"Hurriyet": rozwój gospodarczy Polski powinien być wzorem dla Turcji

Gospodarczy rozwój Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza powinien być inspiracją dla Turcji - napisał w piątek turecki dziennik "Herriot Daily News", podkreślając, że to Polska jest dziś znacznie lepiej postrzegana przez inwestorów.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

"Polska, która była częścią bloku sowieckiego, ma w ostatnim ćwierćwieczu imponującą passę. W tym okresie jej gospodarka urosła dwukrotnie biorąc pod uwagę realną wartość PKB. Została członkiem Unii Europejskiej w 2004 r. i jej polityczne znaczenie znacząco się zwiększyło. Ponadto członkostwo w NATO uczyniło ją kluczowym sojusznikiem militarnym USA. Co więcej, żadna z tych transformacji nie wywołała większych politycznych ani społecznych zakłóceń. Kraj zdołał utrzymać zarówno stabilność, jak i demokrację" - ocenia "Hurriyet".

Gazeta podkreśla, że w Polsce, tak jak i innych krajach, oczywiście istnieją podziały polityczne i społeczne, jak. np. konflikt między środowiskami konserwatywnymi a postępowymi, ale polskie elity - jak zauważa - skutecznie zapobiegły temu, by wykoleił on sukces gospodarczy kraju.

"Polski sukces może być także poważną inspiracją dla Turcji. Chodzi o to, że Turcja i Polska były w bardzo podobnej sytuacji gospodarczej w 1991 roku, ale polski rozwój jest znacznie płynniejszy niż turecki. Mimo że PKB na jednego mieszkańca zwiększył się w obu krajach w podobnym stopniu, polska gospodarka nie cierpi z powodu wysokiego deficytu czy niezbilansowania eksportu i importu, jak turecka. Podczas gdy tureckie dane pokazują wysokie stopy bezrobocia i inflacji, Polska ma znacznie zdrowsze wskaźniki" - pisze turecki dziennik.

Jak podkreśla, trzeba oczywiście zachować ostrożność porównując te dwie gospodarki, bo jest w nich dużo geopolitycznych i społecznych różnic, a rozwój obejmuje wiele czynników, których nie można sprowadzać tylko do danych gospodarczych. Zauważa jednak, że istnieje kilka ogólnych obserwacji, które powinny służyć, jako lekcja dla Turcji.

"Pierwszą obserwacją jest znaczenie politycznej stabilności. Od samego początku polskie elity postawiły na silne i stabilne relacje z Zachodem, w szczególności z USA, Wielką Brytanią i Niemcami. Np. pomimo historycznych zaszłości, rozwinęły silne związki handlowe z Niemcami. W zamian zdołały przyciągnąć do Polski wiele niemieckich firm przemysłowych, a to pomogło rozwinąć jej gospodarkę. (...) Po drugie, Polska ma dobrze zbalansowaną sytuację, jeśli chodzi o deficyt w obrotach handlowych" - pisze "Hurriyet".

Dziennik zwraca uwagę, że w przypadku Turcji okres najszybszego wzrostu, który przypadał na lata 2003-2010, był jednocześnie czasem politycznej stabilności i wskazuje, że aby poprawić sytuację gospodarczą, powinna ona postawić na polityczną stabilność i dobre relacje z głównymi partnerami handlowymi. "Stabilne partnerstwo z UE może zrobić Turcji dużą różnicę, tak jak było to w przypadku Polski" - konkluduje gazeta. (PAP)

bjn/ mal/ ewes/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 6 silvio_gesell

Jedna gospodarka oderwana od fundamentów i druga.

! Odpowiedz
41 27 wujeksasza

Zasługa zmian które zaszły po 1989 i polskich przedsiębiorców. PiS tylko na tym żeruje. Kupuje kolejki zamiast pomagać gospodarce

! Odpowiedz
19 18 getinmone

@and00

czyje zarobki wzrosły? Chyba jeśli 500+ dodasz do pensji. Bezrobocie rekordowo niskie, fakt nie mający nic wspólnego z PiS. Samo PKB mogłoby rosnąć 2x szybciej, a porównywanie ich z innymi partaczami brzmi tak: "tamci są kijowi, w tym co robią, a ci są trochę mniej kijowi"
To mi nie pasuje

! Odpowiedz
17 27 and00

O zarobkach to dane statystyczne, ja wiem że to wszystko kłamstwo, propaganda itd, ale jednak od 10 lat nie było takiego przyrostu realnych dochodów no i konsumpcja i oszczędności rosną (tu może być widać wpływ 500+)
PKB wzrost o 10% (2x obecne 5%)? Nierealne
Z kimś trzeba porównywać wyniki gospodarcze, patrząc na poprzedników (PO PSL), i sąsiadów jet dobrze.
Podejście że jak coś jest ok to na pewno nie zasługa PiS, bo PiS jest be jest śmieszne i dziecinne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
46 31 karbinadel

Cóż, turecka gazeta wyraźnie pisze, o "ostatnim ćwierćwieczu", a nie o czasach rządów obecnej ekipy, która zastała Polskę w runie, a potem wstała z kolan i zaczęła wprowadzać Budapeszt oraz Bawarię

! Odpowiedz
23 43 and00

W ruinie, nie w ruinie, ale bezrobocie spadło, realne zarobki wzrosły, obszar biedy się kurczy, deficyt znacznie się zmniejszył, dług do PKB w % maleje a samo PKB rośnie jak nigdy za PO i PSL.
Demokracja kwitnie, możesz demonstrować co chcesz, pisać co ślina na język, i jeszcze się skarżyć na zamordyzm obecnej ekipy komu masz ochotę.
Co ci w tym nie pasuje?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 19 karbinadel odpowiada and00

Przede wszystkim nie pasuje mi wciskanie kitu maluczkim, że obecna władza dokonała czegoś przełomowego. Chyba, że ma na myśli postęp w zawłaszczaniu państwa przez partię rządzącą - bo tu faktycznie PiS bije wszelkie rekordy, próbując dorównać PZPR

! Odpowiedz
30 14 czerwony_wiewior odpowiada and00

Poczekaj, hordy misiewiczów, które oblazły państwowe spółki prędzej czy później przyniosą wymierny efekt

! Odpowiedz
6 43 and00 odpowiada karbinadel

Nie wiem czy przełom, ale na pewno inne podejście do wielu spraw nawet gospodarczo. Zauważ że GW na 2016 prognozowało deficyt ponad 60 mld, a na '17 jeszcze większy, było sporo mniej niż za PO. Prognozy Balcerowicza to już po prostu kabaret.
Są tylko ludźmi i mentalność TKM działa, choć moim zdaniem mniej niż u poprzedników.
Co do Misiewiczy, przeczytajcie sobie życiorys Petru, podobny.
Wystarczy mierzyć wszystko jedną miarą, z TK tez PO PSL zaczęło wybierając przed czasem członków i łamiąc konstytucje, ale wtedy żadne KE ani inni obrońcy nie demonstrowali.
ps
Ja nie rozumiem zarzucania PiSowi postępowania a'la PZPR, i jednoczesnej obrony konstytucji napisanej w znacznej mierze przez byłych wysokich funkcjonariuszy tej że PZPR.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 17 specjalnie_zarejstrowany1

Jak w ogole mozna prownywac kraj jednolity narodowo do kotla jakim jest Turcja. Musze az sprawdzic w wiki jaki tam jest misz masz - widze ze podobno jest szacunek ze az 70% to Anatolscy Turcy. Wg mnie liczba zawyzona bo jak bylem tam to co trzeci byl Kurdem.

! Odpowiedz