Hongkong: Kilku zwolenników niepodległości weszło do Rady Ustawodawczej

W niedzielnych wyborach do Rady Ustawodawczej Hongkongu mandaty zdobyło kilku zwolenników niepodległości tego kontrolowanego przez Chiny terytorium, co zapewne wzmocni napięcia w relacjach z komunistycznymi władzami w Pekinie - napisał w poniedziałek Reuters.

Prodemokratyczna opozycja utrzymała też niezbędną dla weta blokującego w sprawach najważniejszej legislacji i funduszy publicznych jedną trzecią miejsc w 70-osobowej Radzie, co pomagało w ograniczaniu wpływów Chin.

Wynik wyborów, w tym uzyskanie mandatu przez 23-letniego byłego przywódcę protestów deklarującego "walkę" z Komunistyczną Partią Chin, uwidocznił rosnącą frustrację na tle tego, jak Pekin traktował swój "specjalny region administracyjny" i sygnalizuje istotny punkt zwrotny.

Hongkong został w 1997 roku jako była brytyjska kolonia zwrócony Chinom na mocy porozumienia honorującego zasadę "jeden kraj, dwa systemy", które miało utrzymać jego pozycję globalnego centrum finansowego z odrębnym systemem - prawnym na okres co najmniej 50 lat, ale z zagwarantowaniem pełnej zwierzchności Pekinu.

Przedstawiciele chińskich władz wielokrotnie ostrzegali Hongkong, by nie odchylał się zbytnio od tak wyznaczonych ram ustrojowych i Pekin musi teraz zadecydować jak zareagować. Bezpośredniego odzewu hongkońskich wyborów w oficjalnych chińskich mediach nie było.

Mimo zabronienia w lipcu sześciu prodemokratycznym kandydatom udziału w wyborach pod pretekstem popierania niepodległości mandaty uzyskało co najmniej pięciu ludzi o podobnych poglądach, w tym jeden z liderów masowych demokratycznych protestów w 2014 roku Nathan Law. Określa się ich jako lokalistów, czyli stawiających na pierwszym miejscu interesy Hongkongu a nie Pekinu.

"Jestem całkiem zaszokowany. Odziedziczyliśmy nieco ducha naszego ruchu i mam nadzieję, że będziemy mogli utrzymać go w przyszłości. Musimy być wciąż zjednoczeni, by mieć więcej siły do walki z Komunistyczną Partią Chin" - powiedział 23-letni Law. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil