REKLAMA

Hotele, kościoły, gastronomia czy zgromadzenia. Opublikowano rozporządzenie w sprawie luzowania obostrzeń

2021-06-11 20:45
publikacja
2021-06-11 20:45
Hotele, kościoły, gastronomia czy zgromadzenia. Opublikowano rozporządzenie w sprawie luzowania obostrzeń
Hotele, kościoły, gastronomia czy zgromadzenia. Opublikowano rozporządzenie w sprawie luzowania obostrzeń
fot. Filip Radwański / / FORUM

Nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy łagodzą wcześniej wprowadzone obostrzenia.

W piątek wieczorem opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie z dnia 6 maja 2021 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Hotele, restauracje, kina czy kluby fitness

Nowe przepisy łagodzą wprowadzone wcześniej obostrzenia, podnoszą limity uczestniczących m.in. w kościołach, hotelach, kinach, siłowniach, klubach fitness, a także w transporcie i gastronomii.

Już od najbliższego weekendu w kinach i teatrach zostaną otwarte strefy gastronomiczne, a od 26 czerwca limit zajętych miejsc zostanie podniesiony do 75 proc. z 50 proc. obecnie.

Z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wynika, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności przez m.in. siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 m2. Również w tym terminie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 150 osób.

Z kolei kasyna oraz salony gier hazardowych na automatach będą mogły działać od 26 czerwca, jeżeli na jedną osobę nie przypadnie mniej niż 10 m2 powierzchni. Zaznaczono też, że obsługa oraz klienci muszą mieć zasłonięte nos i usta.

Rozporządzenie zwiększa również pulę udostępnionych gościom pokoi w obiektach hotelowych i pensjonatach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie jest to 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia, a także osoby w pełni zaszczepione.

Jeżeli chodzi o działalność gastronomiczną, to rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dopuszczalna, pod warunkiem, że "klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika”.

Również od 26 czerwca 2021 r. dopuszcza się prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje. Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na 1 osobę przypada nie mniej niż 10 m2 powierzchni pomieszczenia.

Do obowiązujących limitów nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione.

Kościoły

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia – wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.

Podtrzymano także nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki i luzowanie obostrzeń.

Wskazano, że od 13 czerwca 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. "zgromadzenia organizowane w ramach działalnościkościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje uczestników zgromadzenie poza osobami sprawującymi kult religijny.

Zgromadzenia

Jak głosi rozporządzenie od 26 czerwca do 31 sierpnia br. organizowanie lub udział w zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo o zgromadzeniach, w którym jest także mowa o zgromadzeniach spontanicznych będzie możliwe z zastrzeżeniem, że "maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150, odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m".

Do 31 sierpnia uczestnicy zgromadzenia są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, chyba że zgromadzenie odbywa się na otwartym powietrzu.

Już wcześniej na stronach rządowych komunikowano, że limity te nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

Ponadto w piątkowym rozporządzeniu znalazł się przepis, że aktualnych ograniczeń odnoszących się do zgromadzeń nie stosuje się do imprezy "Narodowa Strefa Kibica" organizowanej 19 czerwca 2021 r. w Warszawie na stadionie "PGE Narodowy", przy czym uczestnikom udostępnia się nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. 19 czerwca br. w piłkarskich Mistrzostwach Europy Polska gra w Sewilli z Hiszpanią.

W rozporządzeniu zapisano też, że od 26 czerwca do 31 sierpnia br. "w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie" chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do 13. roku życia lub osobą niepełnosprawną. Zasada ta nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

W ramach łagodzenia obostrzeń rząd informował też, że od 26 czerwca "przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu". "Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia" - przekazywano.

W piątkowym rozporządzeniu doprecyzowano m.in., że obostrzeń nie stosuje się przy przekraczaniu granicy "przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w UE i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia" oraz "przez dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko Covid-19".

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

autor: Ewa Wesołowsk, Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki