IBRiS dla WP: Duda 52,5 proc.; Kidawa-Błońska 38,4 proc. w II turze wyborów prezydenckich

Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbywała się w niedzielę obecny prezydent Andrzej Duda otrzymałby 52,5 proc. głosów, zaś niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska 38,4 proc. głosów - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

Jak wykazał sondaż 7,1 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo oddałoby swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich, jeśli rywalizowaliby w niej Andrzej Duda z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

"Gdyby brać pod uwagę jedynie osoby, które zadeklarowały udział w wyborach prezydenckich, wyniki byłyby prawie takie same. Zdecydowana większość, bo 53,5 proc., deklaruje, że zagłosowałaby na Andrzeja Dudę. Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów. 7,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo by zagłosowało" - napisał portal.

Z sondażu wynika ponadto, iż wśród kobiet głosy rozkładały się mniej więcej po równo - 49 proc. zadeklarowało poparcie dla Kidawy-Błońskiej, a 42 proc. dla Andrzeja Dudy. Z kolei wśród ankietowanych mężczyzn 60 proc. poparłoby Dudę, zaś 30 proc. Kidawę-Błońską.

Według portalu, najwięcej osób deklarujących poparcie dla Kidawy-Błońskiej to osoby między 25. a 29. rokiem życia. Zaś najmniej chętnie poparliby ją wyborcy w wieku 18-24 lat. Obecnego prezydenta najchętniej popierają wyborcy między 50. a 59. rokiem życia oraz osoby po siedemdziesiątce. Najmniejsze poparcie ma on natomiast wśród osób w wieku 25-29 lat.

"Wyborcy Andrzeja Dudy to najczęściej mieszkańcy wsi i dużych miast od 250 do 500 tys. mieszkańców. Małgorzatę Kidawę-Błońską popierają najczęściej mieszkańcy metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców" - napisała Wirtualna Polska.

IBRiS zapytał również respondentów, czy wzięliby udział w wyborach prezydenckich. Na takie pytanie 47,9 proc. badanych odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 9,7 proc. odpowiedziało, że "tak". Z kolei 24,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie nie zamierza brać udziału w wyborach, zaś 15,7 proc. raczej nie zamierza w nich brać udziału. Spośród badanych 2 proc. nie wie jeszcze, czy weźmie udział w głosowaniu.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla Wirtualnej Polski na reprezentatywnej próbie 1100 osób w dniach 18-19 października. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 26 1as

Słucha i przytula, to są ewidentne przymioty dobrego przywódcy.
A czy jakieś złote myśli już ta pani wygłosiła?
Bo oprócz słuchania, prezydent czasem musi coś powiedzieć (niestety), a mieliśmy juz takich krasomówców jak choćby Olo "kak eta kak" , Bul vel Szogun, czy choćby kultowy już Bolek, który do dziś zadziwia w kraju i za granicą.
Z takimi poprzednikami trudno rywalizować, dlatego pani Kidawa powinna już przygotowywać jakieś okolicznościowe mowy (byle nie tczewskie).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 kolumb1234

A tak na serio nie mamy szczęścia do delikatnie mówiąc mądrych samodzielnych prezydentów

! Odpowiedz
4 7 silvio_gesell

Nie wiem po co robić ten sondaż. Na świecie nie istnieje ani jeden depopulujący się kraj, w którym rządzą liberałowie.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell odpowiada (usunięty)

Dlatego siedzę na tym forum.

! Odpowiedz
13 11 track

Analizując życiorys Kidawy to można jednoznacznie stwierdzić, że jest idealnym kandydatem na prezydenta tego nienormalnego kraju. Chociaż moim faworytem zawsze pozostaje Bronek Bul, który swoją elokwencją i bystrością umysłu zadziwiał nie tylko miejscowych ale i zagranicznych.

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 22 tindala

A tak na serio, przecież to manekin, wydmuszka, postać bez żadnej postawy intelektualnej czy politycznej.Pozłacany trybik w machinie wyborczej PO

! Odpowiedz
15 4 jes

Trybik Duda Ci nie przeszkadza, to dziwne. Chociaż może trybik to określenie na wyrost, raczej popychacz, długopis etc.

! Odpowiedz
2 6 tindala

Na wyborczych bilbordach ciągle się w kogoś wtula, przytula, obtula - czyli jest przytuliwa. :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil