REKLAMA

Hongkong: aresztowano magnata medialnego Jimmy'ego Lai

2020-08-10 03:10
publikacja
2020-08-10 03:10
fot. May James / ZUMA Press

Hongkoński magnat medialny i zarazem jeden z czołowych działaczy ruchu prodemokratycznego Jimmy Lai został aresztowany pod zarzutem spiskowania z "obcymi siłami" - poinformował w poniedziałek na Twitterze jeden z jego współpracowników Mark Simon.

Wiadomość potwierdziło nieoficjalnie źródło policyjne, które sprecyzowało, że Lai został aresztowany na podstawie nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym, narzuconej w końcu czerwca Hongkongowi przez Pekin.

Lai był jednym z czołowych krytyków polityki P:ekinu wobec tej byłej kolonii brytyjskiej. Założona przez niego grupa medialna Next Digital wydaje m. in. lokalny tabloid "Apple Daily".

Lai był już aresztowany, razem z kilkoma innymi działaczami prodemokratycznymi, pod zarzutem organizowania nielegalnych zgromadzeń. Aresztowania doprowadziły do wybuchu nowej fali protestów.

Uchwalona pod naciskiem Pekinu ustawa o bezpieczeństwie narodowym przewiduje kary więzienia, nawet dożywotniego, za wszystko co Pekin uzna za "wrogą działalność" m. in. spiskowanie z zagranicznymi podmiotami, próby secesji i terroryzm. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jezykminimalny
Chiny to ponad 50 narodów, to się nie uda.
znawca_wszystkiego
Myślicie że to tak łatwo rządzić 1,5mld narodem? Spokój i porządek trudno jest utrzymać, ale zrobić rozpierdziuchę i wojnę domową to już bułka z masłem dla specjalistów, szczególnie gdy się dysponuje nieograniczonym budżetem. Dlatego w obliczu skrajnie agresywnego nastawienia USA wobec Chin, Chiny muszą zachować Myślicie że to tak łatwo rządzić 1,5mld narodem? Spokój i porządek trudno jest utrzymać, ale zrobić rozpierdziuchę i wojnę domową to już bułka z masłem dla specjalistów, szczególnie gdy się dysponuje nieograniczonym budżetem. Dlatego w obliczu skrajnie agresywnego nastawienia USA wobec Chin, Chiny muszą zachować teraz zdwojoną czujność i wykorzystać wszystko w tym technologię, żeby nie dopuścić do zainicjowania wybuchu fikcyjnej rewolucji, w której rozkład, zniszczenie kraju i miliony trupów będą już jak najbardziej realne.
jes
Dostałeś za to dodatkowe punkty?
znawca_wszystkiego odpowiada jes
nie a ty?

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki