"Hongkońska ustawa o ekstradycji powinna być odrzucona"

Ustawa ekstradycyjna, która miałaby zezwalać władzom Hongkongu na przekazywanie osób oskarżonych o poważne przestępstwa do Chin kontynentalnych, powinna być w całości odrzucona - pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski "Financial Times".

(fot. Tyrone Siu / Forum)

W sobotę ogłoszono zawieszenie prac nad tym projektem, co według dziennika było "mądrym" krokiem.

"FT" uważa, że wdrożenie ustawy groziłoby np. przekazywaniem dysydentów władzom Chin kontynentalnych na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Również przedsiębiorcy działający w Hongkongu mogliby być "ciągani po posłusznych chińskich sądach" - kontynuuje gazeta. Zaufanie do prawa, które skłania biznesmenów do zakładania w Hongkongu swych regionalnych przedstawicielstw, mogłoby zostać podkopane - dodaje "FT".

Swojej reakcji na ostatnie wydarzenia w Hongkongu powinny przyjrzeć się państwa Zachodu - podkreśla dziennik. Wielka Brytania nie przemilczała tej sytuacji, jednak reakcja instytucji i polityków amerykańskich była bardziej zdecydowana - zauważa.

"Podczas gdy rosnące w siłę Chiny liczą na przeniesienie swojego systemu i wpływów nie tylko do Hongkongu, ale szerzej - do Azji, zachodnie kraje powinny bardziej otwarcie stanąć w obronie znajdujących się w niebezpieczeństwie demokracji" - wskazuje "FT".

Gazeta ocenia też, że należy zbadać działania policji, która w ubiegłą środę wykorzystała gumowe kule, by rozproszyć uczestników demonstracji w Hongkongu.

"FT" zwraca uwagę, że protestujący wzywają szefową hongkońskiej administracji Carrie Lam do rezygnacji z urzędu, jednak - według gazety - mogłoby to wiązać się z ryzykiem zamienienia jej przez Pekin na kogoś bardziej bezwzględnego. 

ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil