Horała: Coraz więcej wątków wskazuje, że komisja śledcza ds. VAT wezwie Donalda Tuska

Coraz więcej wątków wskazuje na to, że komisja śledcza ds. VAT wezwie na przesłuchanie Donalda Tuska - powiedział w poniedziałek w TVN 24 szef tej komisji Marcin Horała (PiS).

(fot. Dario Pignatelli / Reuters)

W programie "Rozmowa Piaseckiego" Horała został zapytany, czy komisja śledcza ds. VAT wezwie na przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska, obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Na ten moment jeszcze nie jest wezwany w roli świadka, natomiast coraz więcej wątków wskazuje na to, że prawdopodobnie tak. Chociażby to, (że - PAP) premier Tusk osobiście podjął decyzję o likwidacji departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa w ABW, co znakomicie utrudniło walkę z przestępstwami VAT-owskimi" - powiedział.

Dodał, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie wezwania byłego premiera trzeba jeszcze poczekać na kilka przesłuchań, np. byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Czy np. minister Rostowski powie, że pewne decyzje podejmował sam, czy to był jego pomysł, czy np. powie, że to było polecenie premiera. W tym drugim przypadku w sposób oczywisty premiera również trzeba będzie wezwać" - zaznaczył Horała.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

W poniedziałek komisja przesłucha czwartego świadka, czyli Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego w latach 2010-16. (PAP)

pś/ amac/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 karbinadel

Coraz więcej na to wskazuje, że pan Horała nie ma wielkich szans wypromować się sam, więc wezwie na pomoc pana Tuska

! Odpowiedz
1 15 sonmi451

Panie Horała, wezwij Pan wszystkich europosłów. Wezwij Pan posła Zwiefkę, który tak zajmował się szarą strefą, że jej nie zauważył. Za to wsławił się ucieczkami z posiedzeń po podpisaniu listy obecności.

Winni są politycy i ich bezkarność. Brak kontraktów managerskich kontrolowanych i rozliczanych co roku, tylko jakieś niewiążące i ogólnikowe i NIEMIERZALNE "programy", konkursy piękności plakatowych itp bzdety ideologiczne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.