985, 996, 035, 251, 404

Huawei jest ostro krytykowany w chińskich mediach społecznościowych po tym, jak były pracownik giganta trafił na 8 miesięcy za kraty pod zarzutem wyłudzenia odprawy. Chińczycy masowo wpisują na Weibo liczby "985, 996, 035, 251, 404".

(Forum)

W styczniu 2018 r. Li Hongyuan odszedł z Huaweia po 13 latach pracy. Jak sam informuje, wynegocjował odprawę w wysokości 300 tys. juanów (ok. 165 tys. zł). Kwota trafiła na jego konto z prywatnego rachunku innego pracownika. W grudniu Li został zatrzymany przez policję, a w styczniu formalnie aresztowany pod zarzutem wyłudzenia i szantażu. Chińczyk twierdzi, że organy ścigania powiadomił Huaweia.

W sierpniu prokuratura wycofała zarzuty z powodu "nieprzejrzystych faktów" oraz "niewystarczających dowodów", a Li wyszedł na wolność. Otrzymał 100 tys. juanów rekompensaty, a prokuratura skierowała list do Huaweia oraz firmy, w której pracuje jego ojciec, aby poprawić reputację Li zszarganą zatrzymaniem - donosi "China Daily".

Li napisał list otwarty do założyciela Huaweia Ren Zhengfeia, w którym zaproponował spotkanie. "Nie miałem zamiaru wzbudzać tak dużej uwagi w sieci i przepraszam za to. Nie żałuję też, że powiedziałem prawdę. Uczciwość zawsze kosztuje" - cytuje Li "the Guardian". "Jeśli chodzi o moje aresztowanie, mój ojciec był zszokowany i zmarł, a moje dziecko się bało” - dodał. "Mam nadzieję, że mogę zająć trochę Twojego czasu na filiżankę kawy".

Sprawa wywołała falę krytyki w chińskich mediach społecznościowych - informuje "The Guardian". Użytkownicy Weibo umieścili setki tysięcy wpisów z hasztagiem #HuaweiExEmployee, masowo publikując kod "985, 996, 035, 251, 404".

To odniesienie do słynnej za Murem liczby 996, symbolizującej budzący ogromne kontrowersje tryb pracy - od 9 rano do 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu, charakterystyczny dla zatrudnionych w dynamicznie rozwijającym się sektorze technologicznym. Wielu Chińczyków uważa tak długie godziny pracy za wykorzystywanie pracowników i stanowczo sprzeciwia się takiemu modelowi funkcjonowania. Innego zdania jest choćby Jack Ma. W sierpniu założyciel Alibaby napisał na swoim blogu: "Osobiście myślę, że 996 to wielkie błogosławieństwo. Jak można osiągnąć sukces, bez poświęcenia dodatkowego wysiłku i czasu?". "Jeśli robimy to, co lubimy, 996 nie jest problemem. Jeśli nie lubisz [swojej pracy - red.], każda minuta jest torturą" - dodał.

W przypadku Li kod jest bardziej rozbudowany. 985 symbolizuje absolwenta jednej z 39 (początkowo 9) prestiżowych uczelni z projektu 985, 035 - wiek, w którym Li stracił pracę, 251 - liczbę dni, które spędził za kratami, a 404 - cenzurę informacji na ten temat.

Tymczasem w areszcie domowym w Kanadzie wciąż znajduje się Meng Wanzhou, CFO Huawei i córka Rena. W niedzielę opublikowała list otwarty, w którym dziękuje chińskim internautom za wsparcie. Komentatorzy szybko wytknęli jej hipokryzję, przypominając sprawę Li. "Li Hongyuan ciężko pracował przez 12 lat i został zmuszony do rezygnacji w wieku 35 lat. Skończył w areszcie za obronę swoich praw pracowniczych... twoje cierpienie jest nazywane cierpieniem, ale co z tymi, którzy spędzili w więzieniu 251 dni?" - napisał jeden z internautów. "Huawei całymi dniami mówi o patriotyzmie i potępia porwanie [Meng], a potem umieszcza za kratami własnych pracowników" - cytuje innego "The Guardian".

O ile chińskie firmy są często atakowane w mediach społecznościowych (i nie tylko, mają też miejsce protesty uliczne) za naruszanie praw pracowniczych, to masowo krytyka Huaweia jest zjawiskiem nietypowym. Gigant z Shenzhen znajduje się w centrum amerykańsko-chińskiego sporu i cieszy się dużym wsparciem chińskiego społeczeństwa. Za Murem jest symbolem gospodarczego, a nawet cywilizacyjnego sukcesu Państwa Środka, zwalczanym przez zagranicznych rywali.

W poniedziałek Huawei w końcu zabrał głos w sprawie Li, choć wcześniej nie potwierdzał złożenia zawiadomienia do organów ścigania, ani nie komentował sprawy. Jak donosi "China Daily", gigant napisał w oświadczeniu, że firma ma prawo i obowiązek informować podejrzaną, nieuczciwą aktywność znajdującą potwierdzenie w faktach oraz respektuje postanowienie organów sprawiedliwości.

Maciej Kalwasiński

We wcześniejszej wersji wiadomości przytaczaliśmy za "Guardianem" błędne tłumaczenie liczby 985. Za pomyłkę przepraszamy.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 9 1as

A ja wpisuję " bum. bum, trala lala, skocze sobie po browara".
Kogo to obchodzi, że Chińczycy wpisuja jakies cyferki?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil