Hollande: Nie wycofam się z reformy prawa pracy

Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił we wtorek, że nie wycofa się z kontrowersyjnej reformy prawa pracy, która od ponad dwóch miesięcy wywołuje uliczne demonstracje w całym kraju i podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

Prezydent Francji Francois Hollande
Prezydent Francji Francois Hollande (fot. Philippe Wojazer / FORUM)

"Nie ugnę się, gdyż zbyt wiele poprzednich rządów już się ugięło" - oświadczył szef państwa w radiu Europe 1 w kolejnym dniu antyrządowych protestów.

Ta ustawa "zostanie przyjęta, gdyż została ona omówiona, uzgodniona, poprawiona" - powiedział, zapewniając, że nowe przepisy mają poparcie reformatorskich związków zawodowych i większości socjalistycznych deputowanych.

"Próbuję robić to, czego kraj powinien oczekiwać od głowy państwa, czyli przeprowadzać reformy, nawet jeśli są one trudne i niepopularne. Wolę, aby zapamiętano mnie jako prezydenta, który przeprowadził reformy, nawet te niepopularne, a nie prezydenta, który nic nie zrobił" - powiedział.

"Bitwa zostanie wygrana, jeśli będziemy mieli stały spadek bezrobocia"

Hollande pod koniec roku zdecyduje, czy ubiegać się o reelekcję w 2017 roku, uzależniając to od tego, czy jego obecny program przyczyni się do spadku bezrobocia, przekraczającego obecnie 10 proc.

"Potrzeba czasu, aby te reformy weszły w życie" - powiedział. Według prezydenta dane dotyczące bezrobocia są "nie do przyjęcia". Chociaż reformy oraz inne działania, które pojął rząd, powinny pomóc, to Hollande nie chciał prognozować.

"Bitwa nie została wygrana. Zostanie ona wygrana, jeśli za kilka miesięcy będziemy mieli stały spadek bezrobocia" - ocenił.

W ub. tygodniu reforma prawa pracy została przyjęta w pierwszym czytaniu w Zgromadzeniu Narodowym w ramach głosowania o wotum nieufności dla rządu. Zmiany w ustawodawstwie trafią teraz do Senatu. Tam opozycyjni Republikanie mają większość, więc możliwe, że ustawa wróci do izby niższej.

Demonstranci od ponad dwóch miesięcy wychodzą na ulice, sprzeciwiając się forsowanym przez rząd zmianom w ustawodawstwie, które wydłużają godziny pracy w skali tygodnia, ułatwiają zwalnianie pracowników i osłabiają związki zawodowe. Protesty czasami przeradzały się w zamieszki. Według Hollande'a od początku demonstracji zatrzymano ponad tysiąc osób, z których 60 zostało skazanych. 350 policjantów zostało rannych - powiedział prezydent.

Według sondaży trzech na czterech Francuzów sprzeciwia się zmianom, które otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji. Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych. Wprowadza jednak także pewne nowe środki ochronne - możliwość nieodbierania służbowych maili i telefonów po godzinach pracy oraz nowy dodatek dla młodych ludzi szukających pracy w wysokości 461 euro.(PAP)

jhp/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 ~Spartakus

Czasy dla niewolnikow beda kiepskie, jak liczysz na socjal, to musisz tak tanczyc jak ci zagraja. Jest jedno wyjscie : olej system i pracuj na swoj rozwoj, na swoim, budujac dochodowa przyszlosc, nie wierz w etat, bo to uluda i psie pieniadze, obojetnie jak wieksze od sredniej. Maly warsztat, male biuro, kawalek ziemi, dadza ci wolnosc, a emerytura to sciema dla glupich niewolnikow, ktorzy tej emerytury nie dozywaja, bo zabija ich stres

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~NYT

Jest to również ukryta forma depopulacji zbędnych mas w nadchodzącej erze robotyzacji pracy. Lewactwo na siłę wprowadza NWO/ W tym roku odbywają się aż dwa zjazdy grupy Bilderberg. Pierwszy w Dreźnie z Merkel już w maju. praca po 12 godzin i 48 godzin w tygodniu oraz stres i wysiłek z tym związany na pewno życia tych ludków nie wydłuży. Za PO-PSL wdrożno podobny system.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Ann

Z tą robotyzacją to raczej przesada. To właśnie praca rąk ludzkich traci ogromnie na wartości, bo kraje europejskie nie są w stanie konkurować z półdarmową pracą azjatyckich i nie tylko azjatyckich robotników. A robotnicy Europy nie dają sobie narzucać niewolniczej pracy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil