REKLAMA

IKE nieopłacalne dla inwestorów i biur maklerskich

2004-08-11 10:17
publikacja
2004-08-11 10:17
Odkładanie pieniędzy na emeryturę, przez zakup akcji czy obligacji nie jest opłacalne przy warunkach określonych w ustawie o Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Jak dotąd jedynie BDM PKO BP podjął decyzję aby poszerzyć ofertę o IKE – czytamy w „Parkiecie”.

W przypadku inwestorów, niekorzystny jest zapis określający limit wpłat na IKE. W ustawie określono, że posiadacze kont emerytalnych będą mogli odłożyć w ciągu roku 150% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W 2004 roku wynosi 3435zł.

Drugim problemem są koszty utrzymania IKE w formie rachunku inwestycyjnego. Jak twierdzi Magdalena Raszdorf, Dyrektor departamentu Rozwoju Produktów i Marketingu w CDM Pekao, w pierwszych latach oszczędzania korzyści podatkowe wynikające z posiadania takiego konta mogą okazać się mniejsze od kosztów, jakie musi ponieść inwestor. W CDM roczna opłata wynosi 40 zł. Dodatkowo należy doliczyć koszty transakcyjne. Zwolnienia z 19-proc. podatku będą możliwe pod warunkiem, że posiadacze IKE nie wycofają swoich środków przed 60 rokiem życia. Domy maklerskie musiałby stworzyć preferencyjne tabele ofert, a przy nie wielkim zainteresowaniu (Krzysztof Pater, minister polityki społecznej, szacuje, że do IKE przystąpi 1,7-3,5 mln Polaków) nie będzie to opłacalne. Szczególnie, że o nowej ofercie należałoby powiadomić wszystkich klientów.

Brokerzy też wskazują na wysoki koszt dostosowania systemów informatycznych, który przy wspomnianym potencjalnym zainteresowaniu, nie jest opłacalny.

Mimo to BDM PKO BP zdecydował, że będzie prowadzić konta emerytalne. Jednak to biuro znajduje się w szczególnej sytuacji. Sprzedaje bowiem jako jedyne obligacje detaliczne Ministerstwa Finansów w pierwotnej ofercie (szykowana jest nowa emisja 10-letniach papierów dłużnych specjalnie dla posiadaczy IKE). Na pewno biura maklerskie BPH, CA IB, Kredy Banku nie będą prowadzić IKE. Pozostałe jeszcze się zastanawiają.

Najprawdopodobniej brokerzy będą głównie oferować fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI wchodzące w skład wspólnej grupy kapitałowej. Ustawa o IKE wchodzi w życie za trzy tygodnie.
Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki