REKLAMA

OPINIAING: Widzimy komunikacyjną rewolucję w NBP

2023-12-07 17:02
publikacja
2023-12-07 17:02

Wypowiedzi prezesa Glapińskiego wskazują na neutralne nastawienie RPP i przyjęcie postawy wait-and-see, ale zdecydowanie nie jastrzębiej - stwierdzili ekonomiści ING Banku Śląskiego w komentarzu do czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego.

ING: Widzimy komunikacyjną rewolucję w NBP
ING: Widzimy komunikacyjną rewolucję w NBP
/ NBP

Wskazali, że RPP powtarza, że czeka na decyzje dotyczące cen prądu i gazu oraz podatku VAT na żywność, którego przywrócenie może podbić inflację o ok. 0,9 pkt. proc. i dlatego też Rada uważniej przyjrzy się perspektywom inflacji przy okazji marcowej projekcji NBP, kiedy wspomniane czynniki niepewności powinny zostać rozstrzygnięte. Kolejne decyzje Rady będą uzależnione od napływających danych.

"Widzimy komunikacyjną rewolucję w NBP. Wczorajsza decyzja zapadła wcześniej niż zwykle tj. o 14:29, a czwartkowa konferencja prezesa trwała tylko 27 minut. Czyżby NBP zmierzał w kierunku (konserwatywnego) Narodowego Banku Czech? W czasie swojego wystąpienia zadeklarował chęć współpracy z nowym rządem i ostrożne decyzje ws. stóp w przyszłości" - podano w komentarzu.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego, bardziej dezinflacyjne otoczenie zewnętrze, mocniejszy złoty i ostrożniejszy NBP sugerują, że spadło nieco ryzyko, iż inflacja będzie długotrwale pozostawała powyżej celu.

"Naszym zdaniem stopy pozostaną bez zmian do końca 2024, bo wciąż nie brakuje czynników inflacjogennych, tj. spodziewamy się dalszej ekspansji fiskalnej, podwyższonej dynamiki płac (nie tylko z powodu podwyżki płacy minimalnej o 20 proc. w 2024 roku), dużego napływu środków unijnych i zagranicznych inwestycji bezpośrednich" - dodali.

Zastrzegają oni jednocześnie, że obniżek też nie można zupełnie wykluczyć. Przestrzeń do zmian stóp procentowych może się pojawić w marcu, gdyby globalna dezinflacja okazała się szybka i trwała, a złoty nadal zyskiwał.

Dodali, że opracowany przez nich bazowy scenariusz zakłada, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, jednak rozkład ryzyk jest skrzywiony w kierunku potencjalnie niższej inflacji i szans na wcześniejsze obniżki stóp procentowych niż w 2025 roku.

Ekonomiści przypomnieli, że podczas konferencji prasowej prezes NBP ocenił, że otoczenie zewnętrzne polskiej gospodarki pozostaje słabe. W strefie euro ma miejsce stagnacja gospodarcza, a w Niemczech ma miejsce spadek aktywności. W Polsce aktywność gospodarcza pozostaje ograniczona, ale widoczne jest coraz więcej sygnałów ożywienia. Po spadkach w pierwszej połowie tego roku, w trzecim kwartale odnotowano wzrost PKB o 0,5 proc. r/r. W ocenie A. Glapińskiego koniunktura zaczyna się poprawiać.

W komentarzu zwrócono uwagę, że prezes Glapiński ponownie podkreślił, że inflacja w Polsce spada i jest na ścieżce powrotu do celu NBP, który osiągnie w ciągu dwóch lat. Profesor Glapiński powtórzył jak bardzo spadła inflacja (jest niemal trzykrotnie niższa niż w szczycie z lutego), dodał że obniża się bazowa i jest ok. 5 pkt. proc. poniżej szczytu.(PAP)

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki