam się co będzie z takimi Włochami, Grecją czy mniejszym stopniu Hiszpanią i Portugalią. Przecież te kraje oparte są na turystyce. Bez dochodów z turystyki padną inne branże, bo przecież to wszystko jest ze sobą powiązane systemem przypominającym krwioobieg, jak choćby budownictwo czy przemysł AGD. Pandemia Zastanawiam się co będzie z takimi Włochami, Grecją czy mniejszym stopniu Hiszpanią i Portugalią. Przecież te kraje oparte są na turystyce. Bez dochodów z turystyki padną inne branże, bo przecież to wszystko jest ze sobą powiązane systemem przypominającym krwioobieg, jak choćby budownictwo czy przemysł AGD. Pandemia spraliżuje tamtejszą turystykę na conajmniej rok... IMHO czekają nas, przynajmniej w Europie poważne wstrząsy tektoniczne.
marianpazdzioch
...sprawdziłem. Jest to od ~10 do 20% wyjętych z PKB tych krajów i miliony bezrobotnych, bo są to przecież pracochłonne biznesy.
gregzacha
O NewConnect po prostu wszyscy zapomnieli i dlatego spadł tylko 1,8%.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki