REKLAMA

Hołownia: Trzeba zlikwidować fundusz kościelny i zająć się cennikami na cmentarzach

2023-09-13 11:39
publikacja
2023-09-13 11:39

Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny - powiedział w środę w Gdańsku lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wskazał, że trzeba m.in. zlikwidować fundusz kościelny, zastępując go odpisem podatkowym, odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin religii w szkołach oraz uregulować kwestie cenników na cmentarzach.

Hołownia: Trzeba zlikwidować fundusz kościelny i zająć się cennikami na cmentarzach
Hołownia: Trzeba zlikwidować fundusz kościelny i zająć się cennikami na cmentarzach
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Podczas środowej konferencji prasowej kandydatów Polski 2050 do Sejmu z okręgu gdańskiego i gdyńsko-słupskiego, lider partii Szymon Hołownia został zapytany, czy potrzebny jest rozdział Kościoła od państwa.

"Rozdział Kościoła od państwa jest bezwzględnie potrzebny; on musi się dokonać. Projekt w tej sprawie był pierwszym, który położyliśmy na stole już dwa lata temu, wchodząc na polityczną ścieżkę. Ma on 12 punktów. Jednym z nich jest likwidacja funduszu kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym, takim jaki dokonujemy na organizacje pożytku publicznego" - powiedział Hołownia.

Jak zaznaczył, to "nie politycy powinni decydować, co roku o wysokości finansowania funduszu kościelnego, czy potrzeb Kościoła, które z funduszu realizuje, a obywatele".

"Żałuję, że do tej pory, mimo że już za rządów Platformy Obywatelskiej trwały rozmowy pomiędzy rządem a Kościołem o likwidacji funduszu, które zostały zawieszone, to nie zostało zrobione" - dodał Hołownia.

Wskazał, że "trzeba odebrać biskupom prawo decydowania o liczbie godzin lekcji religii w szkołach". "O tym, ile chcą mieć lekcji religii, powinni decydować rodzice, nauczyciele oraz dzieci i młodzież z danej szkoły. Piętnastolatki powinny mieć możliwość, żeby decydować, czy chcą brać udział w lekcjach religii czy nie chcą" - mówił lider Polska 2050.

Hołownia oświadczył również, że "trzeba uregulować kwestie cenników na cmentarzach".

"Trzeba także uregulować kwestie uczestnictwa funkcjonariuszy publicznych w uroczystościach religijnych" - stwierdził.

Powiedział, że "trzeba się przejrzeć, w jakich instytucjach publicznych opłacani są z państwowych pieniędzy kapelani". "Nie wiem, czy koniecznie potrzebny jest kapelan w Krajowej Administracji Skarbowej czy w Lasach Państwowych. (...) Wydaje mi się, że dziś celnicy i leśnicy mają dostatecznie blisko w Polsce do kościoła" - ocenił.

"Zawsze było tak, i tym razem też tak będzie, a Kościół też powinien to odkryć, że sojusz ołtarza z tronem ciągnie Kościół na dno, a państwo osłabia; nigdy nie umacnia" - podsuwał lider Polska 2050.

Autor: Magdalena Gronek

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Każdy mały, czy też duży dzieciak lubi sobie czasem popłakać, popajacować, czy ze5rać się w spodnie. Tak więc czekam... na finisz.
kacz-dzong-un
Oj nie wiem, czy takie mówienie nie oznacza się narażenia klechom, którzy będą do tępych babć z ambony mówić na kogo mają głosować.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xqwztsa
Więcej wyzwisk i głupot wypisz, to ci nie skasują. :)
zoomek odpowiada xqwztsa
Ty decydujesz co jest głupotą? Bo niejedno już odszczekano. Może lepiej niech czytający sam zdecyduje co uznaje za głupotę? Bo potem się okazuje że ludziom dostęp do informacji się zabiera i jak niby mają racjnalnie podejmować decyzje?
maxykaz
Panie Hołownia, koalicjant nie pozwoli. Jakim cudem?
secundus
On chce LSD zabrać wyborców?

S.
dasbot
KK to największa korporacja świata, a więc sojusz państwa z korporacjami ciągnie je na dno. Zapomniał Hołownia dla kogo pracował w przeszłości? W fasadowej demokracji, jaką mamy, upartyjnionej, bez kadencyjności posłów i senatorów, z wszechmogącym system d'Hondta, eliminowaniem jednostek w imię partyjniactwa, które jest kupowane KK to największa korporacja świata, a więc sojusz państwa z korporacjami ciągnie je na dno. Zapomniał Hołownia dla kogo pracował w przeszłości? W fasadowej demokracji, jaką mamy, upartyjnionej, bez kadencyjności posłów i senatorów, z wszechmogącym system d'Hondta, eliminowaniem jednostek w imię partyjniactwa, które jest kupowane pieniędzmi wielkich korporacji, które sponsorują różnej masy lobbystów, aby stanowili odpowiednie prawo. Nagroda Nobla w dziedzinie tzw. ekonomii politycznej już dawno została przyznana. Sprawdźcie sobie kim była Anne Krueger........W punkt, jakże aktualne do dzisiaj.
zoomek
Ale kk jest przejęty przez kahałę! Nie żartuję - taki Franek wprost im hołd oddaje:
https://www.bitchute.com/video/TCrBAdMLE629/
Niecałe 2 minuty - sam zobacz.

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki