"Hongkońska ustawa o ekstradycji powinna być odrzucona"

2019-06-17 09:40
publikacja
2019-06-17 09:40

Ustawa ekstradycyjna, która miałaby zezwalać władzom Hongkongu na przekazywanie osób oskarżonych o poważne przestępstwa do Chin kontynentalnych, powinna być w całości odrzucona - pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski "Financial Times".

/ fot. Tyrone Siu / Forum

W sobotę ogłoszono zawieszenie prac nad tym projektem, co według dziennika było "mądrym" krokiem.

"FT" uważa, że wdrożenie ustawy groziłoby np. przekazywaniem dysydentów władzom Chin kontynentalnych na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Również przedsiębiorcy działający w Hongkongu mogliby być "ciągani po posłusznych chińskich sądach" - kontynuuje gazeta. Zaufanie do prawa, które skłania biznesmenów do zakładania w Hongkongu swych regionalnych przedstawicielstw, mogłoby zostać podkopane - dodaje "FT".

Swojej reakcji na ostatnie wydarzenia w Hongkongu powinny przyjrzeć się państwa Zachodu - podkreśla dziennik. Wielka Brytania nie przemilczała tej sytuacji, jednak reakcja instytucji i polityków amerykańskich była bardziej zdecydowana - zauważa.

"Podczas gdy rosnące w siłę Chiny liczą na przeniesienie swojego systemu i wpływów nie tylko do Hongkongu, ale szerzej - do Azji, zachodnie kraje powinny bardziej otwarcie stanąć w obronie znajdujących się w niebezpieczeństwie demokracji" - wskazuje "FT".

Gazeta ocenia też, że należy zbadać działania policji, która w ubiegłą środę wykorzystała gumowe kule, by rozproszyć uczestników demonstracji w Hongkongu.

"FT" zwraca uwagę, że protestujący wzywają szefową hongkońskiej administracji Carrie Lam do rezygnacji z urzędu, jednak - według gazety - mogłoby to wiązać się z ryzykiem zamienienia jej przez Pekin na kogoś bardziej bezwzględnego. 

ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki