ING: Kurs euro utrzyma się przy 4,30 zł

2019-06-19 17:00
publikacja
2019-06-19 17:00
YAY Foto

EUR/PLN do końca bieżącego roku pozostanie w trendzie bocznym, blisko 4,30, podobnie jak w roku przyszłym - ocenili w środowym raporcie ekonomiści ING. Ich zdaniem, do końca '19 rentowności SPW pozostaną na bardzo niskim poziomie.

"W naszej ocenie, kurs EUR/PLN utrzyma się w trendzie bocznym (tj. blisko 4,30) do końca roku oraz prawdopodobnie także w 2020. Mocniejsza pozycja złotego z II kw. '19 może się utrzymać w najbliższym czasie, bo silny impuls budżetowy w Polsce zmienił nastawienie RPP w przeciwnym kierunku niż banków centralnych w regionie i ECB" - napisano.

"Jesteśmy mniej pewni mocy złotego w połowie roku z uwagi na wpływ wojen handlowych na giełdy i rynki wschodzące. Z kolei wybory są ograniczonym zagrożeniem bo komentarze z rządu wskazują, że nie należy oczekiwać kolejnych dużych wydatków wyborczych" - dodano.

Ekonomiści ING obniżyli długoterminowe prognozy EUR/PLN (mocniejszy złoty) względem poprzednich miesięcy. Zmiana wynika z nowego kierunku polityki pieniężnej głównych banków centralnych, z uwagi na implikowane kontraktami terminowymi poluzowanie polityki monetarnej w strefie euro.

Według modelu ING, bazującego na zmiennych rynkowych, kurs EUR/PLN pozostaje bardzo bliski poziomowi równowagi 4,25.

"Z uwagi na małe powiązania handlowe z USA (czy gospodarkami pozaeuropejskimi ogółem) złoty będzie, naszym zdaniem, dobrze radzić sobie w okresach napięć na rynkach, szczególnie związanych z polityką handlową. Inne gospodarki regionu, np. Węgry, są zdecydowanie bardziej wyeksponowane na politykę handlową USA (udział motoryzacji w węgierskim przemyśle jest dwukrotnie wyższy niż w Polsce). Dlatego wobec ryzyka objęcia europejskich towarów amerykańskimi cłami złoty w II poł. '19 powinien umacniać się wobec HUF" - napisano.

RENTOWNOŚCI SPW POZOSTANĄ NISKIE

Według szacunków ING, obecny poziom złotowych stawek IRS jest zbyt niski o 15-20 pb względem poziomów odpowiadających obecnemu wzrostowi PKB, czy inflacji w kraju, a w obecnym otoczeniu (wojny handlowe, obawy o światowy wzrost) nie ekonomiści instytucji nie widzą szans na ich odbicie nawet do końca roku.

"Z punktu widzenia POLGBs oznacza to utrzymanie rentowności na obecnym, bardzo niskim poziomie do końca roku. Nie da się wykluczyć dalszego umocnienia papierów ze środka i długiego końca krzywej, szczególnie jeżeli USA rozpoczną nowy front wojny handlowej z UE" - napisano.

"Wycenom sprzyja struktura podaży. W III kw. '19 i IV kw. '19 spodziewamy się podaży odpowiednio 22 mld zł i 35 mld zł. Mimo kosztownych programów fiskalnych - to nieznacznie mniej niż w 2018. Spodziewamy się zawężenia długich asset swapów o 15-20 pb w II połowie 2019 r. Nie spodziewamy się większych zmian na krótkim końcu – szanse na obniżki stóp w najbliższym czasie są małe, a krajowe banki lokują środki w dłuższe, bardziej dochodowe instrumenty" - dodano.

Eksperci ING wskazali, że niskie rentowności polskich SPW to głównie zasługa krajowych inwestorów, przede wszystkim banków, które zmuszone są lokować środki w SPW aby uniknąć podatku bankowego.

"Wysoka dynamika depozytów może utrzymać się w II poł. '19 – wtedy wypłacone zostaną środki z rozszerzonego programu 500+" - napisano.

"Zaangażowanie redukują natomiast inwestorzy zagraniczni. Obecny poziom rentowności jest nieatrakcyjny na tle innych rynków wschodzących. Dodatkowo do zakupów SPW zniechęca spodziewany wzrost inflacji. Dlatego w II poł. '19 inwestorzy zagraniczni mogą dalej redukować swoje pozycje" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki