REKLAMA

Hongkong: „podejrzane listy” od aktywistów z aresztu w Chinach

2020-11-20 10:27
publikacja
2020-11-20 10:27
fot. MARKO DJURICA / Reuters

Krewni w Hongkongu otrzymali pierwsze listy od przetrzymywanych w Chinach kontynentalnych działaczy, ale ich wątpliwości wzbudziła treść tej korespondencji, szczególnie wychwalanie warunków panujących w areszcie – podała w piątek agencja Reutera.

Władze Chin kontynentalnych zatrzymały 12 Hongkończyków w sierpniu w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Na większości z nich ciążą w Hongkongu zarzuty związane z ubiegłorocznymi prodemokratycznymi protestami, które regularnie przeradzały się w starcia z policją.

Rodziny siedmiu spośród zatrzymanych ogłosili we wspólnym oświadczeniu, że adwokaci przekazali im listy napisane przez nich w areszcie. We wszystkich opisano, jak dobrze są tam traktowani i zapewniono, że krewni w Hongkongu nie powinni się niepokoić.

„Wiele listów bezpośrednio +odpowiedziało+ na obawy podnoszone na świecie, poza Chinami. To jakby te listy zostały napisane według jakiegoś wzoru” – oceniono w oświadczeniu rodzin.

Aresztowani prosili również w korespondencji, aby ich krewni „nie mówili zbyt wiele” dziennikarzom i nie próbowali ich odwiedzać w Chinach kontynentalnych. Fragmenty listów napisano uproszczonymi chińskimi znakami, jakich używa się na kontynencie, a nie tradycyjnymi, jak w Hongkongu.

„To wątpliwe, że napisali ten list z własnej woli” – twierdzą krewni w komunikacie.

Wcześniej rodziny zatrzymanych apelowały do chińskich władz o możliwość kontaktu z bliskimi i zatrudnienia wybranych przez siebie niezależnych prawników, by pomogli im się bronić przed stawianym im w Chinach zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy.

Wymiar sprawiedliwości w Hongkongu opiera się generalnie na prawie brytyjskim i jest niezależny od władzy wykonawczej, ale w Chinach kontynentalnych sądy podporządkowane są Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i nie kwestionują stawianych przez nią zarzutów, a prawie we wszystkich sprawach zapadają wyroki skazujące.

Zwolennicy demokracji w Hongkongu oceniają, że rząd centralny ChRL ogranicza obiecaną autonomię miasta i swobody obywatelskie jego mieszkańców, szczególnie za pomocą wprowadzonych w czerwcu kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego. Pekin twierdzi, że nowe prawo jest konieczne, by zapewnić porządek w regionie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki