REKLAMA

ING: konferencja prezesa NBP wspiera prognozę stóp docelowych na poziomie 6,5 proc. w 2022 r.

2022-04-07 17:59
publikacja
2022-04-07 17:59

Konferencja i komentarze prezesa NBP istotnie wspierają prognozę stóp docelowych na poziomie 6,5 proc. w 2022 r. – ocenili ekonomiści banku ING BSK w czwartkowym komentarzu. Dodali, że według prognoz szczyt inflacji wypadnie w czerwcu 2022 r.

ING: konferencja prezesa NBP wspiera prognozę stóp docelowych na poziomie 6,5 proc. w 2022 r.
ING: konferencja prezesa NBP wspiera prognozę stóp docelowych na poziomie 6,5 proc. w 2022 r.
fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

Dzisiejsza konferencja i komentarze prezesa NBP istotnie wspierają naszą prognozę stóp docelowych na poziomie 6,5 proc. w 2022 r., z ryzykiem, że 7,5 proc., które przewidujemy w 2023 roku, może zostać osiągnięte wcześniej” – ocenili ekonomiści banku ING BSK w czwartkowym komentarzu.

Stwierdzili też, że konferencja Adama Glapińskiego potwierdziła ich ocenę, że przyczyną podwyżki stóp procentowych o 100 pkt. bazowych w kwietniu stał w głównej mierze wysoki odczyt inflacji w marcu oraz obawa o możliwy dalszy wzrost cen ze względu na rosnące koszty surowców oraz z powodu „już uchwalonej i oczekiwanej istotnej ekspansji fiskalnej”.

„Prezes NBP powiedział, że pod koniec 2023 roku możliwe jest rozpoczęcie obniżek stóp, zakładamy że to raczej perspektywa 2024 roku. Na początku 2023 - jeżeli tarcze zostaną zniesione, czeka nas kolejna górka inflacji około 12 proc., w 2023 wciąż oczekujemy dużej ekspansji z krajowego budżetu, może KPO. 2023 to ostatni rok starego budżetu UE, kiedy zwykle następuje mobilizacja wydatków” – podano w komentarzu ING BSK.

Dodano w nim, że według prognoz szczyt inflacji wypadnie w czerwcu 2022 r., kiedy osiągnie ona 12 proc., licząc rok do roku. Stwierdzono także, że szok na trzech rynkach surowców (energii, metali, żywności), jaki wywołała wojna, jeszcze nie przełożył się w pełni na wskaźnik wzrostu cen.

„Rosnące ceny nawozów mogą podbijać ceny żywności w przyszłości. Ponadto wojna na Ukrainie powoduje ponowne nasilenie zaburzeń w łańcuchach dostaw i w globalnych łańcuchach produkcji. Wreszcie, oczekiwany jest wzrost wydatków fiskalnych w związku z kosztami napływu uchodźców oraz, w średniej perspektywie, kosztów zbrojeń” – uznano w komentarzu ING BSK.

Ekonomiści banku stwierdzili, że „prezes NBP przyznał, że 40-50 proc. inflacji ma charakter wewnętrzny”.

„Zwracaliśmy na to uwagę od dłuższego czasu, a także przy okazji ostatnich danych, wskazując na silne efekty drugiej rundy i bardzo wysoki wzrost inflacji bazowej. Ponadto negatywny zewnętrzny szok cenowy może się przełożyć na wzrost oczekiwań inflacyjnych” – oceniono w komentarzu ING BSK. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
newpiotr
lubię ten bank ale oni mają lokaty na 0,1% co jest żałosne. Do puki lokaty będą tak niskie do wiboru to nigdy nie opanujemy inflacji bo lepiej wydawać pieniądze niż trzymać na lokacie
demeryt_69
Do puki?

Obecnie lepsze opcje to konta oszczędnościowe albo obligi skarbowe :)

https://www.ing.pl/lp/konto-oszczednosciowe

https://lokatafacto.pl/eLokaty/#/lokatyarturnow
Gdy mówili, że stopy będą na poziomie 0,2% do końca roku to też byli ekspertami. W tym roku idziemy na ok. 10%.
bober87
Dlatego, żeby PKB nie spadło do -5%, a bezrobocie nie wzrosło do 15%.
Na inflacji tracą wszyscy: Ci co mają oszczędności i ci co mają kredyty. Nie rozumiem dlaczego w tych dyletanckich komentarzach najeżdża się "zakredytowanych pod korek" "kredyciarzy", a faworyzuje mających lokaty? Lokaciarze! Jak stopy wzrosną
Dlatego, żeby PKB nie spadło do -5%, a bezrobocie nie wzrosło do 15%.
Na inflacji tracą wszyscy: Ci co mają oszczędności i ci co mają kredyty. Nie rozumiem dlaczego w tych dyletanckich komentarzach najeżdża się "zakredytowanych pod korek" "kredyciarzy", a faworyzuje mających lokaty? Lokaciarze! Jak stopy wzrosną powyżej inflacji, jakbyście chcieli, czyli do 20% jak tutaj niektórzy majaczą, to jutro Wam szef zadzwoni, żebyście do pracy nie przyszli, bo musi firmę sprzedać, żeby na ratę było i żeby pod mostem nie skończył, a w ogóle to i tak nie opłaca się produkować, bo za taką cenę nikt nie kupi.
Powodzenia przy stopach 20% - z lokaty w ciągu roku zostanie Ci okrągłe 0
piotr2019
Spójrz na to z drugiej strony. Przy bardzo wysokiej inflacji i niskich stopach następuje okradanie z wartości oszczędności. Prowadzi to do tego, że nie warto pracować. Po co, skoro efekty twojej pracy staja nic nie warte. RPP powinna nie dopuścić do takiej inflacji i nie trzeba byłoby podnosić stóp do wysokich wartości.
zoomek
dlaczego tylko do 6,5 jak bedzie oficjalnej inflacji pod koniec 2022 ze 20%?
demeryt_69
Najpierw niech Holendrzy wyjaśnią jak dokonali przejęcia Śląskiego!

blesso
Wschodnie trolle coraz głupsze !

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki