Hossa mieszkaniowa nad Bałtykiem

W województwie zachodniopomorskim nigdy wcześniej nie zaczęto budować tylu mieszkań co w drugim kwartale tego roku. Bardzo blisko rekordowych poziomów jest też pod tym względem województwo pomorskie. W dużych miastach nad morzem, jak Szczecin czy Gdańsk, ceny mieszkań rosną szybciej od średniej krajowej. Widać hossę.

Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym występuje w całej Polsce. Ale na Pomorzu jest szczególnie silna. Z ostatnich danych GUS wynika, że w województwie zachodniopomorskim w drugim kwartale rozpoczęto budowę 3344 mieszkań. Dla porównania, poprzedni rekord padł w trzecim kwartale 2007 roku i wyniósł 2841 mieszkań. W ostatnim roku widać tam gwałtowny rozwój rynku. Podobna sytuacja występuje w województwie pomorskim, gdzie w drugim kwartale rozpoczęto budowę 5524 mieszkań – zaledwie o 234 mniej niż w rekordowym pod tym względem drugim kwartale 2007 roku.

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu

Potwierdzeniem dobrej koniunktury na pomorzu są zmiany cen w dużych miastach. W Szczecinie i Gdańsku ceny transakcyjne, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, rosły w drugim kwartale szybciej niż średnia dla całego kraju. Na przykład w Gdańsku ceny na rynku wtórnym były w drugim kwartale niemal o 10 proc. wyższe niż przed rokiem.

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj