REKLAMA

INSEE: spadek PKB we Francji nie powinien przekroczyć 9 proc. w 2020 roku

2020-07-08 09:32
publikacja
2020-07-08 09:32
fot. Pixabay / Pexels

Spadek PKB we Francji powinien być ograniczony w tym roku do 9 proc. - wynika z prognozy gospodarczej opublikowanej w środę przez francuski urząd statystyczny INSEE. Rząd spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 11 proc., a Bank Francji - że o 10 proc.

Po skurczeniu się o 5,3 proc. w I kwartale, a następnie o 17 proc. w II kwartale br. z powodu pandemii koronawirusa, PKB odbiłby się o 19 proc. w trzecim, a następnie o 3 proc. w czwartym kwartale – podał Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych.

To pierwsza prognoza dotycząca wzrostu INSEE na cały rok 2020, z III i IV kwartałem włącznie.

"Perspektywy produkcji odbijają się bardzo wyraźnie: siła tego odbicia wynika w dużej mierze ze słabości punktu początkowego, to znaczy aktywności gospodarczej w okresie kwarantanny" w związku z epidemią koronawirusa – wyjaśnia INSEE.

"Jednak uważa się, że księgi zamówień, szczególnie na rynku międzynarodowym, są nadal w niewystarczającym stopniu wypełnione przez przedsiębiorstwa przemysłowe, co nie zapowiada natychmiastowego powrotu do normalności" - przestrzega INSEE.

Według urzędu dzięki środkom podjętym w ciągu ośmiu tygodni kwarantanny w celu zachowania struktury gospodarczej i zatrudnienia "pierwsze kroki (na drodze do) ożywienia gospodarczego mogły zostać pokonane dość szybko, być może nawet szybciej niż oczekiwano. Ale to te ostatnie mogą być najtrudniejsze, zwłaszcza w sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem".

Instytut zastrzega, że jego szacunki są obarczone wieloma niewiadomymi "związanymi przede wszystkim z sytuacją zdrowotną we Francji i na świecie".

Jest to siódma prognoza gospodarcza opublikowana przez INSEE od 26 marca. Kolejne zostaną opublikowane 23 lipca i 27 sierpnia - informuje agencja AFP.

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki