REKLAMA

IATA potępiła wymuszenie przez Białoruś lądowania samolotu Ryanair

2021-05-25 03:18
publikacja
2021-05-25 03:18
IATA potępiła wymuszenie przez Białoruś lądowania samolotu Ryanair
IATA potępiła wymuszenie przez Białoruś lądowania samolotu Ryanair
/ Reuters

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) potępiło w poniedziałek wymuszone przez władze Białorusi lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zwołała natomiast na czwartek pilne posiedzenie.

„IATA stanowczo potępia wszystkie próby wpływania na cywilne operacje lotnicze lub wymuszanie lądowania, które są niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego. Szczegóły wydarzenia związanego z lotem FR 4978 nie są jasne. Niezbędne jest pełne dochodzenie prowadzone przez kompetentne władze międzynarodowe” - napisał dyrektor generalny IATA Willie Walsh. Siedziba IATA znajduje się w Montrealu.

IATA zrzesza 290 przewoźników, ich samoloty wykonują łącznie ponad 80 proc. połączeń lotniczych na świecie.

FR 4978 to lot Ryanair z Grecji na Litwę, którego lądowanie w Mińsku wymusiły władze białoruskie, a następnie zatrzymały podróżującego tym samolotem dziennikarza Ramana Pratasewicza.

Wcześniej Walsh mówił w wypowiedzi dla agencji Bloomberg, że „bezpieczeństwo jest najważniejszym wymogiem; pasażerowie oczekują od linii lotniczych, że każda lot jest bezpieczny”.

Z kolei ICAO, której siedziba mieści się również w Montrealu, poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że przewodniczący Rady, czyli jej organu wykonawczego, zwołał na czwartek 27 maja pilne spotkanie 36 jej członków.

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli wezwali ICAO do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Unijna przestrzeń powietrzna ma też zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Kanada potępiła w niedzielę wymuszenie lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz aresztowanie dziennikarza Ramana Pratasewicza. Minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau napisał w oświadczeniu, że było to poważne „naruszenie zasad lotnictwa cywilnego i ewidentny atak na wolność prasy”. Kanada wezwała Białoruś do uwolnienia Pratasewicza.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki