Human Rights Watch: Chorwacja nie powinna wejść do strefy Schengen, bo źle traktuje migrantów

2019-11-08 18:46
publikacja
2019-11-08 18:46

Chorwacja nie powinna zostać włączona do strefy Schengen ze względu na brutalne traktowanie migrantów - oceniła w piątek w raporcie organizacja Human Rights Watch. Chodzi o ludzi, którzy na teren UE próbują przedostać się z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.

/ fot. Omar Sanadiki / Reuters

W raporcie HRW skrytykowała Komisję Europejską za stwierdzenie w zeszłym miesiącu, że Chorwacja jest gotowa przystąpić do strefy Schengen. "Niezgodne z prawem i brutalne odsyłanie migrantów i osób ubiegających się o azyl powinny zdyskwalifikować Chorwację jako kandydata do strefy Schengen" - oświadczyła Lydia Gall, zajmująca się w organizacji Europą Wschodnią i Bałkanami.

Według HRW, przychylając się do starań Chorwacji, KE "przesyła komunikat, że poważne naruszenia praw człowieka nie stanowią przeszkody w przystąpieniu do strefy Schengen". W raporcie stwierdzono, że UE powinna zbadać doniesienia o nadużyciach, "zamiast nagradzać Chorwację".

Z zarzutami nie zgadza się Tove Ernst, rzeczniczka unijnego komisarza ds. migracji. Jej zdaniem Unia cały czas jest w kontakcie z Chorwacją i bada wszelkie nieprawidłowości. "Komisja zawsze traktuje bardzo poważnie wszystkie zarzuty, dotyczące złego traktowania migrantów. Uważamy, że Chorwacja nadal wypełnia swoje zobowiązania w zakresie ochrony praw człowieka" - powiedziała Ernst.

HRW podkreśla, że od 2016 r. dokumentuje "zbiorowe wydalenia i brutalne obchodzenie się" z migrantami, napływającymi do Chorwacji z Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Zdaniem organizacji Zagrzeb w ten sposób nie wykorzystuje prawidłowo pomocy finansowej od UE w wysokości 6,8 mln euro, którą otrzymał w grudniu 2018 roku z przeznaczeniem na odpowiednie traktowanie migrantów.

Raport stwierdza, że chorwacka straż graniczna dopuszcza się "bicia ludzi pięściami, kopania ich", a przemoc ta niejednokrotnie skierowana jest przeciwko kobietom i dzieciom. "W przeciwieństwie do zgodnych z prawem deportacji migranci w Chorwacji nie są zawracani do przejść granicznych, lecz na odludne obszary przygraniczne. Tam są pozostawiani bez żadnej pomocy" - napisano w raporcie.

Jak pisze AP, rząd Chorwacji nie skomentował raportu Human Right Watch. Agencja przypomina, że chorwaccy urzędnicy państwowi wielokrotnie zaprzeczali oskarżeniom o nadużycia i przemoc wobec migrantów.

KE pod koniec października oceniła, że Chorwacja spełniła kryteria, by przystąpić do strefy Schengen. Ostateczna decyzja należy do państw UE, które muszą być w tej sprawie jednomyślne.

Układ z Schengen z 1985 roku zniósł kontrole na granicach wewnętrznych państw europejskich, które zdecydowały się do niego przystąpić. Strefę Schengen tworzy obecnie 26 krajów - 22 państwa UE oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. (PAP)

zm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
spock55
Coś się chyba im pokręciło. To właśnie skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE jest warunkiem wstąpienia do tej strefy. Serbia jest krajem bezpiecznym

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki