IBRiS dla WP: Duda 52,5 proc.; Kidawa-Błońska 38,4 proc. w II turze wyborów prezydenckich

Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbywała się w niedzielę obecny prezydent Andrzej Duda otrzymałby 52,5 proc. głosów, zaś niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska 38,4 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

Jak wykazał sondaż 7,1 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich, jeśli rywalizowaliby w niej Andrzej Duda z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

"Gdyby brać pod uwagę jedynie osoby, które zadeklarowały udział w wyborach prezydenckich, wyniki byłyby prawie takie same. Zdecydowana większość, bo 53,5 proc., deklaruje, że zagłosowałaby na Andrzeja Dudę. Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów. 7,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo by zagłosowało" - napisał portal.

Z sondażu wynika ponadto, iż wśród kobiet głosy rozkładały się mniej więcej po równo - 49 proc. zadeklarowało poparcie dla Kidawy-Błońskiej, a 42 proc. dla Andrzeja Dudy. Z kolei wśród ankietowanych mężczyzn 60 proc. poparłoby Dudę, zaś 30 proc. Kidawę-Błońską.

Według portalu, najwięcej osób deklarujących poparcie dla Kidawy-Błońskiej to osoby między 25. a 29. rokiem życia. Zaś najmniej chętnie poparliby ją wyborcy w wieku 18-24 lat. Obecnego prezydenta najchętniej popierają wyborcy między 50. a 59. rokiem życia oraz osoby po siedemdziesiątce. Najmniejsze poparcie ma on natomiast wśród osób w wieku 25-29 lat.

"Wyborcy Andrzeja Dudy to najczęściej mieszkańcy wsi i dużych miast od 250 do 500 tys. mieszkańców. Małgorzatę Kidawę-Błońską popierają najczęściej mieszkańcy metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców" - napisała Wirtualna Polska.

IBRiS zapytał również respondentów, czy wzięliby udział w wyborach prezydenckich. Na takie pytanie 47,9 proc. badanych odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 9,7 proc. odpowiedziało, że "tak". Z kolei 24,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie nie zamierza brać udziału w wyborach, zaś 15,7 proc. raczej nie zamierza w nich brać udziału. Spośród badanych 2 proc. nie wie jeszcze, czy weźmie udział w głosowaniu.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla Wirtualnej Polski na reprezentatywnej próbie 1100 osób w dniach 18-19 października. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 57 dlu05234

Kidawa, -:)) o Boże to już tak nisko byśmy upadli? to już by był wstyd dla naszego narodu

! Odpowiedz
46 16 jes

Może być większy od wstydu za Dudę? Niemożliwe ...

! Odpowiedz
32 8 khh

Czemu? Rodowod ma o wiele lepszy niz Duda...

! Odpowiedz
10 23 xyon odpowiada khh

Rodowód? A co to prezydent to pies?
Kidawa to kategoria ta sama co Kopacz, czyli jak mówi to można sie łapać za głowę. Już mieliśmy bula, pijaka. Duda jakiś poziom trzyma

! Odpowiedz
19 6 khh odpowiada xyon

Duda to trzyma conajwyzej dlugopis do fotografii, ze niby cos od niego zalezy. A rodowod to jest kolego taki, ze ktos dorastal w rodzinie z tradycjami, gdzie przodkowie byli prezydentami i premierami Polski i maja wielkie zaslugi dla panstwa, a ktos inny dorastal w rodzinie pomarcowych docentow, ktorzy sie potem wywindowali na profesorow. Dwa swiaty, dwie rozne tradycje, chociaz wiem, ze niektorym wystarczy sprzedawca z warzywniaka, byle orzelka w koronie mial w klapie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sztos1 odpowiada xyon

https://www.wprost.pl/kraj/10247408/prawnuczka-grabskiego-i-wojciechowskiego-kim-jest-malgorzata-kidawa-blonska.html

! Odpowiedz
0 1 1as odpowiada khh

prezydentami i premierami polski ludowej?

! Odpowiedz
50 20 search

Nie ma to jak prezydent od zarowek CO2 ze swoim sluzebnoscia swojemu panu

! Odpowiedz
41 19 pan_stanislaw_bezdomny

Andrzeju pod twoją obronę uciekamy się, tobie zawierzamy Polskę w obronie przed zalewem lewactwa, prowadź nas!

! Odpowiedz
27 17 jes

Taki to kraj, najwięcej głosów zdobywa Szydło i Duda :(

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil