REKLAMA

ING: jesień przyniesie wzrosty inflacji i stóp procentowych

2022-07-29 11:37, akt.2022-07-29 12:55
publikacja
2022-07-29 11:37
aktualizacja
2022-07-29 12:55
ING: jesień przyniesie wzrosty inflacji i stóp procentowych
ING: jesień przyniesie wzrosty inflacji i stóp procentowych
fot. monticello / / Shutterstock

Jesień przyniesie dalszy wzrost inflacji, a stopy procentowe będą nadal podnoszone, choć w mniejszej skali - prognozują analitycy ING. Ich zdaniem ceny w 2023 r. nadal będą rosnąć w dwucyfrowym tempie, a presję inflacyjną może ograniczać pogorszenie koniunktury w Polsce i na świecie.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował o inflacji w lipcu, które według wstępnych szacunków wyniosła o 15,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

W czerwcu inflacja CPI również wyniosła 15,5 proc. rdr. "Roczny wskaźnik inflacji nie zwiększył się po raz pierwszy od lutego, kiedy weszły w życie obniżki podatków pośrednich w ramach Tarczy Antyinflacyjnej" - zauważyli analitycy banku ING Bank Śląski Adam Antoniak i Piotr Popławski.

Analitycy wskazali, że jest to wynik powyżej ich przewidywań na poziomie 15,4 proc., ale zgodny z konsensusem rynkowym. "Zgodnie z oczekiwaniami lipiec przyniósł spadek cen paliw (-2,6 proc. rdr), do czego przyczyniła się letnia promocja głównego gracza na krajowym rynku paliwowym (PKN Orlen - PAP), która wymusiła podobne ruchy cenowe ze strony konkurencji. Gdyby ceny paliw pozostały na czerwcowym poziomie, to inflacja w lipcu wzrosłaby do 15,7 proc. rdr." - wyjaśnili.

Jak przypomnieli analitycy, ceny żywności wzrosły o 0,6 proc. mdm, czyli w zbliżonym tempie jak w czerwcu, ale wolniej niż kwietniu i maju. Z kolei nośniki energii podrożały o 1,6 proc. mdm, "najprawdopodobniej wskutek dalszego wzrostu cen opału (głównie węgiel)" - podali. "W oparciu o opublikowane dziś dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była w lipcu zbliżona do sierpniowego poziomu i wyniosła ok. 9,2 proc. rdr" - stwierdzili.

W ocenie ING "pomimo stabilizacji w lipcu inflacja jest daleka od opanowania", a jesień przyniesie dalszy wzrost inflacji i stóp procentowych.

"Cel inflacyjny pozostaje odległy (2,5 proc.), realne stopy procentowe są wciąż głęboko ujemne, a polityka fiskalna w znacznym stopniu osłabia skalę zacieśnienia polityki pieniężnej" - wskazali eksperci. "Presję inflacyjną może w nadchodzących kwartałach ograniczać pogorszenie koniunktury w Polsce i na świecie. W odwrotnym kierunku będzie oddziaływać kryzys energetyczny i wzrost cen regulowanych. Przyszły rok to także znaczący wzrost płacy minimalnej (13,5 proc.) i wysoka waloryzacja rent i emerytur, co podtrzyma presję płacową" - przewidują.

Ich zdaniem w 2023 r. ceny konsumpcyjne mogą nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie. "Spodziewamy się, że jesienią tego roku RPP (Rada Polityki Pieniężnej - PAP) będzie nadal podnosić stopy procentowe, chociaż w mniejszej skali (25pb)" - prognozuje bank ING. "Będą temu towarzyszyć deklaracje gotowości do zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Tym mocniejsze im słabsza będzie koniunktura w Polsce i na świecie" - dodali eksperci.

PKO BP: do września inflacja będzie oscylować w granicach 15 proc.

Inflacja do września oscylować wokół 15 proc., a do końca roku nieznacznie obniży się do ok. 13,5 proc. - prognozuje bank PKO BP. Dodano, że lipcowe dane dot. inflacji wspierają scenariusz szybkiego końca cyklu podwyżek stóp NBP i maksymalnie jednej podwyżki o 50 pb we wrześniu.

Biuro analiz banku PKO BP podkreśliło, że inflacja w lipcu pozostała na poziomie z czerwca. "W lipcu czynniki dezinflacyjne i proinflacyjne zrównoważyły się – ceny paliw spadły przy wzrostach cen żywności, energii i bazowej części koszyka. Według naszych szacunków impet inflacji bazowej (procent mdm po odsezonowaniu) drugi miesiąc z rzędu hamuje" - wskazano.

Jak zauważyli analitycy, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu wzrosły o 0,6 proc. mdm, czyli "nieco słabiej" od ich szacunków. "Nadal jest to zmiana silniejsza od wzorca sezonowego, wg którego ceny żywności w lipcu i sierpniu spadają. Podbić ceny mogła m.in. panika cukrowa, o skali której dowiemy się wraz z publikacją pełnych danych. Pomimo hamowania w ujęciu miesięcznym, dynamika roczna cen żywności przyspieszyła do 15,3 proc. rdr z 14,2 proc. rdr w czerwcu" - wyjaśniono.

PKO BP dodało, że według wstępnych danych paliwa w lipcu staniały o 2,6 proc. mdm. "Oznacza to, że GUS nie uwzględnił promocji zastosowanych na niektórych sieciach stacji paliw (-30gr)" - odnotowali eksperci, dodając, że "biorąc pod uwagi spadki cen paliw pod koniec lipca, nie jest wykluczone, że spadek cen paliw w finalnym odczycie okaże się głębszy".

Analitycy dodali, że ceny nośników energii wzrosły "tylko" o 1,3 proc. mdm. "Na pewne wyhamowanie zmian w tej kategorii wskazywały cenniki węgla. Ceny w pozostałych kategoriach w tej grupie, tj. gaz, elektryczność, ciepło, centralne ogrzewanie są w dużej mierze ustalane administracyjnie i zmieniane są relatywnie rzadko. Znaczących podwyżek można się w tej kategorii spodziewać wraz z nowymi taryfami publikowanymi przez URE (zapewne na przełomie roku)" - zwrócono uwagę.

Inflacja bazowa według analityków PKO BP w lipcu pozostała na poziomie z czerwca, tj. 9,1-9,2 proc. rdr. "W ujęciu mdm obserwujemy prawdopodobnie drugi miesiąc hamowania (...). Współgra to ze scenariuszem wygasania możliwości przerzucania wyższych kosztów firm na konsumentów i spowolnienia popytu przy wysokim stanie zapasów. Procesy te wymuszają ograniczenie skali podwyżek cen kosztem niższych marż" - wskazali.

Analitycy PKO BP zakładają, że inflacja weszła w fazę "płaskowyżu" i będzie ona do września oscylować wokół 15 proc. rdr, a do końca roku nieznacznie obniży się do ok. 13,5 proc. rdr.

"Wysokość inflacji na początku przyszłego roku zależeć będzie od momentu wygaszenia Tarcz Antyinflacyjnych i skali podwyżek cen energii. Lipcowe dane wspierają scenariusz szybkiego końca cyklu podwyżek stóp NBP (max. jedna podwyżka o 50pb we wrześniu)" - podsumowano. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha

Nie trzeba być analitykiem aby wiedzieć, że ten zadłużający coraz mocniej i mocniej po uszy państwa, kraje i społeczeństwa od lat nienasycony, sterowalny, sznurkowo-furtkowy system coraz bardziej bewględnej zachłanności na świecie na mamonę i zyski nie odpuści na rynku dopóki nie wyciście ostatnich soków szczególnie na wewnętrznych

Nie trzeba być analitykiem aby wiedzieć, że ten zadłużający coraz mocniej i mocniej po uszy państwa, kraje i społeczeństwa od lat nienasycony, sterowalny, sznurkowo-furtkowy system coraz bardziej bewględnej zachłanności na świecie na mamonę i zyski nie odpuści na rynku dopóki nie wyciście ostatnich soków szczególnie na wewnętrznych rynkach. Inflacja sama się nie tworzy, sama nie spada z księżyca - tworzą ją świadomie ludzie innym ludziom niestety nie bez celu i korzyści!!!. Nic dobrego to napewo już nie przyniesie. Niestety.
tak_sobie_pisze
"analitycy ING" - rozumiem ze odnoszą sie do sytuacji w Niderlandach (bo taka obecnie nazywa sie Holandia).
Fajnie tylko po co polski Bankier publikuje prognozy dotyczące Niderlandów??
lukkiee
Przykładowo pod adresem: https://www.ing.pl/_fileserver/item/h5zg2lk
jest raport (ze stycznia'21) podpisany przez: Rafał Benecki, Piotr Popławski, Karol Pogorzelski, Leszek Kąsek, Dawid Pachucki. Nie mam pojęcia, czy te osoby nadal tam pracują, ale...
...czy widzisz na tej liście Holendrów?

To rasizm czy głupota?
bha
Nienasyconej wciąż i wciąż od lat zachłanności rynkowej w to Gra. Brak słów na to pazerne krótkowidztwo.
majmun
Czytając artykuł stawiam tezę, że każda osoba która zna podstawy ekonomii mogłaby uchodzić za eksperta-analityka a dodatkowo nawet za wróżbitę.
polonu
oczywiście że tak ta prawdziwa inflacja wynosi około 60% a ile rząd podniósł sobie płace aby nic nie stracić .kłamcy na każdym kroku jesień może być wesoła .
endes
Kto tu mówi o jakimś spadku?… wszystko jest w granicach błędu pomiarowego.
Inflacja podawana przez GUS nijak się ms do rzeczyeistosci!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
somatico
Ciekawe prognozy z banku komercyjnego i państwowego , różne diametralnie w zależności od politycznego uwarunkowania źródła.
Świadczy to jaka jest wartość tych analiz.
W mojej ocenie niestety nikła.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki