Hongkong szykuje się na pierwszy od 15 lat deficyt budżetowy

2019-12-02 15:02
publikacja
2019-12-02 15:02

Hongkong po raz pierwszy od 15 lat odnotuje w tym roku deficyt budżetowy – ocenił w poniedziałek sekretarz ds. finansowych w lokalnym rządzie Paul Chan. Zaznaczył, że gospodarce regionu poważnie zaszkodziły trwające od czerwca niepokoje społeczne.

/ fot. Jimmy Chan / Pexels

Według prognoz rządu PKB Hongkongu za cały bieżący rok finansowy będzie o 1,3 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym – przekazał Chan członkom panelu ds. finansowych w hongkońskim parlamencie. Zaapelował przy tym o zakończenie przemocy związanej z trwającymi w regionie prodemokratycznymi protestami.

„Wydarzenia społeczne wyrządziły olbrzymią szkodę naszej gospodarce. Do Hongkongu przyjeżdża mniej turystów (…), a lokalni mieszkańcy nie są w nastroju do wydawania pieniędzy” - powiedział Chan. Dodał, że rządowi ekonomiści szacują straty spowodowane tymi wydarzeniami na ok. 2 proc. PKB regionu.

„Początkowo spodziewaliśmy się nadwyżki 16,8 mld dolarów hongkońskich (8,4 mld zł). Jednak z powodu spowolnienia gospodarki spadły wpływy z podatków i sprzedaż ziemi. Dodatkowo podjęliśmy pewne środki zaradcze, więc na koniec roku finansowego rząd specjalnego regionu administracyjnego odnotuje deficyt, po raz pierwszy od 15 lat” - podsumował sekretarz ds. finansowych.

Z ogłoszonych w poniedziałek danych oficjalnych wynika, że sprzedaż w sektorze detalicznym spadła w październiku o 24,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, osiągając 30,1 mld dolarów hongkońskich (15 mld zł). Był to największy spadek, odkąd dostępne są takie statystyki.

Hongkong wszedł niedawno w stan technicznej recesji, po raz pierwszy od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Gospodarka regionu zmniejszyła się w drugim kwartale bieżącego roku o 0,4 proc., a w trzecim kwartale – o 3,2 proc. Miejscy urzędnicy przestrzegali, że w hongkońską gospodarkę uderzają zarówno trwające w regionie protesty, jak i przedłużająca się wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami.

W Hongkongu od czerwca trwają masowe antyrządowe demonstracje, a na ulicach regularnie dochodzi do starć z policją i aktów wandalizmu. Uczestnicy protestów domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Popierana przez rząd centralny w Pekinie szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła jednak ustępstwa.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki