REKLAMA

Hołownia zaprezentował "kod równej Polski". Propozycje w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu i energetyki

2022-06-25 13:37
publikacja
2022-06-25 13:37
Hołownia zaprezentował "kod równej Polski". Propozycje w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu i energetyki
Hołownia zaprezentował "kod równej Polski". Propozycje w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu i energetyki
/ Twitter

Dziś równość szans jest dla nas wszystkich racją stanu - podkreślił lider Polski 2050 Szymon Hołownia na II Forum Samorządu Otwartego w Łasku (woj. łódzkie). Zaprezentował "kod równej Polski" składający się z pięciu propozycji w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu i energetyki.

"Przez ostatnich 30 lat Polska dzięki jej obywatelom, również dzięki mądrym, dobrze zarządzanym samorządom, przebyła epokę, jest w innym zupełnie miejscu, to jest zupełnie inny kraj. (…) Dziś jesteśmy w momencie zwrotnym. Po tych 30 latach przyszedł czas, w którym świat, historia postanowiła powiedzieć nam: sprawdzam" – powiedział Hołownia podczas otwarcia II Forum Samorządu Otwartego.

To cykliczne spotkanie radnych, wójtów, burmistrzów czy starostów Ruchu Polska 2050, okazja do wymiany ich doświadczeń w działalności samorządowej oraz weryfikacji programu Polski 2050. Tematami tegorocznego forum mają być problemy mieszkaniowe Polaków i możliwości samorządów w ich rozwiązaniu oraz rola samorządów w walce z nierównościami społecznymi na zróżnicowanych poziomach, takich jak dostęp do edukacji lub transportu.

W swoim przemówieniu Hołownia mówił o "równej Polsce", tzn. o kraju, w którym wszyscy mają takie same szanse, niezależnie od miejsca zamieszkania i posiadanego kodu pocztowego.

"Nie będzie Polski, która pójdzie do przodu, jeśli Polska nie będzie krajem równych szans. To jest ta Polska, o której chcę wam dziś opowiedzieć. Równa Polska, która nie rozpada się na Polskę A, B, C, D, E aż do Ż, tylko Polska, która jest integralna. Dziś, w czasach, których wojny prowadzi się, rozbijając społeczeństwa na atomy, widzimy, jak ważna jest integralność społeczna" – mówił lider Polski 2050.

Wskazał, że w Polsce równych szans związany z miejscem zamieszkania kod pocztowy obywateli nie dzieli na lepszych i gorszych.

"Dziś, patrząc na Polskę lokalną, którą Warszawa bardzo często ma w nosie, musimy sobie powiedzieć, że jeżeli nie będzie Polski równych szans, to nie będzie Polski bezpiecznej, niepodległej. Dziś równość szans jest dla nas wszystkich racją stanu. Jest opowieścią o tym, żebyśmy nie stracili tego, co odzyskaliśmy w roku 1918, 1998. To jest dziś stawka, którą los położył nam na stole" – przekonywał Hołownia.

W związku z tym przedstawił "kod równej Polski" składający się z pięciu propozycji Ruchu Polska 2050 w zakresie mieszkalnictwa, edukacji, ochrony zdrowia, transportu i energetyki.

Jak mówił, każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma prawo do tego, by mieszkać w godnych warunkach. To także – zaznaczył Hołownia – jeden z warunków zwiększenia liczby urodzin dzieci w Polsce. Zdaniem lidera Polski2050 państwo musi rozwijać budowę mieszkań, na które ludzi będzie stać.

"Druga cyfra naszego kodu to +dobra szkoła+. Jednym z fundamentów naszego programu jest likwidacja nierówności. Doprowadzenie do tego, żeby szkoła w Warszawie oferowała to samo co w Małkini i vice versa. (…) Płynny angielski po podstawówce – w Małkini, Łasku, Warszawie czy w Białymstoku – jako standard, jako ten kapitał, który państwo może dać dziecku" – zaznaczył.

Z kolei w zakresie poprawy ochrony zdrowia – jak mówił Hołownia - każdy powinien mieć dostęp do lekarza specjalisty bez względu na to, jaki ma kod pocztowy. "Dziś to odległe marzenie, ale zrobimy wszystko, aby je zrealizować. Nasz pomysł to lokalne domy zdrowia, zapewniające szeroki wachlarz świadczeń specjalistycznych i badań w miastach powiatowych" – powiedział.

Ponadto stwierdził, że do każdego miasta w Polsce powyżej 10 tys. powinna dojeżdżać kolej, a do każdej gminy autobus, który dowiezie mieszkańców do szkoły lub pracy albo na stację kolejową.

W sprawach energii Hołownia wskazał zaś, że "szalone" ceny benzyny i węgla uderzają przede wszystkim w Polskę lokalną, gdzie często nie ma centralnego ogrzewania i są domy, które ludzie muszą ogrzać sami. Dlatego zdaniem lidera Polski 2050 trzeba dać im możliwość, aby produkowali własną energię ze słońca i wiatru, zakładali spółdzielnie energetyczne. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
innowierca
Kolejne LADY i KODY a pelikany lykaja. Politycy sa odpowiedzialni za problemy z ktorymi pozniej obiecuja gawiedzi walke. Droga benzyna, mieszkania a ogolnie INFLACJA - to wina zarowno glownych politykow na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Nie rozumiem. Po tym calym szambie politycznym, ktore Polacy widzieli przez ostatnie 2 dekady,Kolejne LADY i KODY a pelikany lykaja. Politycy sa odpowiedzialni za problemy z ktorymi pozniej obiecuja gawiedzi walke. Droga benzyna, mieszkania a ogolnie INFLACJA - to wina zarowno glownych politykow na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Nie rozumiem. Po tym calym szambie politycznym, ktore Polacy widzieli przez ostatnie 2 dekady, to Holownia z przyczepionymi do niego "ogonami" ktore juz raz zostaly oderwane od koryta, to powinien przemawiac do "pustej sali".
innowierca
No niestety, mozna tez dodac, ze jezeli zostalo "przyklepane odgornie" ze ten figurant (Holownia) ma w pewnym momencie, razem ze sznurkiem chowajacych sie za jego plecami, tych co juz byli, dojsc do wladzy w Polsce, to wyborcy nie maja tu nic do decydowania. Obojetnie czy decyzja zostala podjeta w kraju, czy za granica,No niestety, mozna tez dodac, ze jezeli zostalo "przyklepane odgornie" ze ten figurant (Holownia) ma w pewnym momencie, razem ze sznurkiem chowajacych sie za jego plecami, tych co juz byli, dojsc do wladzy w Polsce, to wyborcy nie maja tu nic do decydowania. Obojetnie czy decyzja zostala podjeta w kraju, czy za granica, to media doprowadza to ugrupowanie do wladzy. Dziwne sa tez wpisy, ze gdyby Holownia SAM :) jaki Sam?? - Sam to on moglby sobie nie poradzic w normalnej pracy w zakladzie jakims :)
polonu
tylko rząd fachowców wybrany w drodze konkursu , może zapewnić normalne funkcjonowanie państwa , rozgonić kółka różańcowe nierobów żerujących na pracy innych senaty sejmy pałace rozgonić towarzystwo do roboty , nie dajcie się wrabiać w kolejne machloje , to są złodzieje naciągacze i nieroby ,trutnie żerujące na pracy innych ,jeszcze tylko rząd fachowców wybrany w drodze konkursu , może zapewnić normalne funkcjonowanie państwa , rozgonić kółka różańcowe nierobów żerujących na pracy innych senaty sejmy pałace rozgonić towarzystwo do roboty , nie dajcie się wrabiać w kolejne machloje , to są złodzieje naciągacze i nieroby ,trutnie żerujące na pracy innych ,jeszcze mają znajomych kumpli , rodziny pociotków i tych co się przylizują byle nie robić- rozgonić hołotę do roboty . komu się nie chce- w każdym momencie może wyjechać do Izraela . .
max5000
Coś mi się wydaje ze Hołownia to drugi Palikot i Petru. Tusk najpiers wymyslił Palikota by zgarnąć niezdecydowanych wyborców zawiedzionych PO. Skończył sie Palikot to w 2015 wymyslili Nowoczesną ktora taką była alternatywą ze zaraz po wejsciu do sejmu połączyła się z PO. Teraz widząc ze projekt Nowoczesnej się wypalił stworzyli ruch Coś mi się wydaje ze Hołownia to drugi Palikot i Petru. Tusk najpiers wymyslił Palikota by zgarnąć niezdecydowanych wyborców zawiedzionych PO. Skończył sie Palikot to w 2015 wymyslili Nowoczesną ktora taką była alternatywą ze zaraz po wejsciu do sejmu połączyła się z PO. Teraz widząc ze projekt Nowoczesnej się wypalił stworzyli ruch Hołowni. Skonczy się Hołownia to wymyslą ruch Michnika albo Olejnik. Najgorsze jest to ze ludzie kupują te tanie chwyty i głosują na takie wynalazki PO.
jas2
Palikot, Petru, Hołownia... kto następny?
ssmentek
Granie na kompleksach i głupocie kobiet.
piotr_malkontent
Płaczliwy Szymuś tym razem musiałby się zsikać przy mównicy żeby mnie przekonać...
kacz-jong-un
Ha, ha, a co? Lepiej głosować na pis? Głosowałbym na upośledzoną wiewiórkę prędzej niż na pis.
samsza
Nie rozumiem, czemu nie zapisze się do pisu, oni tam wszystko równają do zera (program zimnej wody w kranie, nie będziesz miał będziesz szczęśliwy lub wystarczą ci 3 miski ryżu na dzień), aż będzie równo.
Nawet zamiłowanie do ładnie nazwanych programów to samo... a Jaśmina była lepsza.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki