IKE nie wystartują na czas?

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wydała tylko dwie zgody wśród TFI na prowadzenie Indywidualnych Kont Emerytalnych. A ustawa o IKE wchodzi w życie już 1 września – informuje „Parkiet”.

Zgoda Komisji jest obligatoryjna, gdyż TFI muszą określić w statutach funduszy zasady prowadzenia IKE, a także warunki zawierania i rozwiązywania umów z uczestnikami.

Towarzystwa bardzo późno zwróciły się do KPWiG. Pierwsze wnioski zjawiły się w drugiej połowie czerwca. Wnioskodawcami byli ING i PZU. Pozostałe TFI tłumaczą się stosunkowo późnym terminem przyjęcia ustawy przez Sejm (20 kwietnia).

Aktualnie 13 towarzystw czeka na zgodę Komisji. W sierpniu KPWiG jeszcze tylko raz się zbierze. Mirosław Kachniewski, rzecznik Komisji zapewnia, że wszystkie wnioski, które zostaną złożone w terminie, będą rozpatrzone. Ale TFI, które nie spełnią warunków, będą musiały poczekać, zastrzega.

W razie problemów Pioneer, zarządzający największymi aktywami na rynku funduszy, ma rozwiązanie alternatywne. Jednak przedstawiciele tego towarzystwa są dobrej myśli.

Z kolei inwestorzy, którzy będą chcieli otworzyć IKE w biurze maklerskim mogą się mocno rozczarować po 1 września. Jak dotąd tylko BDM PKO BP zdecydował się na umożliwienie swoim klientom odkładania środków na emeryturę przez samodzielny zakup akcji i obligacji.

P.K.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne