REKLAMA

Horała: Lotnisko z Seulu doradcą strategicznym CPK

2020-11-24 09:58, akt.2020-11-24 12:29
publikacja
2020-11-24 09:58
aktualizacja
2020-11-24 12:29
Centralny Port Komunikacyjny

Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania ws. doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

"Wybór doradcy strategicznego CPK to istotny kamień milowy na drodze do budowy nowego systemu transportowego dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Incheon to lotnisko o międzynarodowej renomie, a jednocześnie uznany partner na globalnym rynku lotniczym" - powiedział we wtorek Horała podczas spotkania z dziennikarzami.

Oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego złożyły dwa porty lotnicze: Incheon w Seulu i Narita w Tokio.

"Współpraca z portem Incheon daje CPK dostęp do unikalnej wiedzy i specjalistycznego know-how, które będą nam potrzebne podczas realizacji megaprojektu CPK" - powiedział.

Horała przekazał, że w grudniu spółka CPK planuje podpisać z hubem z Seulu umowę na trzy lata. Jej wartość na okres trzech lat opiewa na 3,5 mln euro.

Jak podkreślił pełnomocnik, port w Seulu jest czwartym na świecie jeśli chodzi o ranking Skytrax pod względem jakości obsługi, a na tej jakości - jak zaznaczył - najbardziej CPK zależy.

"To lotnisko, która ma ogromne know-how, będzie nas wspierało wiedzą, której w Polsce nie ma, gdyż nigdy takiego projektu w Polsce nie realizowaliśmy" - powiedział.

Zaznaczył, że "to oczywiście dopiero wstęp do współpracy". "Mamy nadzieję, że jeżeli się ona będzie dobrze układała, to będziemy zakres tej współpracy stopniowo, w trakcie posuwania się do przodu projektu, poszerzali w kierunku partnerstwa strategicznego, a docelowo - być może - inwestora branżowego. To oczywiście pokaże przyszłość" - powiedział.

Obecny na spotkaniu wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, w imieniu nadzoru właścicielskiego nad CPK, wskazał na profesjonalizm i transparentność w wyborze doradcy strategicznego. "CPK ma to być infrastrukturalne, technologiczne i geopolityczne koło zamachowe Polski, jako państwa, które będzie budowało swoją siłę w regionie i w całej Europie" - powiedział.

Zdaniem prezesa spółki CPK Mikołaja Wilda, wybór doradcy strategicznego to "bardzo ważny etap w przygotowywaniu budowy CPK". Przypomniał, że spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła dialog konkurencyjny na doradcę strategicznego w połowie marca br. Do finalnej fazy postępowania zostały wybrane dwa lotniska: Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Komisja przetargowa wskazała na Incheon, kierując się kryteriami jakościowymi (doświadczeniem zespołu i metodologią realizacji zamówienia) oraz ceną. Jak przekazał, cena zaproponowana przez Koreańczyków była znacząco niższa niż w przypadku Japończyków. Pozostałe dwa kryteria także wypadły na korzyść Seulu.

"Pojedynek między Naritą i Incheon był zażarty. Wybór poprzedzało wieloetapowe postępowanie realizowane w formule dialogu konkurencyjnego. Obie firmy przedstawiły zespół znakomitych ekspertów. Ostatecznie zwyciężył Incheon z Korei Południowej, uzyskując nieco wyższą punktację w każdej z kategorii. Chciałbym jednak wyrazić również uznanie dla strony japońskiej i podziękować obu zespołom za miesiące wspólnej pracy" - powiedział Wild.

Jak mówił, "dokonaliśmy najlepszego wyboru dla Rzeczypospolitej". "Jeżeli oczywiście nie wydarzy się po drodze procedura odwoławcza do Krajowej Izby Odwoławczej, to powinno się to skończyć finalizacją umowy, która powinna być podpisana w najbliższych tygodniach" - wyjaśnił.

Wild tłumaczył, że zadaniem doradcy strategicznego będzie "wsparcie Rzeczpospolitej i CPK jeśli chodzi o dookreślenie produktu docelowego, który ma zostać stworzony, czyli dookreślenie pewnej wizji strategicznej, która została zaprezentowana, a także zapewnienie know-how, jeśli chodzi o wiedzę operacyjną".

"Można obrazowo powiedzieć, że rola doradcy strategicznego to jest zapewnienie takich drugich oczu przy odbiorach prac, które będą dostarczali inni wykonawcy. Ostateczne decyzje są podejmowane po stronie polskiej. Natomiast konieczne jest, aby poszczególne dzieła, które będą składały się czy na projekty, czy na master plan, czy na projekty budowlane, były weryfikowane z perspektywy tego, czy są w wstanie doprowadzić nas do celu, jakim jest jeden z dziesięciu najlepszych portów świata" - tłumaczył. Przypomniał, że spółka jest w trakcie przetargu na master plan.

Wild przekazał, że umowa ma być podpisana na trzy lata, ponieważ CPK zakłada możliwość przekształcenia współpracy w partnerstwo na poziomie strategicznym, czyli wzięcie częściowo odpowiedzialności też inwestycyjnej za CPK bądź przez samego doradcę strategicznego, bądź przez firmy z nim związane. Jak mówił, spółka daje sobie na to czas do 2023 r., kiedy ma się skończyć etap prac przygotowawczych. Pierwsza łopata ma być wbita w 2023 r. i wtedy mają ruszyć roboty budowlane.

Jak przekazało CPK, Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o budowie została podjęta po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu (CPK zostanie zbudowany 37 km od centrum Warszawy). W ubiegłym roku Incheon obsłużył 71 mln pasażerów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
_xyz
Projekt CPK może się udać tylko pod 3 warunkami:
- dyrektorem projektu zostanie Sasin
- dyrektorem zakupów zostanie Szumowski
- całość pobłogosławi i poświęci Dziwi$zmeryt
_xyz "Projekt CPK może się udać tylko pod 3 warunkami:
- dyrektorem projektu zostanie Sasin
- dyrektorem zakupów zostanie Szumowski
- całość pobłogosławi i poświęci Dziwi$z"

Ale tylko wtedy, gdy _xyz dotrze ze $woimi u$ługami doradczymi do decydentów i otrzyma wynagrodzenie :)
dlaczego_nie odpowiada meryt
Za darmo to umarło. Nawet suweren zagłosował za 500
--__hubert__---__--__--__--__-
19 mln PLN na same wynagrodzenia rocznie ( średnia pensja podawana to 16 tys zatrudnionych już ok 100 ) dla ludzi którzy rzekomo coś mają zacząć budować w 2023 roku czyli wyborczym !
A ty płać człowieku podatki na takich sk.....ynów .
Przekop Mierzei już ponad planowany budżet , na 100% nie macie mojego głosu
19 mln PLN na same wynagrodzenia rocznie ( średnia pensja podawana to 16 tys zatrudnionych już ok 100 ) dla ludzi którzy rzekomo coś mają zacząć budować w 2023 roku czyli wyborczym !
A ty płać człowieku podatki na takich sk.....ynów .
Przekop Mierzei już ponad planowany budżet , na 100% nie macie mojego głosu , wasi towarzysze z PO też !
meryt odpowiada dlaczego_nie
dlaczego_nie "PiS PO to jedno zlo"

Rządzący? Nawet Bosak był w koalicji rządzącej :)


r4k ""Towarzysz" = człowiek z kliki rządzącej."

Krzysztof Bosak
"W 2001 wstąpił do Ligi Polskich Rodzin"
"Od 2004 do 2005 pracował jako asystent eurodeputowanego
dlaczego_nie "PiS PO to jedno zlo"

Rządzący? Nawet Bosak był w koalicji rządzącej :)


r4k ""Towarzysz" = człowiek z kliki rządzącej."

Krzysztof Bosak
"W 2001 wstąpił do Ligi Polskich Rodzin"
"Od 2004 do 2005 pracował jako asystent eurodeputowanego Macieja Giertycha"
"W wyborach parlamentarnych w 2005 uzyskał mandat poselski, kandydując z dziesiątego miejsca listy LPR"
"W 2006 dołączył do rady politycznej LPR."
LPR "Od 2006 do 2007 ugrupowanie wchodziło w skład koalicji rządowej z Prawem i Sprawiedliwością i Samoobroną RP (wicepremierem z ramienia partii był wówczas Roman Giertych)."
Minister edukacji narodowej - Roman Giertych (LPR)
Minister gospodarki morskiej - Rafał Wiechecki (LPR)
dlaczego_nie odpowiada meryt
No i czego nie rozumiesz...... Czy ja namawiam do głosowania na Partię Bosaka....
Muszą ci na nowogrodzkiej algorytmy poprawić. Używasz przestarzałych od ministra kultury....
chlopek_roztropek
Wyjazdy, szkolenia, wizyty w zakładach pracy...

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki