REKLAMA

Horała: Pracujemy nad zmianą przepisów dot. odszkodowań hałasowych

2021-01-20 17:04
publikacja
2021-01-20 17:04
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

Pracujemy nad nowelizacją Prawa lotniczego m.in. ws. tzw. odszkodowań hałasowych, ale nie w związku z epidemią - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Ocenił, że obecnie zasądzane odszkodowania są często niesprawiedliwe dla lotnisk.

Przedstawiciel resortu był pytany w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, czy w związku z COVID-19 i trudną sytuacją finansową lotnisk rząd pracuje nad jakimiś rozwiązaniami, których konsekwencją byłoby wstrzymanie wypłat tzw. odszkodowań hałasowych.

Horała odpowiedział, że ministerstwo nie pracuje nad takim rozwiązaniem w kontekście trwającej epidemii. "Nie ma takiego mechanizmu, żebyśmy wstrzymywali wykonywanie prawomocnych wyroków sądowych" - podkreślił. Dodał, że byłoby to jawne złamanie zasady trójpodziału władzy.

Wiceminister wskazał zarazem, że o ile nie podważa samych odszkodowań wypłacanych na rzecz mieszkańców, którzy z powodu bliskości lotnika maja pogorszoną jakość życia, to ich skala i sposób obliczania są - jego zdaniem - "nieadekwatne do rzeczywistego uszczerbku, z jakim mamy do czynienia". "Ma charakter patologii, tylko że jest to niestety przede wszystkim patologia wymiaru sprawiedliwości" - ocenił.

Horała przyznał, że sądy bardzo różnie podchodzą do odszkodowań i tego, na jakiej podstawie oraz w jakiej wysokości są wypłacane. Zwrócił jednak uwagę, że niektóre zasądzane kwoty są "delikatnie mówiąc dalekie od elementarnego poczucia sprawiedliwości, takiej gry fair wobec lotnisk".

Wiceminister poinformował, że resort infrastruktury pracuje nad zmianą przepisów w tej sprawie, choć, jak zaznaczył, prace w tej materii są bardzo trudne.

"Wszystkie uzgodnienia europejskie, cały trend prawodawstwa i różnych konwencji, które podpisujemy, idzie generalnie w kierunku zwiększania i zaostrzania przepisów związanych z ochroną środowiska (...) Przygotowujemy nowelizację Prawa lotniczego, która będzie tę delikatną kwestię (odszkodowań - PAP) rozstrzygała. Jest to niezwykle trudne, by to we właściwy sposób zdefiniować, by nie zostało podważone" - przekazał Horała.

Wiceminister dodał, że na razie nie jest w stanie "twardo zadeklarować", kiedy nowe przepisy byłby przygotowane. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki